collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[September 20, 2023, 10:05:34 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дами и господа акваристи! Дојде време да го објави официјално најголемиот натпревар на нашиот форум - БАЕ.

Конкурс Божиќ 2009

Категории:

1. Збирка на авторски АКВАРИУМ
2. Видови АКВАРИУМ
3. Морски аквариуми


Под збир или заеднички аквариум се разбира секој слатководна аквариум со живи растенија и риби, собрани без почитување за барања за видов или Биотоп принцип.

Под видов аквариум се разбира аквариум со цихлиди, ќелии, атерини (рейнболи) или друг вид риби, собрани по видов или Биотоп принцип.

Под морски аквариум се разбира секој аквариум чија вода не става за пиење.


Услови, на кои треба да ги исполнуваат сликата:

1. Секој може да учествува со по три слики, во секоја категорија.

2. Да се со определен износ (1024 по една од страните), да нема натписи или знаци, преку кои ќе биде пронајдено авторот им. Фотографиите можат да бидат запълнени со неутрален боја до нужния големина, но не треба да има отвличащи вниманието рамки и орнаменти.

3. Да има слика направена челно на предното стакло (front shot) и да се гледа само аквариуми без заобикалящата го средина.

4. Да не се вклучени во претходните натпревари на aquariumbg.

5. Да се придружува со информации за димензии, опрема, растенија, жители (риби, скариди и др., Корали-под морските).


Поднесување на фотографии од 01.12 до 15.12
Гласање од 15.12 до 25.12


Како што забележуваат, оваа година нема да има категорија АКВАСКEЙП.
Обособихме самостоен конкурс за акваскейпъри. Тој ќе се одржи пред Велигден, следната година и во него ќе учествуваат само аквариуми, кои имаат идеја за акваскейп при основање. Велигденски натпревар ќе е со жури, оценувањето под него ќе е на различен принцип.
Прогласуваме го отсега за да имаме доволно време да се подготвиме за него.
Информации за него ќе се објави во подфорум Велигденски конкурс.

Модераторски тим задржува правото да НЕ дозволи предлози во категоријата Збирка на авторски, кои по нивно усмотрение се соодветни за планирање на Велигден акваскейп-натпревар. Во таков случај, авторот ќе биде информиран за оваа промена и снимките ќе бидат повлечени од категорија Збирка на авторски. Целта на ова ограничување е да охрабри пласирање на квалитетни акваскейпи во пролетниот конкурс.


Ова е колеги. Дерзайте и нека победат најдобрите!


Повеќе инфо на - [Login or Register]

Link

Author Topic: Покана за натпреварот на БАЕ - за Конкурс Божиќ 2009  (Read 1861 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline johnstalker

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2009
 • Location: Troyan, Bulgaria
 • Age: 55
 • Posts: 142
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
  • БАЕ
Здраво дами и господа акваристи! Дојде време да го објави официјално најголемиот натпревар на нашиот форум - БАЕ.

Конкурс Божиќ 2009

Категории:

1. Збирка на авторски АКВАРИУМ
2. Видови АКВАРИУМ
3. Морски аквариуми


Под збир или заеднички аквариум се разбира секој слатководна аквариум со живи растенија и риби, собрани без почитување за барања за видов или Биотоп принцип.

Под видов аквариум се разбира аквариум со цихлиди, ќелии, атерини (рейнболи) или друг вид риби, собрани по видов или Биотоп принцип.

Под морски аквариум се разбира секој аквариум чија вода не става за пиење.


Услови, на кои треба да ги исполнуваат сликата:

1. Секој може да учествува со по три слики, во секоја категорија.

2. Да се со определен износ (1024 по една од страните), да нема натписи или знаци, преку кои ќе биде пронајдено авторот им. Фотографиите можат да бидат запълнени со неутрален боја до нужния големина, но не треба да има отвличащи вниманието рамки и орнаменти.

3. Да има слика направена челно на предното стакло (front shot) и да се гледа само аквариуми без заобикалящата го средина.

4. Да не се вклучени во претходните натпревари на aquariumbg.

5. Да се придружува со информации за димензии, опрема, растенија, жители (риби, скариди и др., Корали-под морските).


Поднесување на фотографии од 01.12 до 15.12
Гласање од 15.12 до 25.12


Како што забележуваат, оваа година нема да има категорија АКВАСКEЙП.
Обособихме самостоен конкурс за акваскейпъри. Тој ќе се одржи пред Велигден, следната година и во него ќе учествуваат само аквариуми, кои имаат идеја за акваскейп при основање. Велигденски натпревар ќе е со жури, оценувањето под него ќе е на различен принцип.
Прогласуваме го отсега за да имаме доволно време да се подготвиме за него.
Информации за него ќе се објави во подфорум Велигденски конкурс.

Модераторски тим задржува правото да НЕ дозволи предлози во категоријата Збирка на авторски, кои по нивно усмотрение се соодветни за планирање на Велигден акваскейп-натпревар. Во таков случај, авторот ќе биде информиран за оваа промена и снимките ќе бидат повлечени од категорија Збирка на авторски. Целта на ова ограничување е да охрабри пласирање на квалитетни акваскейпи во пролетниот конкурс.


Ова е колеги. Дерзайте и нека победат најдобрите!


Повеќе инфо на - [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
JAs nema da ucestvuvam na ovoj konkurs, no za da se razjasnat nekoi raboti imam prasanje


Dali se bara kvalitet na slika ili akvarium?Blagodaram za pokanata od bulgarskiot akva forum do ovoj i vi pozeluvam odlicen i uspesen konkurs  gsdzz

Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Istoto prasanje   55655

dali treba opis  na akvariumot  da stoi, vid ribi treva oprema i sl ?i dali istiot  mora ili nemora da e biotopski?

I so sreca neka e konkursot gsdzz 
« Last Edit: November 17, 2009, 11:59:30 AM by nenad66 »
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Istoto prasanje   55655

dali treba opis  na akvariumot  da stoi, vid ribi treva oprema i sl ?i dali istiot  mora ili nemora da e biotopski?

I so sreca neka e konkursot gsdzz 

Ima tri kategorii. Vo prvata kategorija NEmora da bide biotop. Nesmee da ima potpisi, ramki i sl. Nesmee da se gleda okolinata okolu akvariumot, cista snimka na predno staklo. Mora kompleten opis so dimenzii, filtracija, ziteli, isto kako prvpat koga pretstavuvas akvarium  :icon_thumright:

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5571
 • Activity:
  31%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Здравейте, колеги!

Конкурсът вече е активен. Вече се приемат снимките. Има само едно условие, което не е споменато - За да участвате, трябва да сте регистрирани във форума преди 1 ноември 2009г.

Заповядайте и успех!  gsdzz gsdzcxxvzzz

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5571
 • Activity:
  31%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Последна промяна...

Право на участие имат всички членове, независимо от времето на регистрацията.

Offline Lora

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2009
 • Location: bulgaria
 • Age: 42
 • Posts: 55
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
JAs nema da ucestvuvam na ovoj konkurs, no za da se razjasnat nekoi raboti imam prasanje


Dali se bara kvalitet na slika ili akvarium?Blagodaram za pokanata od bulgarskiot akva forum do ovoj i vi pozeluvam odlicen i uspesen konkurs  gsdzz
Разбира се, конкурса е за аквариум, но се взема предвид и самото качество на снимката. Е не е определящо, но ще помогне вашия аквариум да се качи 1-2 позиции нагоре.
 Все едно пускате снимка за някой от престижните  чуждестрани конкурси. Описанието не е задължително, но е хубаво да го има.

Може да са биотопи, категорията в която участват тези аквариуми е "Видов аквариум".
Успех на всички!
« Last Edit: December 03, 2009, 03:56:29 AM by Lora »

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5571
 • Activity:
  31%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Извинявам се, че не отговорих, но Лора го е направила вместо мен.

По-добре е оборудването да бъде извадено. Добре е самата снимка да е качествена, за да се вижда добре аквариумът.

Може да използвате допълнително осветление, за да стане снимката по-ясна.

Гласуването ще е чрез избор само на един участник от всички. Ще гласуват само потребители, регистрирани преди 1 ноември 2009г.

Категории:

1. СБОРЕН АКВАРИУМ

2. ВИДОВ АКВАРИУМ

3. МОРСКИ АКВАРИУМ


Морски - тук мисля, че всичко е ясно.

Видов - тук влизат всички биотопни, цихлидарници, гупарници, любимите златни, и т.н. 

Сборен - всички останали.

Ако имате други въпроси, питайте. Ще се постарая да не пропускам този път

 hgfg

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Ajde  56048575, imame i nie konji za trka, prijavete se
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5571
 • Activity:
  31%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Срокът за приемане на снимки е удължен до 20 декември 2009г. Не се срамувайте, снимайте и пращайте.  photo2 gsdxxzzz gsdzcxxvzzz

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5571
 • Activity:
  31%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Скъпи приятели. Уважаеми колеги.

Приключи конкурс Коледа 2009.

На мен се падна честта да обявя резултатите.


Категория Сборен аквариум:

1. yanki127 гласа
2. Divane16 гласа
3. abaro7 гласа
4. Raven6 гласа
5. filio5 гласа
6. buti4 гласа
7. nenad663 гласа
7. iek3 гласа
8. Iliyan882 гласа
8. Лора2 гласа
8. bobifoto2 гласа
8. galin762 гласа
8. septic2 гласа
8. spetsa2 гласа
8. tishomura2 гласа
9. borislav1 глас
9. stilista1 глас
9. SashoPhoto1 глас
9. zmeq1 глас
9. dinmin911 глас
9. h0nda1 глас
9. tolbuhinskiq1 глас
9. MethodMan1 глас
9. anonto1 глас
9. gogosavov1 глас
9. iai-bg1 глас
9. BOJO1 глас
9. walkabout1 глас
9. mjoyy1 глас
10. Rendaka0 гласа
10. lachezara.grigorova0 гласа
10. tsveti0070 гласа
10. IvanT0 гласа
10. bigbeer0 гласа
10. stenli0 гласа
10. FaLLen`0 гласа
10. Charlito0 гласа
10. FHM0 гласа
10. Bubi0 гласа
10. dafe950 гласа
10. iccoo0 гласа
10. bobbyboy000 гласа
10. vankobarabanko0 гласа


Категория Видов аквариум:

1. }|{opukc33 гласа
2. Живко31 гласа
3. kraltchev20 гласа
4. BOJO3 гласа
4. iek3 гласа
4. bigbeer3 гласа
5. spetsa2 гласа
5. Lucio2 гласа
6. Iliyan881 глас
7. SashoPhoto0 гласа


Категория Морски аквариум:

1. tishovsx57 гласа
2. nevidimite4 гласа

Коментари в темата [Login or Register].

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Cestitki do pobednicite  fgdhfd

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
 gsdxzzz gsdxzzz za pobednicite
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Users Online Users Online (22)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal