collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво друштво, имам дилеми околу осветлување на аквариумот и после читање на 30тина теми за осветлување (подобро одма да си прашав) :) Од циклиден ќе праам пренамена во треваст аквариум со тетри и скалари (не е дефинитивно). Капак сега ќе праам за аквариумот па сакам да знам какво осветлување да му вградам. Читав цела вечер околу полемиките за паувер лед и неонки ама никако да се одлучам што би ми било подобро... Неонката ми е некако олд скул и мислам дека би било подобро распоредена светлината низ аквариумот, за разлика од ледот. Башка ледот читав дека има многу зезање околу ладење, драјвери и тн.
Димензиите на аквариумот ми се 130д 30ш и 35в. Капакот ќе биде од иверица. На овие димензии колку, какви, која дужина и како распоредени би требало да бидат неонките за да добијам убава ХД слика а и да бидат корисни за растенијата. Кога сме кај растенијата би ставил: Java moss, DWARF HAIRGRASS, ANUBIAS NANA, POGOSTEMON HELFERI, java fern.
Во очекување на корисни коментари :) Поздрав!

Link

Author Topic: Осветлување  (Read 2710 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Осветлување
« on: February 01, 2016, 05:24:38 PM »
Здраво друштво, имам дилеми околу осветлување на аквариумот и после читање на 30тина теми за осветлување (подобро одма да си прашав) :) Од циклиден ќе праам пренамена во треваст аквариум со тетри и скалари (не е дефинитивно). Капак сега ќе праам за аквариумот па сакам да знам какво осветлување да му вградам. Читав цела вечер околу полемиките за паувер лед и неонки ама никако да се одлучам што би ми било подобро... Неонката ми е некако олд скул и мислам дека би било подобро распоредена светлината низ аквариумот, за разлика од ледот. Башка ледот читав дека има многу зезање околу ладење, драјвери и тн.
Димензиите на аквариумот ми се 130д 30ш и 35в. Капакот ќе биде од иверица. На овие димензии колку, какви, која дужина и како распоредени би требало да бидат неонките за да добијам убава ХД слика а и да бидат корисни за растенијата. Кога сме кај растенијата би ставил: Java moss, DWARF HAIRGRASS, ANUBIAS NANA, POGOSTEMON HELFERI, java fern.
Во очекување на корисни коментари :) Поздрав!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Осветлување
« Reply #1 on: February 02, 2016, 10:13:50 PM »
Ako sakas ozbilno da se posvetis i da imas najdobar akvarium so najubavi trevi i extra za oko - ti treba kombinacija na neonki i led ili stedlivi i led. neonskoto svetlo za rast a ledot za efekt t.e. oko
Ima led osvetluvanja koi se odlicni - ama sam da si naprais i da ti e pogodeno kako sto treba - teska rabota.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Осветлување
« Reply #2 on: February 02, 2016, 11:06:25 PM »
120 cm T5 svetlo, nad 10 000k
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Осветлување
« Reply #3 on: February 03, 2016, 10:59:09 AM »
@DimiatarJ od neonskoto svetlo koe bi mi go preporacal? Od koe imas zabelezano najdobri rezultati za rast na trevite?
@Admin 10 000k i nad 10 neli se za morski akvarium? Se raboti za slatkovoden akvarium...
Dajte mi soveti za kombinacija nekoja. Na primer: neonka pogodna za rastenija so neonka za oko. Kade ima akvaristicki neonki so najdobri ceni?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Осветлување
« Reply #4 on: February 03, 2016, 11:32:32 AM »
за слатководен аквариум од 5-6.000 келвини максимално, но зависно тревките можеби ќе ти требаат помалку келвини.
голем број членови од форумов сме земале неонки од „винт“ - Philips Aquarelle и имаат поволни цени.
[Login or Register]

слободно контактирај ги прво по телефон за да ти кажат кои димензии ги имаат на лагер. :icon_thumright:

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Осветлување
« Reply #5 on: February 03, 2016, 01:13:27 PM »
@Pocttopus: Фала за информацијата. кажи ми дали можеш да ми направиш компарација на акваристичка неонка vs штедлива сијалица? Дали штедливата сијалица е еднакво добра за билките како неонката? Дали на штедливите сијалици има некој спецификации на кои што треба да се внимава?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Осветлување
« Reply #6 on: February 03, 2016, 02:19:22 PM »
штедливи немам користено и мое мислење е да не правиш комбинација на Philips Aquarelle со нив. успеав да најдам неколку постови на форумов каде има споредба со неколку различни неонки и неколку комбинации со нив. кога ги гледам сликите и според мое лично искуство со Aquarelle, не би користел штедлива. 

ова се споредбите:

на истата страна има и линк за спектарот на боите. малку е опширно објаснето доколку те интересира нешто повеќе околу осветлувањето.

е сега штедливата сијалица нема таков спектар на бои како што ја има аквареле или осрам неонката како погоре во споредбите. нивното светло ќе биде доволно за тревките ама изгледот на спектарот на цевките многу повеќе ми се допаѓа отколку на штедливите.
« Last Edit: February 03, 2016, 02:25:14 PM by pocttopus »

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 34
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Одг: Осветлување
« Reply #7 on: February 03, 2016, 02:59:44 PM »
I Sylvania Aquastar e dosta dobra neonka i ima povolna cena. Akvareleto od nikogas ne mi se dopagjala zatoa sto malce vlece nakaj crveno/roze, dodeka sylvaniata nakaj plavkasto. E sea ako napravis kombinacija od dvete moze ke dojde odlicno! Mnogu dobra varijanta e i so LED ali ke moras malce da se pomacis i sam da si pravis kombinacii od poveke boi ledovi za da dobies posakuvan spektar ali veruvaj so neonka nema da go dolovis efektot na senki vo vodata kako so ledot! Sto i da se odlucis prvo dobro procitaj i so srekja starot.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Осветлување
« Reply #8 on: February 03, 2016, 08:28:40 PM »
@DimiatarJ od neonskoto svetlo koe bi mi go preporacal? Od koe imas zabelezano najdobri rezultati za rast na trevite?
@Admin 10 000k i nad 10 neli se za morski akvarium? Se raboti za slatkovoden akvarium...
Dajte mi soveti za kombinacija nekoja. Na primer: neonka pogodna za rastenija so neonka za oko. Kade ima akvaristicki neonki so najdobri ceni?

lirkov ova ti go zboruvam od praksa  5805 10 000k e najsoodvetno svetlo za akvarium, prijatno za oko i dobra za trevi

ako sakas fakti togas 5300 k e najpribliznoto do sonceviot spektar no premnogu zolt za gledanje
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Осветлување
« Reply #9 on: February 03, 2016, 08:33:27 PM »
eve da vidis kako sve toa izgleda

[Login or Register]

i ne se sekiraj, svetloto ne e glavniot faktor za ubava treva

za rastenija, opsto, plaviot spektar e najbitniot posle crveniot
a eve ti i tabela sto e sto

« Last Edit: February 03, 2016, 09:02:31 PM by Admin »
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Осветлување
« Reply #10 on: February 03, 2016, 10:04:55 PM »
Philips Aquarelle

Offline lirkov

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Осветлување
« Reply #11 on: February 04, 2016, 04:35:37 PM »
Ви благодарам на сите за советите, очекувајте наскоро слики и постови за DIY :happy:

Offline stefan_sword

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 332
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: Осветлување
« Reply #12 on: February 05, 2016, 02:45:42 PM »
Philips Aquarelle provereno extra

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Осветлување
« Reply #13 on: August 21, 2016, 12:35:04 PM »
@lirkov што направи со осветлувањето? Дали има нешто ново?  :D

Tags:
 

Т5 и Т8 осветлување

Started by goch

Replies: 4
Views: 1675
Last post November 13, 2011, 08:22:30 AM
by goch
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal