collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:51:14 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии (Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото):
130x50x50 со 10ка стакло

Литража (Волумен):
325л
Точна литража 250л + 20л канистер

Карактеристики на водата (Температура, pH, kH, gH):
Температура: 27-29
Другото немам мерено

Филтрација:
Канистер Атман 3400 (со био кугли филц и керамика)

Осветлување:
120цм Osram Daylight x4
имам и инсталирано фасонки за 4 штедливи сијалици (ќе додадам кога ќе бидам при пари)

DIY Прихрана за растенија: KNo3, KH2PO4, MgSo4, FeSo4, KMn04 и Co2 (планирам K2so4 и Na2b4o7 само треба да ги набавам)

Подлога:
Песок од Св.Наум

Декорација:
Лози

Растенија:
Bacopa
Nana
Ludwiga Repens и таа само со зелени листови

Риби:
5 Крибензиси
4 Коридораси (џули)


Слики ќе постирам само од проектот (затоа што не ми е среден убаво сеа аквариумот, али ќе пратам слика каков бил и каков е кога ќе го средам убаво)


Link

Author Topic: akvarium goch (325l)  (Read 25833 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
akvarium goch (325l)
« on: July 01, 2009, 05:34:51 AM »
Димензии (Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото):
130x50x50 со 10ка стакло

Литража (Волумен):
325л
Точна литража 250л + 20л канистер

Карактеристики на водата (Температура, pH, kH, gH):
Температура: 27-29
Другото немам мерено

Филтрација:
Канистер Атман 3400 (со био кугли филц и керамика)

Осветлување:
120цм Osram Daylight x4
имам и инсталирано фасонки за 4 штедливи сијалици (ќе додадам кога ќе бидам при пари)

DIY Прихрана за растенија: KNo3, KH2PO4, MgSo4, FeSo4, KMn04 и Co2 (планирам K2so4 и Na2b4o7 само треба да ги набавам)

Подлога:
Песок од Св.Наум

Декорација:
Лози

Растенија:
Bacopa
Nana
Ludwiga Repens и таа само со зелени листови

Риби:
5 Крибензиси
4 Коридораси (џули)


Слики ќе постирам само од проектот (затоа што не ми е среден убаво сеа аквариумот, али ќе пратам слика каков бил и каков е кога ќе го средам убаво)

« Last Edit: October 07, 2010, 12:40:51 PM by Admin »
Goran Manevski

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #1 on: July 01, 2009, 05:48:33 AM »
 gsdxzzz gsdxzzz gsdxzzz Горан супер дошло. 560855 Па ти цела армија си ангажирал ко куќа да градиш boske

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #2 on: July 01, 2009, 05:52:24 AM »
Odlicna prezentacija, a i sisljakot so lozova e tuka  :Dkazi za krovot kakov e  :icon_thumright: i poprisaten da bides na forum :police:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #3 on: July 01, 2009, 05:59:49 AM »
хехе фала на коментарите... капакот е направен од лим т.е. го земав од отпад (лустер од некоја просторија е) го средив убаво измив се закачив неонки фасонки, го офарбав црн, го закачив со шарка за дрвото што е горе како маска и се закачува на ланец за да стои отворен ;)
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #4 on: July 01, 2009, 06:03:17 AM »
Slikaj go ako mozes kako za informacija i idea kako e izveden i kako izgleda,sigurno ke im bide od korist  na site   gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #5 on: July 01, 2009, 06:18:49 AM »
хехе еве најдов една постара слика...

« Last Edit: July 01, 2009, 06:20:01 AM by goch »
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #6 on: July 01, 2009, 06:27:14 AM »
 gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline nene

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2008
 • Posts: 314
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #7 on: July 01, 2009, 07:05:40 AM »
goch brevo eve sega se gledame i na mkfeer si vlegol vo profi  gsdxzzz gsdxzzz i postiraj sliko so ribcinja ajde
i nemoj veke da sum te videl so srugi ribi osven diskusi  :laugh:
bravo samo napred prodolzi taka.pozdrav nene kumanovo

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #8 on: July 01, 2009, 09:27:27 AM »
 nb,m goch super izleglo vleze i ti vo vodite na profi akvaristi  ghgf  gsdzz

Offline ajanackovski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2009
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #9 on: July 01, 2009, 11:31:26 AM »
super e  gsdxzzz napred i bas bi sakal da vidam  sliki podocna.  gsdzz
Da cuva gospod i golman da brani

Offline Саше

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 29
 • Posts: 692
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #10 on: July 01, 2009, 01:46:13 PM »
E ajde erlija...super izgleda... gsdzz gsdxxzzz gsdxzzz
P.S Nikoj ne se rodil ucen....

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #11 on: July 01, 2009, 03:05:20 PM »
fala za komentarite, inace Nene dodeka ne stavam diskusi ne ni planiram da pratam sliki, tie se finalniot del od proektot, znachi koga kje go dovrsham proektot kje ima sliki :P

pozz
Goran Manevski

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #12 on: July 01, 2009, 03:46:17 PM »
za  gsdxxzzz ke cekame inaku ovaka do sega super epten ubavo i stalazata i aqvariumot a bogami i ne e malecok  gsdzz. Samo napred.

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 38
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #13 on: July 01, 2009, 03:58:28 PM »
 gsdzz gsdzz gsdzz
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #14 on: July 02, 2009, 05:46:12 AM »
 nb,m nb,m nb,m

Pozdravi go lepacot Dane :)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #15 on: July 03, 2009, 12:05:19 PM »
фала фала, еве едно видејце за вас... :)

[yt=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=qvJcWofxLok[/yt]
Goran Manevski

Offline Break

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 38
 • Posts: 578
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #16 on: July 03, 2009, 12:07:59 PM »
Bravo  :icon_thumright:  :icon_thumright:  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #17 on: July 03, 2009, 12:52:36 PM »
 nb,m kribenzisite se ZAKON  gsdxzzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline zarko_vrpeto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Prilep
 • Age: 38
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #18 on: July 03, 2009, 04:53:27 PM »
 gsdxzzz gsdxzzz gsdxzzz
To eer is HUMAN
-To forgive DIVINE!!

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: akvarium goch (325l)
« Reply #19 on: July 03, 2009, 11:47:07 PM »
фала многу, ќе има уште многу видеа и слики, само да го подсредам малце ;)
Goran Manevski

Tags:
 

Mojot Akvarium

Started by newpain01

Replies: 293
Views: 18556
Last post February 27, 2011, 08:23:46 AM
by Gjuro
Aquatica Akvarium "Shrimp heaven"

Started by Aquatica

Replies: 79
Views: 6132
Last post April 18, 2010, 04:04:50 AM
by Aquatica
coko akvarium

Started by jovanov

Replies: 206
Views: 16146
Last post December 20, 2011, 08:36:04 AM
by jovanov
Fidan - Nano Akvarium

Started by fidan

Replies: 219
Views: 17127
Last post February 18, 2012, 02:02:16 AM
by ivica74sk
iljo akvarium

Started by iljo

Replies: 113
Views: 9467
Last post February 02, 2013, 09:13:40 AM
by tiggaz
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal