collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:51:14 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имам една женка која што мислам дека носи малецки.
Еве слики

[Login or Register][Login or Register]

Имам мало аквариумче од 15 литри. Имам трева - нешто како кабумба на изглед - површинска без корења.
Дајте совет околу мрестот, тврдина на вода, температура, киселост, светлина.

Link

Author Topic: Прашање за мрест на козици  (Read 1764 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Прашање за мрест на козици
« on: August 31, 2009, 11:01:13 AM »
Имам една женка која што мислам дека носи малецки.
Еве слики

[Login or Register][Login or Register]

Имам мало аквариумче од 15 литри. Имам трева - нешто како кабумба на изглед - површинска без корења.
Дајте совет околу мрестот, тврдина на вода, температура, киселост, светлина.

Offline Jasminka166

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2009
 • Location: Prilep
 • Age: 41
 • Posts: 48
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #1 on: August 31, 2009, 11:11:00 AM »
Dali se red shrimp oti ako se od tie kozici ne mi izgleda za zenka mislam zenkite se intezivno crveni i pogolemi od maskite jas gi imam eden kup.Zedov za pocetok 3 zenki i 4 maski za dva meseci se namnozija dosta .I interesno vo movta na drvoto se krijat i taka mi uspevaat da ne gi izedat drugite ripki dodeka se mali.Nisto posebno ne baraat ako imas taka poseben akvarium za niv samo alga da si imaat za jadenje bi bilo super za niv.Mozis i pokraj dnevna svetlina da go stavis akvariumot za alga.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #2 on: August 31, 2009, 11:16:13 AM »
Не е од црвените. Најобични - безбојни. Дефинитивно е женка има малецки долу кај нозете - сопред слики по форуми. Има и текстови, ама очекувам од некој мајстор да каже што е најдобро и најсигурно. Јас се обидов пред 3 месеци и неуспеав да добијам ништо.

Offline Lora

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2009
 • Location: bulgaria
 • Age: 42
 • Posts: 55
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #3 on: August 31, 2009, 11:46:53 AM »
Прилича на зелена скарида и определено си носи малки. Няма кой знае какво по развъждането им, само ако искаш поколение вземи ги отдели, за да не станат малките храна на по големите риби. Обикновено до 20я-30я ден се излюпват малките и са точно копие на големите скариди.
« Last Edit: August 31, 2009, 11:47:41 AM by Lora »

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #4 on: August 31, 2009, 02:22:01 PM »
... i da ne bide temperaturata na vodata nad 25-26 stepeni. Ne podnesuvaat visoki temperaturi.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #5 on: September 01, 2009, 09:00:01 AM »
Имам една женка која што мислам дека носи малецки.
Еве слики

[Login or Register][Login or Register]

Имам мало аквариумче од 15 литри. Имам трева - нешто како кабумба на изглед - површинска без корења.
Дајте совет околу мрестот, тврдина на вода, температура, киселост, светлина.
Ovaa kozica ne bara nisto posebno,za nekoj den ke imas "prinova" samo pazi na pogolemite ribi bidejki ke gi izedat
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #6 on: September 01, 2009, 12:36:08 PM »
Синојка ја префрлив во аквариум од 15 литри. Ставив 1/2 вода од аквариумот од живоротките бидејќи е богата со зелена алга, другата 1/2 од аквариумот во кој што си живее. Денес гледам пола стомак е празен. Како со задните нозе да вади од стомакот и ми личи дека со предните става во уста т.е. како да ги јаде одма. Од време на време ќе се затресе и пак како да вади и става во уста. Неможам точно да кажам бидејќи се е толку ситно, а работи брзо што едвај може да се следи што прави. Вака од око неможе да се види дали има нешто во аквариумот или стварно ги јаде. Имате некое вакво искуство? Треба водата да биде солена?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #7 on: September 01, 2009, 12:40:11 PM »
Ne bi trebalo da gi jade ,takvo nesto ne sum sretnal :dontknow:ne i trba solena voda
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #8 on: September 01, 2009, 12:42:26 PM »
Добро nenad66, значи да чекам да го испразни стомакот и потоа да ја вадам. Колку време треба да се чека да излезат малите?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #9 on: September 01, 2009, 12:45:19 PM »
Nema potreba da ja vadis  :nono: a malite vednas plivaat ama nemozes da gi vidis. A probaj hrana koga ke stavis bi trebalo na nea da se soberat,ako imas tetra diskus stavi ili nesto slicno
« Last Edit: September 01, 2009, 12:46:31 PM by nenad66 »
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #10 on: September 01, 2009, 12:48:43 PM »
nenad66, благодарам за исцрпните одговори.  gsdzz  Ја оставам и ќе чекам. Имам и од тетра дискусот.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #11 on: September 02, 2009, 10:59:35 AM »
Ставив сабајлево 3 зрнца од тетра дискусот и ставив две ливчиња од лисната храна. Гледам тетра дискусов е распарчен на ситни парченца, веројатно од мајката. Ливчињата си седат непипнати. Мајкава нема ништо во стомакот веќе од сабајлево. Малецки нема ни за лек. Гледам низ аквариумчето по површина и во тревата некои црни точки помали од милиметар, ама не се движат. Посматрав до сега едно сат време со лупа и ништо неможам да приметам. Не ми е јасно дали имам мали или немам. Какви се малите? Како да приметам дали има нешто во аквариум?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #12 on: September 02, 2009, 11:39:46 AM »
od slikite ne mozam da odredam za koja vrsta se raboti. Moeto malo iskustvo so rakcinja ne pomaga, no znam deka ako se raboti za caridina vrstata togas za malite treba solena voda.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #13 on: September 15, 2009, 12:04:29 PM »
Цело време гледам дека има во аквариумчето две мали бубачиња кои како да потрчнуваат по ѕидовите. И денес си велам дај да очистам и да си спремам простор за мали скаларчиња. Земав тревата ја растресов во водата и го усисав дното од алгите што паднаа од тревата ама онака без да го гланцам дното. Приметив дека има повеќе од две бубачиња во водата, околу 20-тина. Трчаат по ѕидовите. Имаат скоро црна боја и се некако јајцести скоро како топче. Помали се од милиметар и трчаат по аквариумот. Сега незнам што се. Дали се мали козици или некое друго животинче. Неможам да пратам слики ни видео зошто едвај со лупа ги гледам и неможам да откријам за што станува збор. Дајте кажете колкави требаат да бидат козиците после две недели и како треба да се однесуваат.
Ако се козици може сум сјебал со чистењево и сум фрлил доста од нив. Појма немам што се.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #14 on: September 15, 2009, 12:24:38 PM »
Иако сликата е матна, мислам дека се рааботи за Cardina Multidenta, која бара МНОГУ тешки услови за одгледување на малите, карактеристично за подвитот Cardina. Мајката ги испушта ларвите во слатка вода (живеат во реки близу до морето), реката ги носи до морето, каде се развиваат во солена вода јадејќи ЖИВ плантон. После 40 ~ 60 дена, после неколку метаморфози, се вракјаат во реката, како возрасни единки. На времето правев обиди, малите издржуваа и по 30 дена, но на крај се пропаѓаше.
Ако во аквариумот гледаш ларви 3-4 мм долги и пола мм демели, бели, кои се „цимаат„ во водата, се стремат да се собираат накај светло, тогаш се Cardina подвид. Во слатка вода ќе живеат 7-8 дена ...
Ако имаш мали кои веќе личат на родителите, 5 мм долги и 1 мм дебели, кои слободно пливаат, тогаш имаш подвид Neocardina, кои немаат повеќе стадиуми на метармофоза, не треба солена вода за развој (нешто како живородки) и се лесни за одгледување.

Ќе пробам да најдам некоја стара слика од нив ...
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #15 on: September 15, 2009, 12:34:18 PM »
Овие суштества кај мене се помали од милиметар, околу 1/2 милиметар. Какви 5 милиметри. Затоа и се прашувам што имам во аквариумот. Гледав за солените како треба да изгледаат има добри видеа на youtube. Нема врска со тие. Овие се малцки и трчаат по дното и ѕидот на аквариумот. Ќе застане и стои у место, после пак ќе претрча некој сантиметар и пак стои у место.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #16 on: September 15, 2009, 12:52:47 PM »
Да дополнам за женката. Мене од слики по разно разни форуми кои ги барав ми изгледа дека е нешто слично на Amano shrimp. Задниот дел од скелетот пред опашката има плава боја во должина од оклу 4 милиметри. Можеби е и Cardina Multidenta. Некако не ми личи на Neocardina бидејќи од слики кои ги гледав по форуми па и на нашиов форум овие слаткиве се со точкици, додека ова мојава има црти по телото.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #17 on: September 15, 2009, 01:10:41 PM »
Колкави беа јајцата ?
Ако се помали од четврт мм и ги има повеќе од 100 сигурно е Cardina. Ако се маслинести, јајцевидни, околу мм едно, 20-30 на број, тогаш е најверојатно Neocardina.

Патем, кога ќе се присетам, ларвите беа 2 - 3 мм долги.

Еве и слика:
anrovla

Offline Aquatica

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Bitola - R. Makedonija
 • Age: 41
 • Posts: 331
 • Activity:
  0%
 • Karma: 35
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #18 on: September 16, 2009, 11:33:29 AM »
...ako mozi Dimitar ke se nadovrzam na temava: vo isto vreme imam i jas vo isti uslovi, ist setap, ist akvatrium, imam trgnato glass shrimp polna ikri, utrovo zabelezav deka zenkata nema veke jajca pa vednas ja odstraniv a niz akvariumot ima okolu desetina larvi isti kako na slikata sto ja postira anrovla koi kako helikopteri lebnat niz sredinata na vodata so glavata nadolu...plus niz akvarium imam 3 jabucari za da stvaraat infuzorii preku nivniot izmet...na internet procitav deka e mnogu tesko da se odrzat tie vo zivot dokolku nemas soodvetna tecna microo hrana za niv?? inaku ke gladuvale do smrt...
Order is for idiots, genius can handle chaos!

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Прашање за мрест на козици
« Reply #19 on: September 16, 2009, 11:39:16 AM »
Napravisi sam infuzorii
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Прашање.

Started by AFROMAN

Replies: 1
Views: 965
Last post July 17, 2012, 11:13:20 AM
by Aleksandar B
[прашање] делување против полжави

Started by voyagerbk

Replies: 72
Views: 5609
Last post April 30, 2014, 09:21:07 AM
by p
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal