collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:51:14 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ова е мојот прв аквариум. Димензиите се 20х30х40, осветлен е со лед сијалици. Во него има слаб потопен филтер, 3 врсти растенија (corkscrew val, italian val и претпоставувам java moss), 1 бета борец ХМ РТ, дрва и чашка која е омилена на борецот уште од првиот ден.

[Login or Register]Link

Author Topic: Прв Аквариум  (Read 1301 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Alphabetta

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Jun 2019
 • Location: Skopje
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Прв Аквариум
« on: June 06, 2019, 07:04:17 AM »
Ова е мојот прв аквариум. Димензиите се 20х30х40, осветлен е со лед сијалици. Во него има слаб потопен филтер, 3 врсти растенија (corkscrew val, italian val и претпоставувам java moss), 1 бета борец ХМ РТ, дрва и чашка која е омилена на борецот уште од првиот ден.

[Login or Register]Offline Alphabetta

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Jun 2019
 • Location: Skopje
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Прв Аквариум
« Reply #1 on: June 06, 2019, 07:10:19 AM »
Еве го и лепотанот од поблиску
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв Аквариум
« Reply #2 on: June 06, 2019, 10:57:05 AM »
Еве ја и првата  560855 за претставувањето.
Бетата е супер! applause
Една од најубавите риби, доста уникатна и препознатлива со својот изглед.  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв Аквариум
« Reply #3 on: June 06, 2019, 10:43:50 PM »
Kakvi led sijalici i kolku vati?

Offline GigaWatt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2019
 • Location: Скопје, Македонија
 • Age: 38
 • Posts: 97
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
  • Македонски форум за електроника
Re: Прв Аквариум
« Reply #4 on: June 08, 2019, 10:05:50 AM »
Мислам дека мораа да имаат посебни аквариуми бета борците, инаку се тепаа со другите риби (дури и со своите ???), така беше ????
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

Offline Alphabetta

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Jun 2019
 • Location: Skopje
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Прв Аквариум
« Reply #5 on: June 09, 2019, 05:00:01 AM »
Kakvi led sijalici i kolku vati?
Мислам дека се 10 вати, водоотпорни, не се наменети за аквариум, но вршат работа.

Offline Alphabetta

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Jun 2019
 • Location: Skopje
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Прв Аквариум
« Reply #6 on: June 09, 2019, 05:06:09 AM »
Мислам дека мораа да имаат посебни аквариуми бета борците, инаку се тепаа со другите риби (дури и со своите ???), така беше ????
Мојот сам живее од причина што аквариумот е премал за да се додаваат други риби, но може да живеат со мирни риби како неон тетра, пигмејски коридори, во ретки случаи и гупи ако аквариумот е доволно голем и имаат место за своја територија. На крај зависи и до борецот, ако е агресивен многу, ќе мора сам да живее.

Offline Alphabetta

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Jun 2019
 • Location: Skopje
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Прв Аквариум
« Reply #7 on: June 09, 2019, 10:33:16 AM »
Ден по преуредување и неделно чистење, менување на вода.

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв Аквариум
« Reply #8 on: June 12, 2019, 12:19:44 AM »
Ova e vkupno mozebi 10 vati iako mene ne mi lici deka e tolku jako.So ova svetlo neznam kolku ke imas uspeh so rastenijata.
Podobar uspeh ke imas so nekoja stedliva sijalica od 24 vati i 6400 kelvini
Odprilika za dobar uspeh pozelno e 1 vat na litar voda
ako sakas so led, moze i so nego da probas ali i tanmu ke ti trebaat dobra vataza.
20 vati, 4 sijalicki od po 5 vati.
Ili varijanta 18 vati (6 sijalicki po 3 vati)
Vo sekoj slucaj treba high power led svetlo. Mozes so kombinacija 50% plant grow light (crvenikava svetlina) i 50% beli od 6000 kelvini

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв Аквариум
« Reply #9 on: December 23, 2019, 11:39:17 PM »
Каква е состојбата?
@Alphabetta освежи ја темава... сподели што има ново.

Tags:
 

Како да го опишете вашиот аквариум

Started by spike15_mk

Replies: 0
Views: 2333
Last post January 04, 2009, 05:25:42 PM
by spike15_mk
Почеток на аквариум

Started by decobt

Replies: 18
Views: 2127
Last post February 13, 2011, 01:08:31 PM
by vsutarov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3561
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мини аквариум GoranX

Started by GoranX

Replies: 18
Views: 1954
Last post December 12, 2011, 06:06:26 PM
by GoranX
decobt аквариум 2

Started by decobt

Replies: 21
Views: 2669
Last post November 02, 2011, 02:22:24 AM
by decobt
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal