collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Почитувани!
Барам аквариум. Може аголен 50см-50см или 110см?
Дајте понуди ;)

Link

Author Topic: Продажба на аквариуми  (Read 472 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline discus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: skopje
 • Posts: 26
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Продажба на аквариуми
« on: October 17, 2022, 12:44:09 AM »
Почитувани!
Барам аквариум. Може аголен 50см-50см или 110см?
Дајте понуди ;)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #1 on: October 17, 2022, 12:49:16 AM »
Здраво @discus

Ако е аголен (триаголна форма) многу тешко ќе најдеш. Ќе треба некој да го изработи.
А што е 110cm? Должина? Висина и ширина колку треба да бидат?

Исто така пиши во каков простор сакаш да го ставиш аквариумот за да видиме што конкретно ти треба.

Offline discus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: skopje
 • Posts: 26
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #2 on: October 17, 2022, 12:58:05 AM »
Здраво @discus

Ако е аголен (триаголна форма) многу тешко ќе најдеш. Ќе треба некој да го изработи.
А што е 110cm? Должина? Висина и ширина колку треба да бидат?

Исто така пиши во каков простор сакаш да го ставиш аквариумот за да видиме што конкретно ти треба.
110 sm. должина, 40 sm. ширина а висина не ми е битно. Планирам на шанк да го ставам.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #3 on: October 17, 2022, 01:08:59 AM »
Како не е битно висина?
Што планираш да чуваш во аквариумот?
Капак и осветлување ќе има?
Филтрација?

Може аголен 50см-50см
Уште не сфатив што подразбираш под аголен? :dontknow:

Најверојатно ќе треба по нарачка да го правиш според ова што го пишуваш само пиши подетално како го замислуваш во просторот? Внатре во шанкот или горе на шанкот ќе биде поставен? Прати слики од шанкот да видиме дали може да издржи тежина пошто должина 110х40 и евентуално 40 висина е околу 176 литри вода.


Offline discus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: skopje
 • Posts: 26
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #4 on: October 17, 2022, 01:17:56 AM »
Како не е битно висина?
Што планираш да чуваш во аквариумот?
Капак и осветлување ќе има?
Филтрација?

Може аголен 50см-50см
Уште не сфатив што подразбираш под аголен? :dontknow:

Најверојатно ќе треба по нарачка да го правиш според ова што го пишуваш само пиши подетално како го замислуваш во просторот? Внатре во шанкот или горе на шанкот ќе биде поставен? Прати слики од шанкот да видиме дали може да издржи тежина пошто должина 110х40 и евентуално 40 висина е околу 176 литри вода.


Ќе ви пратам слики поручек. Инаку на шанкот, па затоа не ми е битно висина. Дискуси планирам да чувам. Со капак и осветлување. Филтер имам.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #5 on: October 17, 2022, 01:24:20 AM »
Дискуси сакаш да чуваш, а висината не била битна? Од каде ова го извади? :confused:
Тука би рекол и ширината е важна, т.е. сите димензии.

Груба проценка околу 50 литри за еден дискус, најмалку дискуси што би можел да чуваш се 5, а тоа е аквариум од најмалку 250 литри. :dontknow:


Offline discus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: skopje
 • Posts: 26
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #6 on: October 17, 2022, 03:38:39 AM »
Дискуси сакаш да чуваш, а висината не била битна? Од каде ова го извади? :confused:
Тука би рекол и ширината е важна, т.е. сите димензии.

Груба проценка околу 50 литри за еден дискус, најмалку дискуси што би можел да чуваш се 5, а тоа е аквариум од најмалку 250 литри. :dontknow:


Не прашав за совет. Барам аквариум да купам.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #7 on: October 17, 2022, 03:49:36 AM »
Те молам внеси возраст во твојот профил затоа што тоа е правило на овој форум.
[Login or Register]

Наше е да те упатиме како треба, а што ќе направиш е твој избор.
Поентата е да не правиме работи што не се исправни. Дискуси во помал аквариум не се чуваат, тогаш планирај нешто друго со него.  :dontknow:

Offline discus

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2011
 • Location: skopje
 • Posts: 26
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #8 on: October 17, 2022, 04:16:54 AM »
Те молам внеси возраст во твојот профил затоа што тоа е правило на овој форум.
[Login or Register]

Наше е да те упатиме како треба, а што ќе направиш е твој избор.
Поентата е да не правиме работи што не се исправни. Дискуси во помал аквариум не се чуваат, тогаш планирај нешто друго со него.  :dontknow:
Фала за добрите намери. Еве по конкретно:
Барам да купам аквариум 110x40x50 sm. со капак и осветлување.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Продажба на аквариуми
« Reply #9 on: October 17, 2022, 05:39:07 AM »
Те молам внеси возраст во твојот профил затоа што тоа е правило на овој форум.
[Login or Register]
Втор пат, внеси возраст во профилот.

Во интерес на тоа што ти треба и тоа што можат и други потенцијални акваристи да ја читаат оваа тема, нема да се согласам во толкав (мал) аквариум да се чуваат дискуси. Што ќе направиш е твој избор.

Трето и последно, прикачи слики од шанкот да видиме дали може да издржи или да не треба да му бараш друго место со посебно постолје на аквариумот. На невидено совети тешко се даваат.  :no:

Tags:
 

Users Online Users Online (35)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal