collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дечки, ми треба совет од ваша страна за безбеден аквариум. Само што купив аквариум со димензии 130х30х35 (должина,ширина,висина) со дебелина на стакло од 6мм. Има винкли на сите ќошови и едно попречно стакло што ги држи долгите стакла во горна зона (превенција да не се рашири) ама пак некако не се осеќам безбедно да го внесам дома. Колку што гледав на сите калкулатори на интернет безбедноста ми е 4 ама сакам да слушнам ваше мислење и совети?

Link

Author Topic: совет за аквариум  (Read 4075 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
совет за аквариум
« on: February 17, 2015, 04:59:22 AM »
Здраво дечки, ми треба совет од ваша страна за безбеден аквариум. Само што купив аквариум со димензии 130х30х35 (должина,ширина,висина) со дебелина на стакло од 6мм. Има винкли на сите ќошови и едно попречно стакло што ги држи долгите стакла во горна зона (превенција да не се рашири) ама пак некако не се осеќам безбедно да го внесам дома. Колку што гледав на сите калкулатори на интернет безбедноста ми е 4 ама сакам да слушнам ваше мислење и совети?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: совет за аквариум
« Reply #1 on: February 17, 2015, 05:16:38 AM »
висината и ширината се таман за 6mm стакло ама должината е 130cm... таа мислам дека е голема за таа дебелина.  според мене е ризик со него...  :dontknow:
а дали аквариумот е половен? и дали претходно бил користен?

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: совет за аквариум
« Reply #2 on: February 17, 2015, 05:26:02 AM »
Нов е аквариумот, сега прв пат го тестирам. Баш поради должината и се мислам што да праам, иако стакларот ми гарантираше дека ќе биде добар. hgfgd

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: совет за аквариум
« Reply #3 on: February 17, 2015, 05:38:38 AM »
според мене, стакларот нека го тестира неколку дена аквариумот кај него и со свои очи да се увериш.
ај почекај да се уклучат покасно и другите членови... има и поискусни па нека кажат што да направиш...  :icon_thumright:

можеш ли да направиш слики за да видиме дали има некакви појачувања?

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: совет за аквариум
« Reply #5 on: February 17, 2015, 06:46:57 AM »
Pojacaj go dnoto i rabovite pojacaj gi so metalni lajsni...toa ti e najeftina varijanta....i so kakov silikon ti e lepen?A stakloto e mnogu pojako od sto mislime...kaj cicko mi na rabota ima akvarium 70 na 50visina pa drzi so 6mm staklo pojacan na site rabovi so metalni lajsni...ama lepen e so soudal,za drzenje ke drzi ama rizikot e kako ke reagira na potres,na udar,promeni na voda,na tie dimenzii ako pravis zatvoren krov racunaj 5-10kg(ako ne e od plastika) plus teret ke imas...Jas na primer doma lepev akvariumce za malisanive od ciklidite 40x30x35v od 4mm staklo,lepen so najeftin tekasil silikon...vaka na prv pogled stabilen e,ama pri brzo polnenje so voda se primetuvaat slabostite...a nema nisto vo nego osven filter i greac...nema ni kapak.Taka da zavisi prema potrebite.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: совет за аквариум
« Reply #6 on: February 17, 2015, 06:54:52 AM »
Dodeka da postiram jas ti sliki si postavil hehe...ubavo e pojacan Jas mislam deka ke drzi,plus nema da go polnis do gore nego do 30-31cm....samo epten pazi pri stavanje vadenje kamenja od nego i vo nego,vo slucaj da stavas.I pazi nekoj od nadvor da ne frli neso hehe toa e toa,i napraj go so polesen krov ili lusteri stavi.

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: совет за аквариум
« Reply #7 on: February 17, 2015, 07:06:37 AM »
А ја па додека да ти пишам ПП ти веќе се надополни на постот :) . Кажи ми само како да го појачам дното? Нема да ставам камења само песок и дрва. Песок ваљда ќе оди 3-4цм, а може на краевите лево и десно малку повеќе да ставам, има шанси да попушти подното стакло? Под аквариумот има 5цм обичен стиропор и директно на паркет... Што се однесува за капакот, тој е стаклен од 4мм. Друга тежина нема, осветлувањето ми е независно од аквариумот. Дали да ставам уште едно стакло попречно како што е тоа едното за колку-толку да се укрути?

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: совет за аквариум
« Reply #8 on: February 17, 2015, 07:58:57 AM »
Jas bi ti preporacal podot da go pojacas so stakleni lajsni od vnatresna ..  od 8mm debelina i shirina okolu 5 cm. Ke stavis silikon i na dolnoto staklo i na zidovite .. i gore isto takvi lajsni ke gi zalepis horizointalno .. mislam deka posigurno od toa .. nemat ! :) so sreka ..
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: совет за аквариум
« Reply #9 on: February 17, 2015, 08:57:08 AM »
Не ти треба ништо, полни слободно.  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: совет за аквариум
« Reply #10 on: February 17, 2015, 09:04:10 AM »
не се секирај,нема да пукне еве ти и линкhttp://www.aqua-art.org/forum/Akvaristika-Uradi-sam-DIY-50/Dimenzije-akvarijuma-i-debljina-stakla-1128.html

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: совет за аквариум
« Reply #11 on: February 17, 2015, 09:24:25 AM »
Sigurnosta kaj ovoj akvarium zavisi od povekje faktori.Od kakvo staklo e napraven,kakov silikon e koristeno,i kako e izraboteno.Ne se somnevam deka ke drzi na kratki stazi no ti ne go stavas doma  privremeno.Stakloto e materijal podlozen na zamor.Moj sovet e dokolku se resis da go koristis da go pojacas ubavo.Lajsnite sto se staveni se cista estetika,ako spojot pomegju staklata e dobar togas ok.Toa pojacanjeto na sredina e dobro, takvi no potesni stavi i levo i desno na kraj.Tie sto ke gi stavis levo i desno montiraj gi vnatresno kako bi gi fatil 3te strani bocno.Istoto sto go imas gore kopiraj go i na dnoto so toa sto stranicninte pojacanja mozes da gi pustis posiroki .Najbitno e pojacanjeto gore na sredina da drzi dobro, zasto dodeka e poln ako go skine silikonot ke bide strasno.Za pogolema sigurnost dupliraj go vnatresno toa pojacanje.So srekja :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: совет за аквариум
« Reply #12 on: February 17, 2015, 09:53:34 AM »
Za vakvi pojacuvanja ti kazuvame so Dj


[Login or Register]
« Last Edit: February 17, 2015, 09:58:14 AM by Дуки Неданов »
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: совет за аквариум
« Reply #13 on: February 17, 2015, 10:01:04 AM »
Фала Дуки и на остали :). Дуки 8мм неможам да најдам стакло кажи ми дали 6мм ќе заврши работа?

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: совет за аквариум
« Reply #14 on: February 17, 2015, 10:11:56 AM »
Bi trebalo da drzi, ideata e prednoto i zadnoto staklo da se ubavo pricvrsteni i da nema iskrivuvanje koga ke go napolnis..bitno ubavo da se zalepeni i koga ke gi lepis akvariumot neka e prazen .. i ke gledas da nema meurcinja kaj lepenjeto so silikonot ..
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: совет за аквариум
« Reply #15 on: February 17, 2015, 11:04:08 AM »
според должината на аквариумот овој аквариум е таман за афрички циклиди... а @Dj!? ...  5805  :icon_thumright:

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: совет за аквариум
« Reply #16 on: February 17, 2015, 11:47:35 AM »
Poccto place dimenzijava za afrikanci  58805 58805 58805  5805
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: совет за аквариум
« Reply #17 on: February 17, 2015, 01:06:34 PM »
Можеби на некој што има сличен проблем како мојот ќе му помогне видеото. Има врска дали појачувачите ќе се стават одозгора или внатре?

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 31
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: совет за аквариум
« Reply #18 on: February 18, 2015, 03:40:14 AM »
Ne bi trebalo da imat golema razlika.. vidi kako ti e poprakticno i kako mislis deka pojako ke drzi .. :)
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: совет за аквариум
« Reply #19 on: February 18, 2015, 03:45:38 AM »
Нарачани се стаклата, утре ќе го појачувам па за една недела најкасно ќе го активирам... стаклата ќе идат од внатрешна страна со силикон тkк за аквариуми.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal