collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Во лето температурите се високи кај нас во земјава, но дали се постојано високи за да не користите греач?


Link

Poll

Дали во лето користите греач во вашиот аквариум?

Да
2 (33.3%)
Не
4 (66.7%)

Total Members Voted: 6

Author Topic: Летни активности  (Read 1775 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Летни активности
« on: July 08, 2016, 11:51:36 AM »
Во лето температурите се високи кај нас во земјава, но дали се постојано високи за да не користите греач?


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  1%
 • Karma: 14
Re: Летни активности
« Reply #1 on: July 09, 2016, 12:28:51 AM »
јас не користам преку цела година и ми варира од 16-29 целзиусови.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Летни активности
« Reply #2 on: July 09, 2016, 11:43:21 AM »
Рибите не можат да ја контролираат телесната температура, а тие имаат потреба од константна температура.
Тоа значи дека е подобро постојано да имате греач во аквариумот кој ќе ја одржува температурата во водата.

Offline Mile Angeleski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Летни активности
« Reply #3 on: July 10, 2016, 05:01:28 AM »
Јас го тргнав само овој период од месец ипол кога навистина е топло дури и во утринските часови,во Скопје сум ,за другите градови покрај планински масиви каде што температурата пага драстично навечер тогаш неопходен е греач

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Летни активности
« Reply #4 on: July 10, 2016, 11:55:06 AM »
Ja go isklucuvam letno vreme od pusti strav da ne se rasipe pa da napravi supa

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Летни активности
« Reply #5 on: July 10, 2016, 12:23:12 PM »
@vladoma За да не се направи „супа“ во аквариумот подобро е да се користи квалитетен греач - Jager/Ehiem, Fluval, Tetratec.  :icon_thumright:

Останатите можеби навистина треба да се исклучат.  :dontknow:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Летни активности
« Reply #6 on: July 11, 2016, 03:12:47 AM »
Kaj mene vo moreto i maloto akvariumce raboti 24/7/365 i toa atman 200w e vo moreto a vo akvariumceto e 100w.
Vo kuglata nemet grejac :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Летни активности
« Reply #7 on: June 26, 2017, 08:53:22 AM »
Повторно актуелна тема, дојде летото... :laugh:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal