collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ova e germanski akvarium koj planiram da go kupam za sam pocetok.
Koj ima vreme i zelba bi sakal cisto da ostavi komentar/mislenje okolu celiot set(sadot,pumpi,osvetlenje,grejach) kje ostavam podolu link od web stranata koja planiram da go naracam,vnatre ima info okolu celiot set,99% kje iskoci na svedski i kaj vas no so opcijata translate moze da prevede na angliski.

[Login or Register]

Najdov i youtube video od oficijalniot kanal na Juwel
[Login or Register]

Sent from my SM-A530F using Tapatalk


Link

Author Topic: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?  (Read 870 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Boshkov97

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2020
 • Location: Borås
 • Age: 27
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 2
Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« on: July 01, 2020, 05:54:43 PM »
Ova e germanski akvarium koj planiram da go kupam za sam pocetok.
Koj ima vreme i zelba bi sakal cisto da ostavi komentar/mislenje okolu celiot set(sadot,pumpi,osvetlenje,grejach) kje ostavam podolu link od web stranata koja planiram da go naracam,vnatre ima info okolu celiot set,99% kje iskoci na svedski i kaj vas no so opcijata translate moze da prevede na angliski.

[Login or Register]

Najdov i youtube video od oficijalniot kanal na Juwel
[Login or Register]

Sent from my SM-A530F using Tapatalk


Offline Ivanov Mitko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2017
 • Location: Kochani
 • Posts: 65
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #1 on: July 01, 2020, 09:59:11 PM »
Bas kako so kazuva i opisot STARTER KIT
(pocetnicki) akvarium. Slabo svetlo, slab filter.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk


Offline Boshkov97

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2020
 • Location: Borås
 • Age: 27
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 2
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #2 on: July 01, 2020, 10:33:31 PM »
Aha okej, kolku watts osvetluvanje i filter bi bilo idealno za ovaa golemina? W 61 x T 31 x H 37 cm,60L

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #3 on: July 01, 2020, 11:16:15 PM »
Прво погледни ги бордовите на форумов какви аквариуми постојат. Повели линк:
[Login or Register]
После одлучи што сакаш да направиш... не само аквариум да земеш и решена работа.
Големината на аквариумот игра голема улога, а потоа и се останато... од опрема до внатрешна декорација со камен, дрво, песок, растенија, филтрација... и да не набројувам уште други работи.

Просторот каде сакаш да го направиш аквариумот е многу важен! Не го поставувај директно на сонце!!!
Барај соодветно место и размисли прво колку голем аквариум сакаш да направиш.

Почни со читање, не може само да земеш аквариум и да го наполниш... вака ништо не правиш. Теорија мора да се помине малку... на форумов има прекрасни аквариуми, за сите нив има посебни теми и разгледај ги... со текот на времето самиот ќе ги согледаш недостатоците на готовите аквариуми.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #4 on: July 02, 2020, 12:58:33 AM »
Akvariumov e idealen za pocetnici kako tebe. Go izgledav videovo i mi se dopadna. Srazmerno na osvetluvanjeto ke si kupis rastenija. Znaci ne premnogu zahtevni trevki.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #5 on: July 02, 2020, 01:26:48 AM »
Диме дај бар 100-150 литри... лето е... ептен е плитко со 60 литри... :laugh:Малку шала на топлово...  aha

Offline URAN2

 • Owner
 • Super clen
 • *
 • Join Date: May 2008
 • Location: Struga
 • Age: 57
 • Posts: 509
 • Activity:
  1%
 • Karma: 21
  • AquaPark
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #6 on: July 02, 2020, 05:55:53 AM »
zemi si pogolem akvarium... na vreme :)

Offline Boshkov97

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2020
 • Location: Borås
 • Age: 27
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 2
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #7 on: July 06, 2020, 08:21:45 AM »
Zdravo fala vi mislenjata i komentarite dosta citam po forumov i ucam,nesto naogjam i po hrvatski,srpski.
Sledno prasanje mi e dali nekoj imal iskustva so led osvetluvanjata od aliexpress?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #8 on: July 06, 2020, 08:57:14 AM »
Алиекспрес во моментов се уште е голем ризик за нарачки.
ЛЕД не ти препорачувам од таму да земаш. Истото можеш и кај нас да го направиш мада осветлувањето од алиекспрес е недоволно за одредени видови на растенија. Продолжи со читање на темите и скоро во секоја од нив е наведено осветлувањето.  ;)

Offline marjanmic

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Stockholm
 • Age: 40
 • Posts: 45
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 11
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #9 on: July 26, 2020, 08:45:02 AM »
Здраво и од мене.

Еве да речеме дека можам да се сметам малку релевантен за Juwel пошто имам таков :). Додуша друг модел ама веројатно ќе ти помогне за нешто мислењево.
Можда и малку субјективно, ама сметам дека се добри Juwel. Германска работа, се гледа квалитет на стакло, како е составен цел аквариум, лепакот, и немам некој забелешки во однос на то. Ама мислам дека овие Juno не се баш нешто посебно. Rio на пример, имаат квалитетно осветлување и да речеме филтрација. Секоја недела шеткам по hornbach и ги гледам на лице место, и таков впечаток ми остана. Јуно делуваат буквално како за деца. Самата пластика делува некако ефтино.
Чисто да го видиш мојот , еве
[Login or Register]

Друго нешто. Гледам дека линков што си го пратил е од шведска страна. Ќе заклучам дека си во Шведска, Па со оглед дека и јас сум тука, кога веќе земаш, ќе си појдеш во Hornbach и на лице место ќе си земеш. Juwel се најефтини таму зошто и овие се германски, и носат многу на големо. Мојот беше за 25% поефтин од сите шведски продавници. Достава до дома на аквариум е малку специфично, зошто никој до дома нема да ти го донесе. Или пред зграда, или во најблиски pick-up point. Така мене ми кажаа. Пред да порачаш, прашај си, за да не се изненадиш :). Можда дека мојот е 350л, и стварно беше тежок. А колку повеќе се ака од едно на друго, замисли што може да се случи. :) Уште ко ќе видиш кој доминантно врши достава, поарно е сам да си појдеш. Освен ептен ако немаш можност, тогаш ќе си порачаш. Ама најдобро е да појдеш и да си го земеш од кај и да е. Ако си Шведска, а особено Стокхолм, остај ми контакт, ќе се слушнеме, ќе ти помогнам за се што можам. Тамам ќе ми дојде плус некој за размена на муабет и на аквариумски ствари :D
пс. Оди на поголем што не се вика стартер :)
Поздрав

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #10 on: July 26, 2020, 09:02:53 AM »
Ќе заклучам дека си во Шведска, Па со оглед дека и јас сум тука
Има ставено локација и земја Шведска во профилот. Кај твојот недостасува само земја. :happy:

пс. Оди на поголем што не се вика стартер
Поголем поголем.  :D

пс - разменете контакти, комшии сте во Шведска. :icon_thumright:

Offline marjanmic

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Stockholm
 • Age: 40
 • Posts: 45
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 11
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #11 on: July 26, 2020, 09:12:56 AM »
Има ставено локација и земја Шведска во профилот. Кај твојот недостасува само земја.
Готово средено.
Сега видов дека било Borås. Комшии на само 400км :)

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 53
 • Posts: 5648
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Re: Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set?
« Reply #12 on: July 26, 2020, 08:10:36 PM »
Здравейте!

В aliexpress има много подходящи за растения лампи. [Login or Register] Поне в България повечето цени са доста по-високи, а много неща не се продават.

За съжаление заради тъпия вирус доставките много се бавят, а някои въобще не пристигат.

Tags:
 

Users Online Users Online (29)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal