collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Конкретно ќе почнам од најгласните тука Африканските циклиди (не им замерајте сите они се љути ко рибите им нивни)

Еве некои изјави кои веќе се сретнаа тука
Toa bi mozelo da bide mesto za konstruktiven kriticizam (znaes kako onoj koj sto go dobivas ti od ovoj post a ne od tipot lele Akvariumi so pozadini deluvaat mn neprirodno ili skelet od koral ne pripagja vo malavi tank od pricini sto na tebe ne ti se dopagja kako izgleda.A ribata inace uziva vo akvarium poln so isuseni korali
1 koralot bidejki e dobro razgranet ovozmozuva pribeziste i toa odlicno za mladi izvedeni i kako vtoro ja odrzuva visokata tvrdina na vodata sto im e potrebna na africki ciklidi.Zatoa vase ne e ni malku slucajno sto mnogu ciklidasi odbiraat da stavat crushed coral kako substrat vo svoite akvariumi.

Ситнет корал користат многу циклидаши како супстрат. Тоа е точно и секој кој сака малце повеќе професионализам го прави тоа, барем Јас имам видено кај ИРОНМАН.. 25 кила мелен корал како супстрат.(кој има малце позамашна цена бај д веј).
Позадините се пожелни бидејќи освен камења и песок нема со што да се уредува аквариумот. Освен Валиснерија од растенијата не сум сретнал податок дека во МАЛАВИ, ТАНГАЊИКА, ВИКТОРИЈА има нешто друго.
Но не заборавајте првите експедиции во 1700-тите езерата биле полни со растенија.. Тек со огромната суша во 1800-тите езерата го добиваат овој денешен лик.

Е сега МРТВИ КОРАЛИ.. па тие можат да се стават на шанк на полица над телевизор.. како сувенир од некое си наше патување на море.. но никако во АКВАРИУМ.. АМА НИКАКО..Не што не е етички не е човечки не е природно..Глупо е и РУЖНО.. да не речам на граница со КИЧ.
Прво ако не сте знаеле тие корали ги кршат до рефови , ги шибаат у варикина, ги ставаат у кеса и ги продаваат по 20 центи.. Така да освен хлораминско соединение ко го ставате во аквариум, ставате и парчиња мртов корал кој може брзо да ви заебе водата.. туку и придонесувате за уништување на природните богатства.

Тоа е тоа.. реплики на овие напатсвија нема да има  ;)Link

Author Topic: Како не треба да изгледа аквариум  (Read 2596 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Конкретно ќе почнам од најгласните тука Африканските циклиди (не им замерајте сите они се љути ко рибите им нивни)

Еве некои изјави кои веќе се сретнаа тука
Toa bi mozelo da bide mesto za konstruktiven kriticizam (znaes kako onoj koj sto go dobivas ti od ovoj post a ne od tipot lele Akvariumi so pozadini deluvaat mn neprirodno ili skelet od koral ne pripagja vo malavi tank od pricini sto na tebe ne ti se dopagja kako izgleda.A ribata inace uziva vo akvarium poln so isuseni korali
1 koralot bidejki e dobro razgranet ovozmozuva pribeziste i toa odlicno za mladi izvedeni i kako vtoro ja odrzuva visokata tvrdina na vodata sto im e potrebna na africki ciklidi.Zatoa vase ne e ni malku slucajno sto mnogu ciklidasi odbiraat da stavat crushed coral kako substrat vo svoite akvariumi.

Ситнет корал користат многу циклидаши како супстрат. Тоа е точно и секој кој сака малце повеќе професионализам го прави тоа, барем Јас имам видено кај ИРОНМАН.. 25 кила мелен корал како супстрат.(кој има малце позамашна цена бај д веј).
Позадините се пожелни бидејќи освен камења и песок нема со што да се уредува аквариумот. Освен Валиснерија од растенијата не сум сретнал податок дека во МАЛАВИ, ТАНГАЊИКА, ВИКТОРИЈА има нешто друго.
Но не заборавајте првите експедиции во 1700-тите езерата биле полни со растенија.. Тек со огромната суша во 1800-тите езерата го добиваат овој денешен лик.

Е сега МРТВИ КОРАЛИ.. па тие можат да се стават на шанк на полица над телевизор.. како сувенир од некое си наше патување на море.. но никако во АКВАРИУМ.. АМА НИКАКО..Не што не е етички не е човечки не е природно..Глупо е и РУЖНО.. да не речам на граница со КИЧ.
Прво ако не сте знаеле тие корали ги кршат до рефови , ги шибаат у варикина, ги ставаат у кеса и ги продаваат по 20 центи.. Така да освен хлораминско соединение ко го ставате во аквариум, ставате и парчиња мртов корал кој може брзо да ви заебе водата.. туку и придонесувате за уништување на природните богатства.

Тоа е тоа.. реплики на овие напатсвија нема да има  ;)Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #1 on: June 12, 2008, 11:40:00 AM »
 :laugh: te iznerviralo nesto ADZI??

Vidi sega, i jas sum za toa da akvariumot bide del od "originalot" i stremeam toa da go napravam kolku sto e mozno poveke, no da ne zaboravime, akvariumite ni se doma za da uzivame i ne treba da istaknam kolku relaksiranje dobivame od toa. Fakt e deka e lek za stres i denes stresot e najgolemiot neprijatel po zdravjeto. E sega ako nekoj uziva vo diskusi so korali, ili karasi vo zamoci nikoj nema pravo, i ne smee, toa da go kritikuva. Koj sum jas ili nekoj drug da mu prodavame pamet na drug, domamu!! Mozeme da dademe sovet no toa zavrsuva tuka! Kraj krajeva, akvariumite se tuka da ne zadovolat nas a ne vice versa  8)

Eve nekoi primeri kako kaj mene NIKOGAS nema da izgledaat akvariumite, a sepak ubavo licat.
Site ovie se NENORMALNI akvariumi, i kutar Heckel se prevrtuva u grob ama toa e

Pozdrav i da ne tupime mnogu, koj sto saka neka si cuva i regulira.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #2 on: June 12, 2008, 11:42:44 AM »
I sorry, zaboraviv najubavata slika   :vomit: :pray:

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #3 on: June 13, 2008, 04:59:58 AM »
I sorry, zaboraviv najubavata slika   :vomit: :pray:

Е за ова имаш 3 карми хеххех  :laugh:

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 38
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #4 on: June 13, 2008, 05:30:53 PM »
Жими мајка овие изгледаат како мутанти од чернобил  :canadian:
...And Justice For All

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #5 on: June 14, 2008, 10:56:50 AM »
E ova ti se akvariumi posebno akvariumot so papagajkite i monodaktilusite.Nesto prekrasno

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #6 on: January 21, 2009, 09:55:13 AM »
Toj so monodaktilusite e Ok ke bide trgnat od drugite "Biseri"

Ajde decki se opametivte li ili pak ima po nekoe koralce vo akvariumite  :icon_salut:

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #7 on: January 22, 2009, 11:25:18 PM »
Diskusi i korali TOP kombinacija  :laugh: :laugh: :laugh: :D
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 38
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #8 on: January 23, 2009, 06:22:19 PM »
Diskusi i korali TOP kombinacija  :laugh: :laugh: :laugh: :D

Да бе најприродна комбинација :D :D :laugh:
...And Justice For All

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #9 on: April 12, 2009, 01:28:48 PM »
I sorry, zaboraviv najubavata slika   :vomit: :pray:

Kako jas dosega ne sum ja videl ovaa prekrasna slika??  hgfgd

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #10 on: April 12, 2009, 01:38:49 PM »
ne cepkaj stari rani  kick

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #11 on: April 12, 2009, 01:40:32 PM »
Ah sto mi storivte vie, bas mi bese ubavo sarenko po doma  gsdzxxvzzz

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #12 on: April 12, 2009, 01:55:03 PM »
 58805 58805 58805 58805 58805

kupi si havai kosula  gsdzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Како не треба да изгледа аквариум
« Reply #13 on: April 12, 2009, 02:01:08 PM »
58805 58805 58805 58805 58805

kupi si havai kosula  gsdzz

boske boske boske 58805 gsdzcxxvzzz ghgfrf :laugh: blee dolu karasistaaaaaa blee
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Како се размножува Echinodorus bleheri

Started by DimitarJ

Replies: 3
Views: 1228
Last post October 20, 2009, 02:10:57 PM
by Uran
Како се припрема лоза?

Started by tiggaz

Replies: 1
Views: 1281
Last post October 18, 2011, 10:38:27 PM
by DimitarJ
Како треба да се оформи аквариум

Started by Cimento

Replies: 16
Views: 3359
Last post April 09, 2010, 11:11:00 AM
by milantosevski
Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal