collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:28:26 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво, (прв пост на овој форум)
Имам аквариум од 97л. во него живеат: 4 тетри, 2 мали скалари (2 големи летнаа пошто убија 5 други риби), 5 гупи, 3 црни моли, 4 коридораси, 2 анциструси и 5 неонки и една бета борец(мирен е со никого не се закача освен ако некој друг не го закачне), арно ама пак има некоја тензија во друштвото.Прашањето ми беше дали да доземам уште некоа риба и ако одговорот е потврден што риба да биде тоа и ако мислите дека некоја од горенаведените риби не се софпаѓа со останатите слободно посочетеја која е.
Поздрав.

Link

Author Topic: Помош при избор на риби...  (Read 1724 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Помош при избор на риби...
« on: July 08, 2009, 05:30:49 AM »
Здраво, (прв пост на овој форум)
Имам аквариум од 97л. во него живеат: 4 тетри, 2 мали скалари (2 големи летнаа пошто убија 5 други риби), 5 гупи, 3 црни моли, 4 коридораси, 2 анциструси и 5 неонки и една бета борец(мирен е со никого не се закача освен ако некој друг не го закачне), арно ама пак има некоја тензија во друштвото.Прашањето ми беше дали да доземам уште некоа риба и ако одговорот е потврден што риба да биде тоа и ако мислите дека некоја од горенаведените риби не се софпаѓа со останатите слободно посочетеја која е.
Поздрав.
« Last Edit: July 08, 2009, 06:32:29 AM by Admin »

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #1 on: July 08, 2009, 06:17:22 AM »
Младичу доволно ти се тие риби во аквариумот. Но ако мислиш дека сеуште имаш тензија во него (во друштвото) можеш да ги замениш скаларите со 3-4 неонки бидејќи имаат малку агресивен темперамент (територијални се) како што си можел да видиш. Поздрав и срекно со аквариумот gsdxzz

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #2 on: July 08, 2009, 08:05:33 AM »
Tenzii ke ima vo toj akvarium ako ne gi razdeleis zivorotkite od Skalarite. Tuka skalarite sekogas ke imaat kogo da napagjaat i ke si imaat i ziva hrana od malite gupy i moli. Proceslaj malce po forum i ke sretnes vo mnogu postovi deka zivorotki i Ikrasi ne odat zaedno.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #3 on: July 08, 2009, 10:35:46 AM »
@ ljube : Па не би рекол генерално дека икраши и живоротки не одат заедно, на пример немам проблеми помеѓу тетрите и живоротките, ниту со бета борецоет и било кои други, а скаларите мислам дека се премногу мали за да завземаат територија (или можеби грешам, но они не се поголеми од 3 цм).... Еве сега дојдов дома и ги приметив тетрите (2 женки и 2 мажјака) дека исклучиво меѓу себе се разбркуваат и сл.
Поздрав

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #4 on: July 08, 2009, 10:38:13 AM »
Zivorotki i ikrasi NE ODAT, kaj i da e za mesec dva tie skalari ke porasnat! Moras da menjas tuka nesto. Razgledaj gi akvariumite na clenovive na forumov i procitaj koj sto cuva i koj so koja riba kombinira i sigurno ke najdes interesni kombinacii. Pozdrav

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #5 on: July 08, 2009, 10:53:45 AM »
@Ljube: Најверојатно мислеше на циклиди и живоротки,м?

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #6 on: July 08, 2009, 11:12:10 AM »
Препорачливо е да не се чуваат заедно икрашите и живоротките, зошто се различни видови. Нормално дека се помирни од другите риби. Скаларите извади ги и ке имаш мир во аквариум. Прочитај на форумов имам отворено тема во слатководни риби за компатибилност ,па одбери што сакаш да чуваш за најдобро да ти функционира gsdzz

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 38
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #7 on: July 08, 2009, 11:14:02 AM »
Kako prvo uste ednas dobredojde !   Ako mislis deka ima tenzija vo drustvoto kaj tebe vo akvariumot , togas najdobro e da se odlucis koj ribi mislis da gi cuvas, t.e. da probas da napravis eden biotop i vo nego da imas ribi i trevi od samo toj region .  Toa bi bilo najdobrata varijanta, a deka site nie sakame da cuvame se i sesto toa e fakt, ne deka nema da ima nekoja ramnoteza vo akvariumot, no sekogas ce ima karanici i tepanici vklucuvakji i ribi od istiot vid. E sega, kako ce se odlucis ostanuva na tebe, bitno e da vidis sto imaat drugite, da proceslas malce po forumot i ce dobies mnogu odgovori ,   za pocetok, posto prasuvase, moja preporaka e da gi isfrlis skalarite i zivorodkite, i da napravis edno jato od 15-20 tina neonki i uste nekoja tetra ...
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #8 on: July 08, 2009, 11:45:03 AM »
Kako prvo uste ednas dobredojde !   Ako mislis deka ima tenzija vo drustvoto kaj tebe vo akvariumot , togas najdobro e da se odlucis koj ribi mislis da gi cuvas, t.e. da probas da napravis eden biotop i vo nego da imas ribi i trevi od samo toj region .  Toa bi bilo najdobrata varijanta, a deka site nie sakame da cuvame se i sesto toa e fakt, ne deka nema da ima nekoja ramnoteza vo akvariumot, no sekogas ce ima karanici i tepanici vklucuvakji i ribi od istiot vid. E sega, kako ce se odlucis ostanuva na tebe, bitno e da vidis sto imaat drugite, da proceslas malce po forumot i ce dobies mnogu odgovori ,   za pocetok, posto prasuvase, moja preporaka e da gi isfrlis skalarite i zivorodkite, i da napravis edno jato od 15-20 tina neonki i uste nekoja tetra ...
gsdzz

Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #9 on: July 08, 2009, 12:45:32 PM »
@Ljube: Најверојатно мислеше на циклиди и живоротки,м?

Vlatko mislev toa sto napisav. Ikrasi i zivortki.  gsdzz

Offline Break

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 38
 • Posts: 578
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #10 on: July 08, 2009, 01:18:45 PM »
I jas imam slicen problem...zedov skalari dva uste od pocetok,,no veke porasnaa i se oseka mala nervoza vo akvariumot pomegu ovie dva i drugite ribi,,

Taka da nabrzo ke baraat nov gazda  ghgf  ghgf  ghgf,.,

milslam uste 2 nedeli najveke ke moze da gi cuvam,,.,.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #11 on: July 08, 2009, 03:13:59 PM »
Kiko ti kaza ubavo,a ako ti bas imsistiras i sakas da cuvas poveke takvi vida toa e na tebe da si odlucis,prasa i dobi odgovor i sovet  :happy:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline johnstalker

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2009
 • Location: Troyan, Bulgaria
 • Age: 55
 • Posts: 142
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
  • БАЕ
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #12 on: July 08, 2009, 03:52:21 PM »
Я пусни една слика на аквариумот, да видемо за какво иде реч.  gsdxxzzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #13 on: July 08, 2009, 04:18:26 PM »
Я пусни една слика на аквариумот, да видемо за какво иде реч.  gsdxxzzz
:yes: :yes: ajde  gsdxxzzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #14 on: July 09, 2009, 12:33:13 AM »
Сега сум на работа, слика ќе ставам од аквариумот кога ќе дојдам дома попладне, а свесен сум дека уште многу комбинации ќе пробам пред конечно да се одлучам (ова е првиот сет од риби), барем ќе поклонувам риби и ќе бидам дедо мраз до конечната комбинација  ghgf
Поздрав.

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Помош при избор на риби...
« Reply #15 on: July 09, 2009, 06:48:57 AM »
Тетрите се задирг'з риби, живоротките се се исто така темпераментни риби, скаларите се територијалци(типично за циклиди).
Е сега види ја комбинацијата што ја имаш. Најдобро е да се решиш за еден вид на риби. Дали било тетри, живоротки, или слично.
Во толкав аквариум најдобро би ти било да чуваш поситни јатни риби.
Е, да Добредојде.... 56048575
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Tags:
 

Помош за мрест на скалари

Started by alian_tac

Replies: 8
Views: 1350
Last post September 24, 2009, 10:13:57 AM
by nenad66
krabi - помош

Started by DimitarJ

Replies: 19
Views: 1680
Last post October 22, 2010, 01:01:50 PM
by DimitarJ
ПОМОШ...

Started by vlatko.m

Replies: 13
Views: 1400
Last post January 11, 2011, 04:10:44 PM
by ivica74sk
Молам за помош за постоље за Malawi аквариум

Started by Neon

Replies: 13
Views: 1347
Last post April 04, 2011, 12:22:04 PM
by Uran
Помош за аквариум!

Started by Neon

Replies: 35
Views: 3904
Last post June 17, 2011, 02:26:47 PM
by AFROMAN
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal