collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
поздрав до сите членови тука на форумов пошо јас сум нов тука...  :happy:

одма ќе започнам со она што ми треба во моментов, а како поминува време и ќе се запознаваме. тука гледам дека има посебна тема и за фотографија, што воедно кај мене и тоа е хоби :)

да не одам далеку од она што ми треба. тоа е гранилирана храна за дискуси. сега не знам дали добро сум разбрал (како што ме упатија), наводни тука можело да се нарача некое поголемо пакување и тоа било многу поефтино отколку да купувам помали кутифчиња. исто така не ми потенцираа дали храната е на Serra или на некој друг производител, но сепак мислам дека беше на оваа фирма. цената на кутијата била околу 400 денари. толку од информациите што ги имам за тоа што ми треба.

совет: каде и како можам да го најдам ова пакување?

поздрав,
п.
:-)

Link

Author Topic: Гранулирана храна за дискуси - Serra  (Read 2445 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Гранулирана храна за дискуси - Serra
« on: October 21, 2009, 06:39:46 AM »
поздрав до сите членови тука на форумов пошо јас сум нов тука...  :happy:

одма ќе започнам со она што ми треба во моментов, а како поминува време и ќе се запознаваме. тука гледам дека има посебна тема и за фотографија, што воедно кај мене и тоа е хоби :)

да не одам далеку од она што ми треба. тоа е гранилирана храна за дискуси. сега не знам дали добро сум разбрал (како што ме упатија), наводни тука можело да се нарача некое поголемо пакување и тоа било многу поефтино отколку да купувам помали кутифчиња. исто така не ми потенцираа дали храната е на Serra или на некој друг производител, но сепак мислам дека беше на оваа фирма. цената на кутијата била околу 400 денари. толку од информациите што ги имам за тоа што ми треба.

совет: каде и како можам да го најдам ова пакување?

поздрав,
п.
:-)

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #1 on: October 21, 2009, 07:57:58 AM »
Vaka sega, hranata e Tetra Discus i ne e na Sera, a sega sto ti podrazbiras pogolema kolicina za 400 denari??
0.5L ? 1L ?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #2 on: October 21, 2009, 08:24:10 AM »
Kako sto ti kaza Ljube, nie drzime TETRA DISCUS, najkvalitetnata suva hrana na marketot, so SERA ne se zanimavame, toa ostavame za drugite "profesionalci".Bas me interesira KOJ TE UPATIL tuka!


Tocno e, litar hrana kaj nas e 6.5 evra. Problem e sto ova ne e biznis tuku e edna mala povlastica za aktivnite clenovi na forumot. TOA E I PRICINA sto tie temi se nepregledni za tebe. Odkako ke se aktiviras sve ke ti bide otvoreno. Moj sovet da si go prolistas forumot pa propisno da ni se predstavis so akvariumi. Ima eden red, domakinski  ghgf

Sekakvi "drugari" dosle i si otisle kaj nas, pa sigurno ke razberes nasiot nacin na rabota.


Pozdrav.

Admin.


p.s. ova ne e mesto za oglasi, imame posebna sekcija i za toa, no za zal, kako sto kazav pogore, ke ti se otvori pokasno. Sega zaseg privremeno ke ja ostavam tuka.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #3 on: October 21, 2009, 08:29:19 AM »
Bas me interesira KOJ TE UPATIL tuka!

јас го упатив ;)
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #4 on: October 21, 2009, 08:33:11 AM »
ti se chesha g'zot a?? Ke te baniraat od drugi forumi  boske boske boske boske gsdzz   Ako garantiras za drugarceto togas kazi
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #5 on: October 21, 2009, 08:38:23 AM »
ti se chesha g'zot a?? Ke te baniraat od drugi forumi  boske boske boske boske gsdzz   Ako garantiras za drugarceto togas kazi

првиот дел не ти го разбирам баш, а за човеков гарантирам јас, ако не ја земе он ја ќе ја зеам и онака ќе ми треба за понатака...
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #6 on: October 21, 2009, 08:42:03 AM »
obicno koga nekoj upatuva kaj nas, togas toj se banira ili se predupreduva bidejki gi citaat licnite poraki ( 58805 58805 58805) i ako se spomne mkreef se kreva uzbuna


toa bese prviot del, no ti izgleda ne go razbra vtoriot del!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #7 on: October 21, 2009, 08:53:58 AM »
obicno koga nekoj upatuva kaj nas, togas toj se banira ili se predupreduva bidejki gi citaat licnite poraki ( 58805 58805 58805) i ako se spomne mkreef se kreva uzbuna


toa bese prviot del, no ti izgleda ne go razbra vtoriot del!

Нема зашто никој да се љути, ја имам и тука другари, имам и на сите други форуми, нема што да се љутат нивни проблем е тоа, јас со сите сакам да си бидам океј...
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #8 on: October 21, 2009, 10:27:13 AM »
Ajde dobredojde  :happy: Stom Godh te upatil togase ok,no ajde predstavise kako sto e red ,a i kako so kaza deka si po  gsdxxzzz daj nekoja slika od  gsdzcxxvzzz a i ke imame rabota za tebe  po slikanjeto. Prelistaj go ubavo forumot ke najdes mnogu korisni raboti a i ke vidis na koj princip rabotime  :happy:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #9 on: October 21, 2009, 01:54:57 PM »
епа вака сеа...

-аквариум од 150 литри, димензии: 100х50х30
-риби: 6 скалари. 2 мажјаци и останатото женки излегоа. ги чувам од мали. 1 гибици, 2 торакатуми.
-тревки имам само амазонки и едно дрво (мангро) внатре колку за декорација, а песокот е од св.наум.
-филтрација е со надворешен канистер. 
-осветлувањето е со 2 неонки од по 18w (знам слабо е и ќе го менувам на појако и подобро)

еве некоја слика:
[Login or Register] [Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #10 on: October 21, 2009, 02:05:31 PM »
[Login or Register]
[Login or Register]

и овие две одозгора...

се извинувам за квалитетот на сликите но пошо станувам од книга пред испит немам многу време да се местам. башка без блиц излегуваат уште полошо оти белиот шум на сликата е така поголем

п.
:)

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #11 on: October 21, 2009, 02:44:50 PM »
Ovaa tema kade  go predstavuvas  tvojot akvarium e prefrlena vo sekcijata za  slatkovodni akvariumi na slenovi,ponataka mozes tamo da postiras sliki i komentari :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #12 on: October 22, 2009, 01:58:17 AM »
во ред, нема проблем за претходните мои постови.

уште само ме интересира каде и кога може да си ја платам/подигнам храната за која правевме муабет!?

:-)

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #13 on: October 22, 2009, 02:47:59 AM »
во ред, нема проблем за претходните мои постови.

уште само ме интересира каде и кога може да си ја платам/подигнам храната за која правевме муабет!?

:-)

na ova ke ima nekoja reakcija ili ?  ghgfrfn

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #14 on: October 22, 2009, 03:10:15 AM »
не разбирам...мене не ми е добро формулирано прашањето или чекаш одговор од другите. како што кажав на претходната страна, заинтересиран сум за храната за дискуси. како можам да ја набавам?

пс-воедно и името на темата до некаде кажува нешто...нели!?

ппс-совет до оние што го уредуваат форумот. сите „насмевки“ не мора да се гледаат. може само основните оти на овој начин се бара време да се чита страната. другите може слободно да влезат во делот кај што е "more".

 :)

во ред, нема проблем за претходните мои постови.

уште само ме интересира каде и кога може да си ја платам/подигнам храната за која правевме муабет!?

:-)

na ova ke ima nekoja reakcija ili ?  ghgfrfn

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #15 on: October 22, 2009, 07:06:02 AM »
Sega veke ti se otvoreni temite, baraj za tetra diskus, tamu sve e objasneto.  gsdzz i bez nervozi  hgfgdfd forumot ne postoi za tebe da ti nabavi hrana, ima nekojsi red!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline sasoss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #16 on: October 22, 2009, 01:37:23 PM »
mene me interesira dali ima tetra discus kolor i kolkavi pakuvanja ima
 i sto pari  e

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #17 on: October 22, 2009, 01:40:30 PM »
abe dajte citajte malce po forum  ghgfrfn


sasoss, nie nosime samo tetra discus granuli, bidejki sve drugo ne vredi.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline sasoss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #18 on: October 22, 2009, 01:47:59 PM »
a jas sto te prasav tetra diskus granuli so karotin ili bez karotin
i kolku kilski pakovanja ima

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Гранулирана храна за дискуси - Serra
« Reply #19 on: October 22, 2009, 01:51:20 PM »
[Login or Register]

Saso eve od koja tetra ima, od ovaa nosime. Pakuvanjeto e od 10L ama mozes da si kupis i samo eden litar ako sakas.

Pozdrav!

Tags:
 

Users Online Users Online (17)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal