collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Zdravo
Baram pomos od nekoi od poiskusnite ako moze da mi kaze vo sto bi mozelo da e problemot.
Taka sega akvariumot mi bese von upotreba edno 2 godini i sega go startuvav odnovo go napolniv so ribi (ksifo moli moli volifera gupi ancistrusi koridoras kulikuli i zebri ) iscistiv se od prethodno sto bese koristen akvariumot i si terase ok se dodeka ne gi staviv molite, odtogas sekoj den po nekoja mrtva riba koja prethodno bila ok i ne davala nikakvi znaci za bolest so gupite pretezno problemot bese sto ednata stranicna perka i prestanuvase da i funkcionira i posle toa umirase a so molite bukvalno od nisto.
Ve molam za pomos bidejki si sobrav ubavi ribi maticni golemi i nesakam da gi izgubam

Link

Author Topic: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)  (Read 2005 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« on: February 21, 2018, 07:29:18 AM »
Zdravo
Baram pomos od nekoi od poiskusnite ako moze da mi kaze vo sto bi mozelo da e problemot.
Taka sega akvariumot mi bese von upotreba edno 2 godini i sega go startuvav odnovo go napolniv so ribi (ksifo moli moli volifera gupi ancistrusi koridoras kulikuli i zebri ) iscistiv se od prethodno sto bese koristen akvariumot i si terase ok se dodeka ne gi staviv molite, odtogas sekoj den po nekoja mrtva riba koja prethodno bila ok i ne davala nikakvi znaci za bolest so gupite pretezno problemot bese sto ednata stranicna perka i prestanuvase da i funkcionira i posle toa umirase a so molite bukvalno od nisto.
Ve molam za pomos bidejki si sobrav ubavi ribi maticni golemi i nesakam da gi izgubam

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #2 on: February 21, 2018, 10:15:42 AM »
 Најверојатно станува збор за неисциклиран и прерано пренаселен аквариум. Пронајди на форумов има доста теми за циклирање на аквариум.

Offline Taurus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 65
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #3 on: February 22, 2018, 12:44:00 AM »
Пребрзо полнење на аквариумот со риби, без да е завршено циклирањето....
Отров од тоа боите на украсите што си ги ставил во аквариумот....
Може и повеќе инфо за големина на аквариумот, филтрација.... Ако си искористил стара опрема, посебно ако си го искористил стар сунгер од активен јаглен... и тоа може да биде причината...

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #4 on: February 22, 2018, 12:55:31 AM »
Akvariumot e 120x45x50 filtracija rena xp2 (sunger keramicki prsteni vata i aktiven jaglen) i plus potopen filterpumpa 1300l/h so sunger  temp:26°

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #5 on: February 22, 2018, 12:57:34 AM »
Drugi vrednosti nemam momentalno za vodata sega momentalno odam za solun vo quiko ke zemam testeri pa ke meram a vcera napraviv promena na voda okolu 40% doturiv od izvorskata voda sto ja imam vo dvor okolu 100m dlabocina izvira sum zgresil ili ne

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #6 on: February 22, 2018, 01:26:03 AM »
Вчера работев многу на форумот и не успеав да одговорам на оваа тема, затоа еве сега ќе се обидам, но ќе морам да бидам опширен во пишувањето.
 
Многу расеани информации и тешко е вака да се одреди причината.
Прво аквариумот не е претставен, а се поставува комплексно прашање која е причината за помор на рибите!? :dontknow:

Штом се случува помор, голем фактор може да биде квалитетот на водата. Квалитетот на водата може да биде зависен од мал милион причини, како квалитет на исхрана, нечиста подлога која се наталожила со текот на времето, инфекција/бактерија пренесена од друг аквариум преку риба/тревка. Или неисциклиран како што спомнаа погоре.

Си сменил вода и тоа изворска. Каква е таа изворска вода? Таа се носи на тестирање пред употреба.
Добро е што си направил промена на вода, но колку си сигурен во изворската вода? Дали и претходно си ја користел изворската вода во авкариум и ова прв пат се случува, или прв пат ставаш изворска вода? Се надевам дека таа ги поминала сите мерења. Инаку изворската вода не е иста со онаа што ја имаме од чешма. Може да се разликува според тврдината и киселоста, а нагли промени преку водата може да доведе до шок на рибите. 

Погоре колегата спомна и за предмет што може да биде токсичен за рибите. Исто така и тој има влијание за квалитетот на водата. Вака може да набројуваме до 1001, но најдобро ти ги познаваш промените што се направени на аквариумот. Можеби е најдобро да седнеш на компјутер кога ќе имаш повеќе време и убаво хронолошки да ја опишеш ситуацијата со сите промени што си ги направил, за да се најде причината.

Воедно, погледни ја галеријата со болестите на риби:
http://forum.mkreef.com/a-omoprva-pomos/pomosna-tabela-za-bolesti/msg174710/#msg174710
« Last Edit: February 22, 2018, 02:25:26 AM by pocttopus »

Offline filip_cc

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 35
 • Posts: 75
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #7 on: February 22, 2018, 12:59:15 PM »


Вчера работев многу на форумот и не успеав да одговорам на оваа тема, затоа еве сега ќе се обидам, но ќе морам да бидам опширен во пишувањето.
 
Многу расеани информации и тешко е вака да се одреди причината.
Прво аквариумот не е претставен, а се поставува комплексно прашање која е причината за помор на рибите!? :dontknow:

Штом се случува помор, голем фактор може да биде квалитетот на водата. Квалитетот на водата може да биде зависен од мал милион причини, како квалитет на исхрана, нечиста подлога која се наталожила со текот на времето, инфекција/бактерија пренесена од друг аквариум преку риба/тревка. Или неисциклиран како што спомнаа погоре.

Си сменил вода и тоа изворска. Каква е таа изворска вода? Таа се носи на тестирање пред употреба.
Добро е што си направил промена на вода, но колку си сигурен во изворската вода? Дали и претходно си ја користел изворската вода во авкариум и ова прв пат се случува, или прв пат ставаш изворска вода? Се надевам дека таа ги поминала сите мерења. Инаку изворската вода не е иста со онаа што ја имаме од чешма. Може да се разликува според тврдината и киселоста, а нагли промени преку водата може да доведе до шок на рибите. 

Погоре колегата спомна и за предмет што може да биде токсичен за рибите. Исто така и тој има влијание за квалитетот на водата. Вака може да набројуваме до 1001, но најдобро ти ги познаваш промените што се направени на аквариумот. Можеби е најдобро да седнеш на компјутер кога ќе имаш повеќе време и убаво хронолошки да ја опишеш ситуацијата со сите промени што си ги направил, за да се најде причината.

Воедно, погледни ја галеријата со болестите на риби:
http://forum.mkreef.com/a-omoprva-pomos/pomosna-tabela-za-bolesti/msg174710/#msg174710

Vaka sega promeni nema nikakvi izvorskata voda ja staviv kako za proba poradi toa sto se slucuva nesakav da stavam hlorirana voda inaku se e novo vo akvariumot imam nekolku trevki pesokot e vardarski isperan ubavo izvorskata voda e proverena za pienje a za ribite neznam samo znam deka na ulica skoro cela strumica ja pie i nema nisto do sega, jas se nadevam da e problemot cikliranjeto pa ke vidime sega staviv Tetra Aquasafe i Tetra Filteractive

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Pomor na zivorodki Moli i Gupi (POMOS)
« Reply #8 on: February 22, 2018, 02:13:10 PM »
Како што пишаа погоре, исциклирај го аквариумот како што треба, па после ќе видиш дали ќе има потреба од други мерки да обезбедиш квалитетна вода.

Чекор по чекор и без брзање за да имаш поголема контрола на аквариумот.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Tags:
 

NEMOZAM DA SE SMIRAM HAVARIJA POMOR

Started by nene

Replies: 28
Views: 3099
Last post June 10, 2009, 10:45:46 PM
by anrovla
POMOR

Started by nenad66

Replies: 38
Views: 3627
Last post March 09, 2009, 07:23:03 PM
by kiko_vet
I kaj mene pomor

Started by iron man

Replies: 7
Views: 1253
Last post February 09, 2009, 12:14:13 AM
by Uran
Users Online Users Online (16)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal