collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:15 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Има многу прашања околу глината да се употрбува во аквариум или не?
Многу акваристи се за и против. Јас лично сум за употреба на глина како
прихрана за аквариумските растенија. До сега ја имам користено неколку пати,
и не гледам некои нус појави во аквариумот, туку напротив нима подобрување
кај растенијата.
Хемискиот состав на глината е различен во зевисност од тоа каде таа се наоѓа.
Глината може да биде во најразлични бои, бела,кафена,црвена,виолетова и сл.
Бојата на глината наповеќе зависи од тоа кој минерал(читај елементи) се наоѓа во неа.
На пример каолинот има бела боја поради минералите на колинитот. Хемискиот состав на
каолинот е(2SiO2 x Al2O3 x 2H2O). Доколку во глината има повеќе примеси на железо бојата може
да и биде кафена до црвена.
До сега имам користемо глина која во нејзиниот состав има железо занчи црвенкаста глина.
Последен пат бевме со Ненад да земаме глина од месноста Бањиче во Тетово. Таму има извори со
минерална вода и водата изобилува со железо. Така да и самата глина е црвенакста, кафеава.
Спремањето на глината не е некоја голема филозофија.
доколку најдете глина и сакате да ја припремите за во аквариум доволно е прво да за “измесите“,
доколку сте во можност во глината може да додадете и неколку зрнца на шалитра и да го измешате
заедно со глината. Вака “измесена“ глината може да ја обликувате како на вас ви е најпогодно,
стапчиња, топчиња, цинлиндри. Исто така доколку имате вишок ренде може и да ја изрендате на ситни гранули.
Глината може да ја испечете во рерна или да ја оставите на собна температура да се исуши. Според некои
акваристи глината би требала да се пече на 800 степени за да ја добие потребната тврдина.
Јас ги практикувам вториот метод печење во рерна.
Доколку се одлучите за покрупната варијанта најдобро е глината да ја ствите во коренот на растенијата,
само треба да се напомене дека не теба да се преерува со ставање на глина. истата со тек на време се
распаѓа и  може да ја за“циментира“ подлогата во аквариум и тревите да ја немаат потребната циркулација
на вода. Доколку се одлучите за рендана глина најдобро е да ја испечете во рерна.
Ова е најдобро да се користи кај формирање на нов аквариум. Истата ќе ја измешате со подлогата,
и над неа оди стандардниот слој на песок.
Како и да колку побогата подлога во аквариумот толку ќе ви бидат и по благодарни растенијата.


Link

Author Topic: Глина да или не?  (Read 3249 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Глина да или не?
« on: February 04, 2009, 12:25:19 PM »
Има многу прашања околу глината да се употрбува во аквариум или не?
Многу акваристи се за и против. Јас лично сум за употреба на глина како
прихрана за аквариумските растенија. До сега ја имам користено неколку пати,
и не гледам некои нус појави во аквариумот, туку напротив нима подобрување
кај растенијата.
Хемискиот состав на глината е различен во зевисност од тоа каде таа се наоѓа.
Глината може да биде во најразлични бои, бела,кафена,црвена,виолетова и сл.
Бојата на глината наповеќе зависи од тоа кој минерал(читај елементи) се наоѓа во неа.
На пример каолинот има бела боја поради минералите на колинитот. Хемискиот состав на
каолинот е(2SiO2 x Al2O3 x 2H2O). Доколку во глината има повеќе примеси на железо бојата може
да и биде кафена до црвена.
До сега имам користемо глина која во нејзиниот состав има железо занчи црвенкаста глина.
Последен пат бевме со Ненад да земаме глина од месноста Бањиче во Тетово. Таму има извори со
минерална вода и водата изобилува со железо. Така да и самата глина е црвенакста, кафеава.
Спремањето на глината не е некоја голема филозофија.
доколку најдете глина и сакате да ја припремите за во аквариум доволно е прво да за “измесите“,
доколку сте во можност во глината може да додадете и неколку зрнца на шалитра и да го измешате
заедно со глината. Вака “измесена“ глината може да ја обликувате како на вас ви е најпогодно,
стапчиња, топчиња, цинлиндри. Исто така доколку имате вишок ренде може и да ја изрендате на ситни гранули.
Глината може да ја испечете во рерна или да ја оставите на собна температура да се исуши. Според некои
акваристи глината би требала да се пече на 800 степени за да ја добие потребната тврдина.
Јас ги практикувам вториот метод печење во рерна.
Доколку се одлучите за покрупната варијанта најдобро е глината да ја ствите во коренот на растенијата,
само треба да се напомене дека не теба да се преерува со ставање на глина. истата со тек на време се
распаѓа и  може да ја за“циментира“ подлогата во аквариум и тревите да ја немаат потребната циркулација
на вода. Доколку се одлучите за рендана глина најдобро е да ја испечете во рерна.
Ова е најдобро да се користи кај формирање на нов аквариум. Истата ќе ја измешате со подлогата,
и над неа оди стандардниот слој на песок.
Како и да колку побогата подлога во аквариумот толку ќе ви бидат и по благодарни растенијата.

Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Глина да или не?
« Reply #1 on: February 04, 2009, 01:30:15 PM »
Bravo, mnogu korisen tekst GK :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глина да или не?
« Reply #2 on: February 04, 2009, 02:05:45 PM »
Korisna informacija. GK  :icon_thumright:
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Глина да или не?
« Reply #3 on: February 04, 2009, 07:35:34 PM »
Odlicno ... GK :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Глина да или не?
« Reply #4 on: February 04, 2009, 11:05:29 PM »
A osven salitra sto drugo moze da se zamesi u glinata ???

I kolku ide na 1kg glina od microelementite

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Глина да или не?
« Reply #5 on: February 05, 2009, 06:48:00 AM »
kade moze da se najde glinata? okolu izvori na mineralna voda? ima nekade da se prodava? mislam dali e toa istata glina sto ja ima po prodavnici?

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Глина да или не?
« Reply #6 on: April 18, 2009, 04:18:57 PM »
ajde pak da prasam, ako znae nekoj da mi odgovori dali moze da se koristi sivata glina sto se prodava po knizarite?
dosega barav na dosta mesta glina(mislam na prodavnici) i vo knizarite edinstveno najdov.  :embarrass:
 55655

Offline Саше

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 29
 • Posts: 692
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
Re: Глина да или не?
« Reply #7 on: April 18, 2009, 05:08:10 PM »
Olicen tekst....bravo.... 560855
P.S Nikoj ne se rodil ucen....

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Глина да или не?
« Reply #8 on: April 18, 2009, 10:42:16 PM »
ajde pak da prasam, ako znae nekoj da mi odgovori dali moze da se koristi sivata glina sto se prodava po knizarite?
dosega barav na dosta mesta glina(mislam na prodavnici) i vo knizarite edinstveno najdov.  :embarrass:
 55655

Imas vo akvarium eden ton hranliva podloga i imas EasyLife proizvodi. Sto ke ti e glina?  hgfgd

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глина да или не?
« Reply #9 on: April 19, 2009, 01:12:31 AM »
 t28

i posle rasturame akvarium, i opet jovo na novo.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 43
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Глина да или не?
« Reply #10 on: April 19, 2009, 10:50:23 AM »
ajde pak da prasam, ako znae nekoj da mi odgovori dali moze da se koristi sivata glina sto se prodava po knizarite?
dosega barav na dosta mesta glina(mislam na prodavnici) i vo knizarite edinstveno najdov.  :embarrass:
 55655

Ti se resi dali ke stavas glina ili ne a za glina ima kolku sakas u kumanovskata okolija i toa bas so zelezo  gsdzz, koga ke resis kazi ke ti kazam kaj ima  gsdzz.

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Глина да или не?
« Reply #11 on: April 19, 2009, 03:07:24 PM »
citav na nekoi srpski forumi i sekade ja falat glinata, citav i izvadok od ruska kniga za trevi kade sto zboruvaa za glina, kako sto sum upaten glinata nisto nemoze da nasteti, samo dobro moze da napravi(normalno vo mala kolicina)
problem so podlogata sto jas ja imam e sto pri sekoe sifoniranje na pesokot taa izleguva so vodata, toa e prav, zatoa zadniot del na aq ne go sifoniram, a od predniot mislam deka skoro celata podloga(pravot) e izlezen od cestoto menuvanje na voda so sifoniranje  :icon_scratch:
primer jas bi sakal da probam da stavam mala kolicina na glina na valisnerijata, zasto taa kaj mene voopsto ne napreduva
Admin ne go svativ postot ako bese za mene


Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Глина да или не?
« Reply #12 on: April 19, 2009, 04:06:57 PM »
newpain01, kako mislis podlogata ti izleguva so sifoniranje?? Ne te razbiram, sto podloga imas pod pesokot?

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Глина да или не?
« Reply #13 on: April 20, 2009, 01:02:12 AM »
Cekaj sea, JBL e granuli ne e prasina, prasinata e od hranata.. i normalno ednas na 2 do 4 nedeli e da ja sifoniras....

A ako pravis tepih nema sifoniranje uopste

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Глина да или не?
« Reply #14 on: April 20, 2009, 05:24:25 AM »
Cekaj sea, JBL e granuli ne e prasina, prasinata e od hranata.. i normalno ednas na 2 do 4 nedeli e da ja sifoniras....

A ako pravis tepih nema sifoniranje uopste

Adzi jas nemam JBL, imam Ocean Nutrition-Giovani's Starter i toa e prasina, a imam i Resun, toa se granuli, ama oni se vo zadniot del na aq kade sto ne sifoniram.
podlogata ja sifoniram sekogas koga menuvam voda vo aq, 3-4 pati nedelno, celata voda ja vadam od podlogata, ama samo povrsinski ja sifoniram i poradi toa sto pesokot e 3-4mm granulacija, pravot od Ocean Nutrition izleguva zaedno so vodata, zatoa epten povrsinski ja sifoniram podlogata, ama pak mnogu izleguva.
Tepih nema da pravam, zasto diskusite pretezno mi jadat od pesok, taka da padnatata hrana ke mi se usmrduva vo trevata

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Глина да или не?
« Reply #15 on: April 20, 2009, 05:36:10 AM »
Epa nad podlogata od prasok trebalo da stavis mreza za komarci, i nad nea pesokot so granulacija 3-4 mmm  :nono:

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Глина да или не?
« Reply #16 on: April 20, 2009, 06:41:45 AM »
ubavo ti kaza Ljube.. supstratot, pa mreza, pa positna granulacija pa mreza pa golemata granulacija..

Samo neznam sto uopste si staval napred ako ne pravis tepih.. nema uloga.. taa e za prehrana na korenjata ako nemas korenja ne ti ni treba  hgfgd

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Глина да или не?
« Reply #17 on: April 20, 2009, 11:10:36 AM »
za positen pesok si u pravo, nemav positen i staviv od ovoj sto go imam, a za mrezata ne si u pravo, prasina e, kako da objasnam, prav, moze da pomine preku mrezata, edino hulahopka bi go zadrzala, ama kako i da e bidna, nema vrska
inaku staviv pod celiot pesok, zasto ne planirav odnapred kade sto ke sadam, pa ako slucajno zasadam nesto vo preden del da ima podloga, neli
 55655 za sovetite

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глина да или не?
« Reply #18 on: April 20, 2009, 12:22:03 PM »
Pravilna, potrebna "doza" na pesok e 5-7 cm Igore, so takov sloj ne e mozno da sifoniras dno!

3-4 pati menuvanje na voda nedelno e pravilo za mrestni, stakleni, akvariumi, toa ne vazi za opstestveni, zasadeni akvariumi bidejki nikogas akvariumot nema da ima vrema da se isciklira, toa mi bese poentata vo prethodniot post, sto poveke cepkas toa poloso. Kako i so imunitetotnaribite taka e i so akvariumite, treba da im dades vreme sami da se spravat so problemi a ne si videl bela tocka i ajde generalka.  gsdzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Глина да или не?
« Reply #19 on: April 20, 2009, 12:24:06 PM »
Jas sifoniram 2-3 GODISNO, koga veke gledam deka se sobralo epten gjubre, zatoa se "sanitarcite" da cistat akvariumi.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal