collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
мислам дека овој форум заслужува ваква тема. името кажува се и да не должам многу, се облекувам и излегувам да си направам сенка, како што би рекол мојот омилен македонски писател, Венко Андоновски.

можеби ова требаше и порано да го направам, една мала „ситница“ е, но бидејќи ги пишувам семинарските малку се заборавив и еве во последен момент. но, никогаш не е доцна...  gsdzz

официјалната страна:
[Login or Register]

возниот ред на автобусите до локациите за садење:
[Login or Register]

Link

Author Topic: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина  (Read 2356 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
мислам дека овој форум заслужува ваква тема. името кажува се и да не должам многу, се облекувам и излегувам да си направам сенка, како што би рекол мојот омилен македонски писател, Венко Андоновски.

можеби ова требаше и порано да го направам, една мала „ситница“ е, но бидејќи ги пишувам семинарските малку се заборавив и еве во последен момент. но, никогаш не е доцна...  gsdzz

официјалната страна:
[Login or Register]

возниот ред на автобусите до локациите за садење:
[Login or Register]

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #1 on: November 13, 2009, 12:26:01 AM »
 ghgfrf  ghgfrf  ghgfrf

Mi se povraka od ovaa kacija veke , prebnogu ja forsiraat po mediumi i premnogu slikanja, za da napravam nesto dobro nemora site da me doznaat , dovolno e jas da znam. Mozete da sadite drva bilo koga , zosto mora da cekate na ovoj den (da mozat da se slikaat Boris i kompanija).
Druga rabota , pravat neraboten den a se odrabotuva narednata sabota - koja im e logikata pojma neam - pa naprajte neka se sadat vo sabota i zavrsena rabota.   gsdz gsdz gsdz

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #2 on: November 13, 2009, 12:59:55 AM »
Kampanjata ne se pravi za nekoj da se pofali tuku za da se razbudi svesta kaj lugjeto za ona sto e zaednicko i sto treba site da go neguvame.Raboten den mesto vikend isto taka od prakticni pricini.Masovnosta ke bide pogolema ako se pravi vo raboten den otkolku vo sabota ili nedela.Kamo srekja da ima mnogu povekje vakvi akcii.Licno jas sadam drva postojano no celta e da se podigne svesta kaj onie sto nemnaat fateno asov vo raka.I sto mislat deka nekoj drug mora da go napravi toa za niv.Jas bi ja napravil akcijava zadolzitelna makar ednas za site da  go pocuvstvuvaat zadovolstvoto makar ednas a posle sami ke sakaat da sadat.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #3 on: November 13, 2009, 02:45:58 AM »
Prvo prakticnata pricina nema veze, zosto da ne dojdat vo sabota?Site ucenici ke dojdat samo za da gubat nastava - fakt.Za svesta , razbudete ja svesta na tie sto gi unistuvaat drvata...
Slikanjto vo drzavav im e maana na politicari, muzicari i tako dalje.
Za sadenjeto zosto mora site da go osetat??? Nekoj ima pari pa ke dade da se kupat drvca a istiot mozebi ne e sposoben da fati asov.
Za zadolzitelno moze so Hugo Caves vo Venecuela da pravite , ovde ima luge sto razmisluvaat porazlicno od Boris,Venko, Gruevski i kompanija i mislam deka nemozete da gi naterate so sila da sadat drva sto vo sabota pola ke gi nema!!!
I uste nemozam da svatam sto e razlikata megu petok i sabota (kako ke bide akcijata pomasovna vo petok) ako lugeto dobrovolno odat da sadat sto im menjava sabota, petok, ponedelnik ...Masovnosta ke bide vo toa sto vo petok nekoi ke mora da odat protiv svoja volja da sadat, a ucenicive kazav predhodno - ke gubat casovi ...

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #4 on: November 13, 2009, 02:57:25 AM »
се сложувам со Столе, ова е све политика и промоција... Зар мора баш овој ден да се садат дрва? нели треба повеќе пати во годината да се садат, да се пошумува, сите запнале 1 ден и демек узбуна сите се грижат за иднинита, ова е глупава промоција на аматерски пеачи глумци итн. А веќе ако се грижат нека органзириаат повеќе вакви настани не еднаш у годината туку 20-30 пати, ова е колку да се промовираат непотребни луѓе, ќе отиде некој и ќе рече јас ја засадив мојата иднина, а пуши цигари цигари, вози кола, се грее дома на дрва, користи дезадоранси, фрла одпадоци кај што не е место, фирмите му испуштаат отровни течности по реките и не ставаат филтри на оџаците, и демек еве јас напраив добро дело... бул шит
Goran Manevski

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #5 on: November 13, 2009, 03:04:45 AM »
1. зошто мислиш дека во сабота не менува ништо. можеби има некоја симболика тука со празникот 13 ноември. можеби сакале тоа да се поклопи и на тој начин овој ден го прогласиле за неработен. и да се обработи наредната сабота, ете ти...пак си на исто, само симболиката што ја спомнав нема да ја има оваа сабота или наредната.

2. можеме да садиме дрва било кога, точно! кога вие последен пат сте засадиле дрво или пак дали воопшто сте засадиле дрво? на некои им треба посебен ден тоа да го сторат. и благодарение на овој ден, свеста кај луѓето е поголема. или пак, што мислиш, како било во минатото, дали се саделе дрва вака масовно!? затоа постои овој ден, пријателу мој...  :icon_thumright:

3. и јас не ги сакам политичирате, а кога одам на гласање го поништувам лувчето. но, оваа акција не ја направи политичар или пак идејата не беше на политичар. политичарот, се знае, ќе направи некој закон само да те казнува.

ghgfrf  ghgfrf  ghgfrf

Mi se povraka od ovaa kacija veke , prebnogu ja forsiraat po mediumi i premnogu slikanja, za da napravam nesto dobro nemora site da me doznaat , dovolno e jas da znam. Mozete da sadite drva bilo koga , zosto mora da cekate na ovoj den (da mozat da se slikaat Boris i kompanija).
Druga rabota , pravat neraboten den a se odrabotuva narednata sabota - koja im e logikata pojma neam - pa naprajte neka se sadat vo sabota i zavrsena rabota.   gsdz gsdz gsdz

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #6 on: November 13, 2009, 03:09:15 AM »
се сложувам со делот дека ова треба да се случува 20-30 пати во годината. и најдобро ќе беше некој анонимус да го потегнеше ова. можеби некој пере пари во овој момент со дрвата. кај нас кај ќе стигнат перат пари + судството што брзо ги наоѓа...мммм, милина.

е сега да ве прашам сите што сте против денешниов ден, дали е подобро со дрва или без дрва да се живее, па на било каков начин биле посадени?

се сложувам со Столе, ова е све политика и промоција... Зар мора баш овој ден да се садат дрва? нели треба повеќе пати во годината да се садат, да се пошумува, сите запнале 1 ден и демек узбуна сите се грижат за иднинита, ова е глупава промоција на аматерски пеачи глумци итн. А веќе ако се грижат нека органзириаат повеќе вакви настани не еднаш у годината туку 20-30 пати, ова е колку да се промовираат непотребни луѓе, ќе отиде некој и ќе рече јас ја засадив мојата иднина, а пуши цигари цигари, вози кола, се грее дома на дрва, користи дезадоранси, фрла одпадоци кај што не е место, фирмите му испуштаат отровни течности по реките и не ставаат филтри на оџаците, и демек еве јас напраив добро дело... бул шит

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #7 on: November 13, 2009, 03:13:37 AM »
е сега да ве прашам сите што сте против денешниов ден, дали е подобро со дрва или без дрва да се живее, па на било каков начин биле посадени?

кој го рекол тоа?

муабетот е да не ни праат филмови како они се грижат за природата, а еднаш годишно организираат пошумување...
Goran Manevski

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #8 on: November 13, 2009, 03:19:15 AM »
Nikoj ne go osporuva ziveenjeto so drva i sadenjeto , problemot e vo filmov vo koj se vlezeni.
Ako tolku se sekiraat za drvata zosto nikoj od fraerive ne se javi da iskomentira za rasadnikot sto go unistija???
Tie (krushi bea) ne se drva???
I sega ke mi pravat film , ke mi krevaat svest heheheh
Vakov den (+ neraboten) nikogas nema da podrzam, a sadenje drva vo sekoa vreme samo ne na vakov nacin  gsdzz

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #9 on: November 13, 2009, 03:31:34 AM »
види...ама јас затоа реков дека некој може пере пари. да го направеше некој анонимус ќе беше подобро. ама сеа што да правиме, подобро било какво садење отколку никакво. а нормално дека сум против сечење на овоштарникот и дрвата од илинденска.

ко ќе видиш едни садат, други сечат. јас сум против тие што сечат  basd


Nikoj ne go osporuva ziveenjeto so drva i sadenjeto , problemot e vo filmov vo koj se vlezeni.
Ako tolku se sekiraat za drvata zosto nikoj od fraerive ne se javi da iskomentira za rasadnikot sto go unistija???
Tie (krushi bea) ne se drva???
I sega ke mi pravat film , ke mi krevaat svest heheheh
Vakov den (+ neraboten) nikogas nema da podrzam, a sadenje drva vo sekoa vreme samo ne na vakov nacin  gsdzz
« Last Edit: November 13, 2009, 03:33:19 AM by pocttopus »

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #10 on: November 13, 2009, 03:51:18 AM »
Neznam za vas ama jas go "zasadiv drvoto" uste sinojka, taka da denes sum sloboden.  ghgf ghgf ghgf ghgf ghgf

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #11 on: November 13, 2009, 04:09:56 AM »
Ne sakam da navlezam vo vasite stavovi NO

Odkade be Goch imas pravo i moral i svest da kazes deka Boris Trajanov e amater.. mislam deka treba da se preispitas zatoa sto veke navleguvas vo sfera na operski kriticizam (a duri ni tie nikogas ne go okarakterizirale kako amater) a ti sigurno so tvoeto iskustvo, godini i skolska podgotovka ne mozes da lepis etiketi..  basd basd basd basd

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #12 on: November 13, 2009, 04:18:58 AM »
Bravo Ljubeeee  gsdzz gsdzz Eve koj e sovesen , navreme si zavrsuva rabota  applause applause applause  gsdzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #13 on: November 13, 2009, 04:31:33 AM »
Jas ja podrzuvam akcijata " zasadi drvo" pa bilo od koi pricini da e, vo sekoj slucaj e mnogu korisna, kako dobar gragjanin na ovaa nasa Makedonija i  jas sinojka " ZASADIV' drvo i ja ispolniv gradjanskata dolznost i (domasna :laugh:) happyy
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #14 on: November 13, 2009, 05:26:40 AM »
и мене ме чуди тоа али сите не размислуваме исто. сепак ги поздравувам тие што засадиле дрво, макар тоа било и во нивниот двор. nb,m

Jas ja podrzuvam akcijata " zasadi drvo" pa bilo od koi pricini da e, vo sekoj slucaj e mnogu korisna, kako dobar gragjanin na ovaa nasa Makedonija i  jas sinojka " ZASADIV' drvo i ja ispolniv gradjanskata dolznost i (domasna :laugh:) happyy

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #15 on: November 13, 2009, 06:18:23 AM »
Ne sakam da navlezam vo vasite stavovi NO

Odkade be Goch imas pravo i moral i svest da kazes deka Boris Trajanov e amater.. mislam deka treba da se preispitas zatoa sto veke navleguvas vo sfera na operski kriticizam (a duri ni tie nikogas ne go okarakterizirale kako amater) a ti sigurno so tvoeto iskustvo, godini i skolska podgotovka ne mozes da lepis etiketi..  basd basd basd basd

Аџи не мислам на Борис Трајанов сигурно, мислев на оние "талентине", као ламбе, панчо итн да не ги набројувам ми се гади...
Goran Manevski

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #16 on: November 13, 2009, 08:06:38 AM »
Ne se raboti za toa dali jas ili ti Goch sakame ili ne nekoj pejac.Fakt e deka kako javni licnosti tie se primer za svoite obozavateli koi sekako ke gi sledat.Za akcijata kako akcija ja poddrzuvam vo celost i ja pozdravuvam ne trudejkji se da vidam necii skrieni nameri(obicno gi bara toj sto gi ima).Fakt e deka ja pozdravija i pocnaa da ja praktikuvaat i mnogu sosedni drzavi.Potfatot e pionerski i zasluzuva sekoja pocit.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #17 on: November 13, 2009, 08:14:14 AM »
Dobrite nesta se poretki ovie dena taka da treba da se pozdravat i podrzat, pa makar ako nekoj i pere pari ili dobiva poeni!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #18 on: November 13, 2009, 08:21:04 AM »
Dobrite nesta se poretki ovie dena taka da treba da se pozdravat i podrzat, pa makar ako nekoj i pere pari ili dobiva poeni!
Pa da kako i da e ne e vazno najvazno e site ke imame poubava i pocista zemja .  nb,m za akcijata.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Ден на дрвото - Засади ја својата иднина
« Reply #19 on: November 13, 2009, 01:03:29 PM »
Акцијата е одлична идеја и ја подржувам.
Јас лично се согласувам со изборот на работен ден ама не се согласувам да се одработува - сепак денот е за нашата иднина.
Мене ме мачи нешто друго. Не видов никаде што пораснало од тоа што се насади минатата и пред минатата година ?!?!?
Минатата година имаше репортажи за пред минатата дека 80% од засадените дрва биле украдени или исушени.
Според мене акцијата со овој процент е тотално неуспешна и веројатно служи за политчки маркетинг место за она за што е наменета.
Би требало малку повеќе да се ангажираат за периодот после садењето.
Ова ти е како да направиш аквариум - го пушташ во работа и го забораваш.
Епа така иднина неможе да има.

Tags:
 

Users Online Users Online (22)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal