collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Започнува една нова приказна во мојот дом , ќе се обидам да го претставам:

 • Димензии: 135 х 50 h x 40
 • Стакло 10 мм со појачувања на дното и во горниот дел
 • песок бела кварц
 • Филтрација канистер Атман
 • Постоље метална конструкција 3х3 см дебелоѕидна цевка  обложена со медијапан
 • Осветлување лед модули
 • Капакот уште не ми е готов ке биди деновиве
 
Планирам да биде тревнат аквариум со дискуси и нешто ситна риба ,времето ке си кажи , еве ке ставам некоја слика од припремите , админи се извинувам ако имам некоја грешка оти пишувам од телефон , и на крај едно големо благодарам на мојот пријател @decobt за безрезервната поддршка и совети без кои немаше да дотуркам до овде :-)Sent from my E2105 using Tapatalk


Link

Author Topic: 300 литарскa babina bavcicka :)  (Read 5736 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
300 литарскa babina bavcicka :)
« on: February 26, 2016, 03:22:58 PM »
Започнува една нова приказна во мојот дом , ќе се обидам да го претставам:

 • Димензии: 135 х 50 h x 40
 • Стакло 10 мм со појачувања на дното и во горниот дел
 • песок бела кварц
 • Филтрација канистер Атман
 • Постоље метална конструкција 3х3 см дебелоѕидна цевка  обложена со медијапан
 • Осветлување лед модули
 • Капакот уште не ми е готов ке биди деновиве
 
Планирам да биде тревнат аквариум со дискуси и нешто ситна риба ,времето ке си кажи , еве ке ставам некоја слика од припремите , админи се извинувам ако имам некоја грешка оти пишувам од телефон , и на крај едно големо благодарам на мојот пријател @decobt за безрезервната поддршка и совети без кои немаше да дотуркам до овде :-)Sent from my E2105 using Tapatalk

« Last Edit: September 03, 2017, 12:02:41 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #1 on: February 26, 2016, 03:25:38 PM »
Жителите ми се капарени , а дел ке префрлам од стариот помал аквариум

Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #2 on: February 26, 2016, 03:27:34 PM »
се приметува дека ова ќе биде интересен аквариум.
 560855

поздрав и за @decobt  за подршката applause  :headbang:

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #3 on: February 26, 2016, 03:34:46 PM »
Аирлија да е! Задоволството да се учествува во ваков проект е огромно! :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #4 on: February 26, 2016, 04:41:17 PM »
So srekja neka e starotot! Stom e merakliski praven, mora da ispadne top akvarium!  jea :headbang:

Sent from my HTC One using Tapatalk


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #5 on: February 27, 2016, 12:55:44 AM »
со среќа стартот,меѓутоа зашто не ставиш и субстарат ако планирас да го правис тревнат,вака само со кварц си ограничен во однос на изборот на растенија.

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #6 on: February 27, 2016, 01:15:46 AM »
Ке ставам и CO 2 систем не пријавив

Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #7 on: February 27, 2016, 01:49:07 AM »
Golem pozdrav za startot  :headbang: Solidna izvedba i dimenzija.

Malce kririka ne e na odmet neli?  :police:

-bela pesok... odlicno i cisto izgleda prvite nedeli no ke pocne da se valka i beloto pokazuva
-substrat... koga veke sakas trevnat trebase i toa da go stavis, i te kako pomaga za rastenija
-filter... gledam si se odlucil za kanister, kolku i da e golem toj, pak e mal :) so takvo postolje jas bi se resil za sump, em mnogu po efikasen, em mnogu poevtin

kritikte se dobronamerni :) i od iskustvo, imam probano jas i bela pesok i crna i crvena i kafeava, nisto po funkcionalno od zolta.

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #8 on: February 27, 2016, 02:04:04 AM »
Да да немам различно мислење за критиките :-) канистерот веќе го имам затоа сакам да го искористам ...фала за сугестиите

Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #9 on: February 27, 2016, 07:06:44 AM »
560855

Веќе си го скоцкал постољето, и ќе држи за држење, ама на таа должина и тежина, јас би ставил уште по една вертикална цевка на средина, од напред и од позади, чисто поради дополнителна сигурност :)

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #10 on: March 04, 2016, 01:41:40 AM »


Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #11 on: March 04, 2016, 01:42:43 AM »
Еве еден апдејт

Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #12 on: March 04, 2016, 02:04:07 AM »
Ova ubavo se stabilizira  560855

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #13 on: March 04, 2016, 02:11:32 AM »
убаво!

 560855

Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #14 on: March 04, 2016, 07:16:00 AM »
560855

Бидејќи целата поставка е тенка а висока, а со тоа и стабилноста е намалена, би ти препорачал да го прицврстиш постољето од едната страна за столбот, чисто како зголемена сигурност во случај на земјотрес ;)

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=10623

Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #15 on: March 04, 2016, 08:58:28 AM »

Ах тој земјотрес и мене ме плаши многу на 8 ми спрат живеам и најверојатно ке правам нешто такво :-)

Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline jovanbt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: bitola
 • Age: 40
 • Posts: 30
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #16 on: March 04, 2016, 09:08:26 AM »
Ова се дел од жителите од саботата внатре има 11 тиркизи ,секој совет за нивно правилно растење би ми бил од корист, моментално ги ранам со телешко срце


Sent from my E2105 using Tapatalk


Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #17 on: March 04, 2016, 10:06:38 PM »
ubav akvarium so sreka

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #18 on: March 05, 2016, 01:12:42 AM »
можеш и „тетра дискус“ да им даваш.
и направи една (фронтална) слика за насловна тема.  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Моето 300 литарско уживање
« Reply #19 on: March 06, 2016, 10:26:54 PM »
Со среќа дискуси. Нека се живи и здрави и големи да ти растат  :headbang:
Најважно е почесто и помалку храна во текот на денот. Исто така почести замени на вода. Секако одстоена или РО вода практикувај и ако е поголема количината за замена, претходно стопли ја на 30 степени.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal