collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имав аквариум пред многу години кога бев трето одделение. Прво 30 литарски па после имав 70 литарски.
Го имав 3 години и го продадов,од тогаш до сега акваристикава напреднала многу и после 25-6 години еве едно проектче после неколку месечно истражување и прилагодено на моето размислување за аквариумот што планира да го формира.

Сумп со обратен принцип. Наместо преливна цевка водата ја внесува пумпа а истекува слободно во аквариум.

Link

Author Topic: Staklen filter  (Read 1390 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Staklen filter
« on: January 07, 2019, 12:23:42 PM »
Имав аквариум пред многу години кога бев трето одделение. Прво 30 литарски па после имав 70 литарски.
Го имав 3 години и го продадов,од тогаш до сега акваристикава напреднала многу и после 25-6 години еве едно проектче после неколку месечно истражување и прилагодено на моето размислување за аквариумот што планира да го формира.

Сумп со обратен принцип. Наместо преливна цевка водата ја внесува пумпа а истекува слободно во аквариум.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Staklen filter
« Reply #1 on: January 07, 2019, 12:29:35 PM »
Убаво претставување на филтерот и идејата да го користиш „старомодниот“ модел со стаклен филтер.
Каква пумпа ќе ја зема водата од аквариум?
За каков аквариум е наменет овој филтер?
Еве ја и првата карма од мене.  560855

пс-те молам ако можеш да внесеш возраст во твојот профил. Тоа е едно правило кое сите членови го практикуваат и да се потрудиме да останеме доследни како другите.  55655

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Staklen filter
« Reply #2 on: January 07, 2019, 02:36:23 PM »
Поздрав. Ова филтерче е предвидено да го полни потопна пумпа кој модел сеуште размислувам од 800 до 1000 l/h Аквариумот не ми е порачан а планот е да биде 100*50*40. Прво сакам да ги комплетирам сите додатоци што се потребни. Греач 200w и тој сместен во филтерот. Засега тоа е сигурно. Co2 сакав да напрам сам ама прочитав на форумов дека боците не се исти од пп апарат така што отпадна од игра. Светлото самоделско само претходно ќе ве распрашам подетално за некој сегменти, за брзо ќе биде на дневен ред.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Staklen filter
« Reply #3 on: January 09, 2019, 10:23:37 AM »
so sreka noviot akvarum Wolf  56805

so sumpot pazi da ne napravis poplava, so tvojata zamisla pumpata po lesno ke raboti no ne daj boze so odvodot, moze cel akvarium da ti go isprazne, ne za dzabe se redi pumpa vo sump  :dontknow:


sto poveke se mislam to poveke sum ubeden sigurno ke imas poplava
« Last Edit: January 09, 2019, 10:26:45 AM by Uran »
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Staklen filter
« Reply #4 on: January 09, 2019, 02:10:28 PM »
Над преградите оставив простор за кога би дошло до намалување на капацитетот на проток на филтер материјалот водата слободно да ги премине преградите и да истекува во аквариум. Сумпот ќе биде кренат едно 6 до 7 сантими над аквариумот и водата само ќе истекува. Ќе му дојде нешто како hang on sump. 😂😂
« Last Edit: January 09, 2019, 02:14:11 PM by Wolf »

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Staklen filter
« Reply #5 on: January 21, 2019, 10:27:34 AM »
Filterot e podgotven, kazete sega idei za svetlo. Sakav da go napravam so T5 neonki ama koga razgovarav so deckoto sto ke mi go pravi akvariumot mi rece deka so led lenti e najdobro i deka tesko se naogaat prigusnici i sl.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Staklen filter
« Reply #6 on: January 21, 2019, 10:58:20 AM »
Во план ти е да направиш аквариум од 200 литри со лед ленти?
Подобро најди си пригушници за тие t5 неонки.

Јави се кај овие види дали имаат нешто на лагер.


пс - сликите се мали и не се гледаат доволно добро. прикачи ги во поголема резолуција.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Staklen filter
« Reply #7 on: January 21, 2019, 11:06:32 AM »
High power led ke si nabavis ako sakas da odis so led svetlo.
Ke go kontaktiras @Aleksandar B za ponuda da ti dade za led luster.
Ali led lenti nemoj da pomisluvas

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Staklen filter
« Reply #8 on: January 21, 2019, 12:55:36 PM »
Ova so led lentive mi go nafrli ko predlog eden decko sigurno go znajte a mozet go imat i na forumov vo micurin rabotel imat odgleduvacnica za ciklidi a lepit i akvariumi. Ja kako sto cita po forumive t5 dobro kotirat i taka mi bese planot ama sega su vo totalna konfuzija.Ima nekolku prasanja
1.  Dali t5 se dostapni kaj nas vo sekoe vreme i propratni delovi za niv?
2.  Dali power ledot ko ke mu zavrsi rabotniot vek e lesen za menuvanje slicno kako menuvanje neonka ili e slozen proces?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Staklen filter
« Reply #9 on: January 22, 2019, 10:43:52 PM »
power ledot se lemi so letkum
t5 koga koristev imase se sto mi treba
deckoto od micurin sto lepi akvariumi i ima odgleduvacnica imase morski akvarium so high power led

e sega ako ti se resis da cuvas ciklidi i ne ti treba svetlo za rastenija, mozebi zatoa ti predlozil led lenti.

Offline Wolf

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2018
 • Location: Kichevo
 • Age: 42
 • Posts: 25
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Staklen filter
« Reply #10 on: January 29, 2019, 12:02:07 PM »
Akvariumot e gotov i sabota treba da go zemam od Skopje. Svetloto e sega na dneven red dali ovie led cevki gi zamenuvaat klasicnite neonki [Login or Register]  ili da odam so klasicni neonki t5 ili t8 i vo koj aqua shop ima najgolema ponuda za vakvi neonki. Dobiv dobra ponuda od Aleksandar B za power led ama vo momentov ne sum vo moznost da si ja dozvolam.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Staklen filter
« Reply #11 on: January 30, 2019, 10:52:28 PM »
Прашај овде:
1. [Login or Register]
2. [Login or Register]

Во аква шоповите знае да биде поскапо

Па потоа спореди колку ќе те кошта осветлување со неонки према осветлување со лед. И не заборавај дека неонката не трае колку ледот. За да го имаш ефектот треба да ја менуваш барем еднаш годишно.

Т5 е подобро од Т8 ама е поскапо.

Јас сум пробал се и сега веќе неколку години сум на лед

Tags:
 

staklen pesok za akvariumi

Started by STAKLO za FILTRACIJA

Replies: 1
Views: 246
Last post September 05, 2023, 11:48:43 PM
by p
Mojot staklen filter

Started by Саше

Replies: 15
Views: 2116
Last post March 15, 2009, 10:22:31 PM
by ADZI
Staklen Filter

Started by Break

Replies: 101
Views: 11793
Last post October 26, 2009, 03:11:35 AM
by Break
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal