collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Luge imam problem so ksifo. pred nedela dena mi umre edna ksifo. Ribata oslabe ne jadese i kako tesko da se dvizese niz vodata t.e mrdase so celo telo. ne bev doma i ne mozev da vidam sto se se slucuvalo so nea. Sega gledam deka i drugata ksifo go pravi istoto. Dosta e oslabena gledam deka odi niz rasstenijata i se obiduva da jade. t.e seuste dobro se drzi. Inaku drugite ribi se ok. Parametrite na vodata se normalni kako i do sega. temp 28 konstantno. a dr. ne znam,
menuvam voda nedelno ednas. i taka.  gsdz gsdz gsdz

Link

Author Topic: KSIFO  (Read 1120 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
KSIFO
« on: November 01, 2009, 09:31:29 AM »
Luge imam problem so ksifo. pred nedela dena mi umre edna ksifo. Ribata oslabe ne jadese i kako tesko da se dvizese niz vodata t.e mrdase so celo telo. ne bev doma i ne mozev da vidam sto se se slucuvalo so nea. Sega gledam deka i drugata ksifo go pravi istoto. Dosta e oslabena gledam deka odi niz rasstenijata i se obiduva da jade. t.e seuste dobro se drzi. Inaku drugite ribi se ok. Parametrite na vodata se normalni kako i do sega. temp 28 konstantno. a dr. ne znam,
menuvam voda nedelno ednas. i taka.  gsdz gsdz gsdz
Da cuva gospod i golman da brani

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: KSIFO
« Reply #1 on: November 01, 2009, 09:35:46 AM »
ufffff, so zivorotki se bavev pred 25 godini. Premlaluinfo za tretman!! Izbanjaj ja vo sol, od toa nema steta, cak ako imas samo zivorotki edna raka sol vo akvarium nema da steti. Sem sol, moze banjanje vo hipermangan ili nekoj antibiotik. Site se ovie tretmani od "opsta medicina", moze da pomogne a nema steta.

Stomakot dali i e ramen??

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Re: KSIFO
« Reply #2 on: November 01, 2009, 11:57:20 AM »
da stomakot i e ramen. a sol ne onaa domasnata taka?
koja koncentracija na hipermangan
Da cuva gospod i golman da brani

Offline jb007

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jul 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 40
  • Posts: 1029
  • Activity:
    0%
  • Karma: 13
Re: KSIFO
« Reply #3 on: November 05, 2009, 10:38:06 AM »
Admin, ajde pojasni go toa so ramen stomak, kako se primetuva ribata... ne deka imam problem, tuku sakam da znam.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: KSIFO
« Reply #4 on: November 05, 2009, 11:11:29 AM »
kako se primetuva.... pa ima ramen stomak  :D obicno, indikacija na vnatresni paraziti.

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Re: KSIFO
« Reply #5 on: November 08, 2009, 05:20:59 PM »
Ribata mi umre. Ne bev vo moznost da prezemam neakvi raboti. No kako mozese taka za dve nedeli dvete.  i toa samo ksifoto. I bi sakal da znam kolku im e vekot na ovie ribi. jas gi cuvav nekade pola godina.
I uste edno prasanje. Koga im e ramen stomakot kako sto rece Admin bile vnatresni paraziti. E sega so hipermangan banjane ili so nesto drugo. Za da znam za vo idnina.

Zatoa ne mi se pocinja so drugi ribi. Se uste mislam deka go nemam potrebnoto iskustvo.
Da cuva gospod i golman da brani

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: KSIFO
« Reply #6 on: November 08, 2009, 10:15:24 PM »
Ribata mi umre. Ne bev vo moznost da prezemam neakvi raboti. No kako mozese taka za dve nedeli dvete.  i toa samo ksifoto. I bi sakal da znam kolku im e vekot na ovie ribi. jas gi cuvav nekade pola godina.
I uste edno prasanje. Koga im e ramen stomakot kako sto rece Admin bile vnatresni paraziti. E sega so hipermangan banjane ili so nesto drugo. Za da znam za vo idnina.

Zatoa ne mi se pocinja so drugi ribi. Se uste mislam deka go nemam potrebnoto iskustvo.

Vo idnina ke pazis od kaj kupuvas i sto kupuvas, mora sekogas da pazis na ribite uste vo prodavnica. Zastani poveke vreme i gledaj kako se ponasaat tamu, dali imaat nesto na kozata, dali tesko disat i sl. Posle toa stavaj vo hipermangan 10-15 minuti pa posle vo akvarium. I gledaj racete da ti bidat sto poretko vo akvarium 111111

Offline ajanackovski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: Kriva Palanka
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Re: KSIFO
« Reply #7 on: November 12, 2009, 12:48:47 PM »
racete normalno koga menuvam voda i cistam algite ili koga krojam rastenijata. Tuku zborot mi bese dali ima  sansi da im e tolku vekot na ovie ribi.
Da cuva gospod i golman da brani

Tags:
 

ksifo

Started by bams

Replies: 3
Views: 1383
Last post July 04, 2012, 06:48:51 AM
by Vlatkon
Users Online Users Online (35)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal