collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Zdravo na site,
Se nadovrzuvam na temata "Pomos za Fidan"

Prvo: Ivica nema potreba da se izvinuvas.
Vtoro: ADZI mnogu si strog.  hgfgdfd 
Treto: Jas sum pocetnik vo akvaristikata i pojma nemam od nisto, osven sto go procitav skoro cel forum (neznam dali moze da se proveri) i nekolku drugi knigi sobrani od internet i uste nekolku forumi.
Inace akvariumot doma mi bese zamislen da bide napraven od estetski pricini, odnosno da go razubavam prostorot, a ne deka resiv sega da stanam nekoj akvarist. Ednostavno koga pravam nekoj raboti so merak, sakam poveke da navlezam vo sutinata, citam literatura i prasuvam mnogu. Nesakam da napravam gubre, ama si imam zamisleno kako bi sakal da izgleda, se razbira ne ziveam sam i bi sakal i na drugite doma da im ugodam malce, odnosno prasav samo kolku mozam da pravam kompromisi, mnogu bese ednostavno prasanje.
Neznam so se isponaljutija site  gsdzxxvzzz   

Link

Author Topic: Za sto sluzi forumot?  (Read 2242 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fidan

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 43
  • Posts: 521
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Za sto sluzi forumot?
« on: November 23, 2009, 06:51:24 AM »
Zdravo na site,
Se nadovrzuvam na temata "Pomos za Fidan"

Prvo: Ivica nema potreba da se izvinuvas.
Vtoro: ADZI mnogu si strog.  hgfgdfd 
Treto: Jas sum pocetnik vo akvaristikata i pojma nemam od nisto, osven sto go procitav skoro cel forum (neznam dali moze da se proveri) i nekolku drugi knigi sobrani od internet i uste nekolku forumi.
Inace akvariumot doma mi bese zamislen da bide napraven od estetski pricini, odnosno da go razubavam prostorot, a ne deka resiv sega da stanam nekoj akvarist. Ednostavno koga pravam nekoj raboti so merak, sakam poveke da navlezam vo sutinata, citam literatura i prasuvam mnogu. Nesakam da napravam gubre, ama si imam zamisleno kako bi sakal da izgleda, se razbira ne ziveam sam i bi sakal i na drugite doma da im ugodam malce, odnosno prasav samo kolku mozam da pravam kompromisi, mnogu bese ednostavno prasanje.
Neznam so se isponaljutija site  gsdzxxvzzz   

Offline nikola

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 11
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #1 on: November 23, 2009, 06:54:11 AM »
druze ti citaj kolku sakas i ja se utepav od citanje ali dur ne go projdov 10 pati forumot dzabe nisto i sea ne deka znam i ne sum siguren u toa sto go mislam. a toa strog ne strog nema veze mislam deka adzi ti kazuva od aspekt ili pravi ko so se prai ili batali :)

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    2%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #2 on: November 23, 2009, 07:23:01 AM »
мислам дека потегот е премногу оптимистички со толкав аквариум да започнеш. е сега зошто ти се налутиле некои не знам, ама можам да кажам дека си нов не само на форумов туку и во акваристиката. е сега кога би направил толку голем аквариум треба да бидеш свесен дека ќе си имаш поголема одговорност отколку ако претходно барем си имал некое искуство со акваристика. литература можеш да се изначиташ колку сакаш, можеш и доктор да станеш ама ако не си ставил инјекција во животот ништо не си направил практично.

за да не ти биде џабе читањето литература пробај прво со помал аквариум и после ќе видиш дека нема никого да прашаш за поголем. се сам ќе си направиш (делумно).

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #3 on: November 23, 2009, 07:34:03 AM »
Fidan, forumot sluzi da im se pomogne ...na site!


Ne znam koja ti e celta so ova tema?

Offline nikola

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 527
  • Activity:
    0%
  • Karma: 11
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #4 on: November 23, 2009, 07:47:01 AM »
vo pravo e adim eve vidi vo mojata tema za akvariumot od kakov akvarium do kakov stignav. no pazi toa ne e preku nokj jas celo leto se do denesen den na forumov prasuvam citam praam i sekogas vo presret mi izlegle i mi pomognale

Offline jb007

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jul 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 40
  • Posts: 1029
  • Activity:
    0%
  • Karma: 13
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #5 on: November 23, 2009, 08:09:55 AM »
Fidan mnogu bukvalno gi svakas rabotite. Ovdeka site se osekame bliski i si kazuvame se i sesto po forumot. Ne ja svakaj sekoja kritika kako napaganje vrz tebe ili nie ovdeka te mrazime. I uste nesto, nemora da go prifakas sekoj predlog sto ti go davaat na forumot, tuku ke prifatis samo onie sto na tebe ti odgovarat i sto mislis deka ke ti go razubavat akvariumot. Ovdeka samo ti gi prosiruvaat vidicite vo akvaristikata, sigurno ke naides na dobri predlozi sto ni na kraj pamet ne ti teknale, a ti se svigaat. Ako ova vaka go svatis ke uzivas i ti i nie zaedno so tebe na forumot. pozdrav.  gsdzz
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #6 on: November 23, 2009, 09:46:16 AM »
Fidasn uste ne ja svati poentata na forumot? Forumot sluzi za da im se pomogne na site po site mozni prasanja od tema za  akvaristika pa duri do toa kade moze da se nabavat poevtini cigli za   pravenje kuca :happy:
Na se koe prasanje se dobiva odgovor  toa mozes da vidis do sega vo site temi ,odgovorite se expresni i maksialno precizni, neznam sto ne ti e jasno??? Srog nema tuka ima samo dobri soveti ponekogas malku sega  no se  e vo ramkite na dozvolenoto.
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #7 on: November 23, 2009, 09:47:53 AM »
A be Fidan ne sum strog.. tuku sega imas sansa da od tebe bidne nesto, vo estetska i akvaristicka smisla.. za estitika pak ne navlagaj ni po feng sui vo 15 m2 da imas 1m2 voda, no manipulacijata okolu toa(aq) e mir spokojstvo i DIJAZEPAM(cist budizam)  ghgf. Ako sakas da napravis mesto za relaksacija odmor i ubavina ne mozes a da ne zapazis nekoj principi koj jas bi gi rekol ZLATNI. Zatoa sto vodata ima i kontra efekt pokraj spokojstva deluva i voznemiruvacki i toa dosta.
Znaejki go ova se nadevam deka ke se odredis za aq koj ke ti odgovara na karakter,tvoj licen i familijaren. Otkoga ke se opredelis nie ke bideme tuka da ti pomogneme NO SAMO TOGAS. prethodno nikako zatoa sto ke ne obvinis deka ti nametnuvame STILOVI i svakanja, a taka nejkeme da bide  gsdzz

@Nikola ubavo kaza  560855

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #8 on: November 23, 2009, 11:48:30 AM »
zaklucuvanje na temi NEMA da ima, taka se raboti po pederski forumi kako sto e akademijata i zabavisteto, zaklucuvaat temi, baniraat i serat non stop bez moznost za replika, toa tuka nema da pomine!

Offline Cimento

  • Plant junkie
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Tetovo
  • Age: 42
  • Posts: 1484
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #9 on: November 23, 2009, 12:28:58 PM »
Критиките да не се сфаќаат лично! Секој критика што е упатена на член
на овој форум е добронамерма. Има членови кои од тие критика аквариумите
им станале совршени, башка што добиваш критики од едни од најискусните акваристи
Админ,Аџи,Ненад кои имаат стварно големо искуство и во никој случај не ти мислат лошо!
Игор(Newpain) имаше тема од 20 и кусур страници додека не го направи аквариумот
таму летаа критики совети се и сешто па види сега што има! Така да нека не ти биде краток фитиљот
за ова хоби.
Овде ти треба бавногоречки штапин ghgf Аквариумот не се прави за недела или месец
туку за многу повеќе!
« Last Edit: November 23, 2009, 12:59:40 PM by Cimento »
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #10 on: November 23, 2009, 12:40:42 PM »
Za sto sluzi forumot?
1. да научиме нешто ново
2. да видиме, прочитаме и слушнеме интересни работи
3. да си помагаме во решавање на проблемите и непознатото
4. да прашуваме
5. да читаме критики
6. да учиме од туѓите грешки
7. ......
...................................

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #11 on: November 23, 2009, 12:49:30 PM »
Za sto sluzi forumot?
1. да научиме нешто ново
2. да видиме, прочитаме и слушнеме интересни работи
3. да си помагаме во решавање на проблемите и непознатото
4. да прашуваме
5. да читаме критики
6. да учиме од туѓите грешки
7. ......
...................................

 ghgf 560855
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #12 on: November 23, 2009, 12:58:18 PM »
Критиките да не се сфаќаат лично! Секој критика што е упатена на член
на овој форум е добронамерма. Има членови кои од тие критика аквариумите
им станале совршени, башка што добиваш критики од едни од најискусните акваристи
Админ,Аџи,Ненад кои имаат стварно големо искуство и во никој случај не ти мислат лошо!
Игор(Newpain) имаше тема од 20 и кусур страници додека не го направи аквариумот
таму летаа критики совети се и сешто па види сега што има! Така да нека не ти биде краток фитиљот
за ова хоби.
Овде ти треба бавно горечки штапин ghgf Аквариумот не се прави за недела или месец
туку за многу повеќе!
Cime ti pretera za mene, sto tolku imam jas boske boske boske
sekako deka site kritiki se dobronamerni, i deka treba da gi slusame sovetite od postarite i poiskusni clenovi  gsdzz
 55655

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #13 on: November 23, 2009, 01:02:44 PM »
I ako slusas soveti ,slusaj od akvaristi ne od akcioneri gsd

Offline Ненад

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Скопје
  • Age: 48
  • Posts: 395
  • Activity:
    0%
  • Karma: 23
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #14 on: November 23, 2009, 04:37:37 PM »
Фидан, ако самиот до сега не си сфатил за што служи форумот, еве ти еден куп објаснувања на темава.
Инаку, за останатите: Фидан после инцидентот со неговиот аквариум го исконтактирал Никола Petrovnik (еден од админите на akvaristika), кој поради презафатеност го препрати кај мене. Уште по првиот разговор некако изгубив волја некако да помогнам, бидејќи во тој разговор се покажа истово ова што се покажа и на форумов: Фидан прашува и не слуша што му се одговара. Во моите 8-9 месеци работа во еден пет-шоп сретнав многу такви случаи, доволно за да научам дека обидот да се помогне тука е, најблаго кажано - јалова работа.

Фидан, не се обдуваме ние да ти наметнеме вкус ниту стил на уредување, ниту избор на риби. Луѓево овде цело време се обидуваат да ти ја кажат АЗБУКАТА на акваристиката, оние "must be" работи без кои аквариумот е само стаклена кутија полна со вода и ... нешто таму. Без разлика што ќе чуваш и како ќе го уредиш аквариумот, прво мора да ги научиш тие работи. Една од тие работи е и тоа дека тоа што ти и луѓето од твојата околина го сакате и тоа што може да се изведе се две различни работи. А има и работи кои ги сакаш И се можни, како што е чувањето на караси и папагани/папагани и афрички циклиди, ама не очекувај дека некој при здрав памет на форумов (или на кој бил друг форум) ќе те подржи во тоа или дека ќе ти каже „браво“. За такви работи сите совесни акваристи даваат само негативни, а понекогаш и остри и строги критики, и пак со најдобра намера.
Јас не мудрував многу до сега, нема ни да продолжам, но гледам колегиве ти посветуваат внимание на цели 3 теми, трошејќи драгоцено време кое го одвоиле и за кое можеле да помогнат на некој на кој таа помош ќе ја ценел. И ти на тоа нивно внимание, време и желба за помош (се извинувам за изразов!) сереш со својата своеглавост!

Offline fidan

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 43
  • Posts: 521
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #15 on: November 24, 2009, 05:50:00 AM »
Ok, svativ i znam za sto sluzat forumite.

Mnogu e ednostavo, postaviv edno mozebi nesoodvetno prasanje (neli nema glupi prasanja) i ADZI mi ja zakluci temata.
Znam deka doprva ke mi treba pomos za se i sesto, ama dali treba da pazam sto prasuvam, da ne slucajno zgresam nesto? Ako znam i nema da prasam.
Ne se lutam na kritikite, nemam i zasto, se nalutiv sto ja zaklucija temata bidejki postaviv prasanje.
Inace mislam deka bas sega mi treba nasoka, primer: kolku sto se zapoznav do sega, ribi sto najmnogu mi se svigaat na izgled se diskusite, ama gi vidov na nekolku mesta i ednostavno mnogu mi se spori, samo lebdat i ne mi praat keif, (za ova moze i kotek da izedam) sakam pobrzi, poaktivni ribi zasto mislam deka poveke mi odgovaraat na karakterot.

Neznam samo zasto uste mislite deka ne gi cenam vasite mislenja, predlozi i soveti?
Ednostavno gi prifakam samo tie sto mi se dopagaat, znaci si go baram stilot i mestoto vo akvaristika.
Nenad, za toa sto sum svoeglav, toa e karakterna osobina so nemozam da ja smenam, da ne bese taa osobina nemase ni da ima akvarium.
Nedaj boze da dozivee nekoj od vas da mu istecat doma 500 litri voda(a zena mu doma da bide) i da poplavi 4 sprata pod nego, neznam dali uste ednas ke se nafati da pravi akvarium, pa kolku i da e akvarista (so cesni isklucoci se razbira), site sto gi poznavam me razubeduvaa da ne probuvam pak.

ZNACI, JAVNO IM SE IZVINUVAM NA SITE STO SE POCUSTVUVAA NAVREDENI, NEISLUSANI, NEPRIFATENI.......... NAVISTINA NEMAM TAKVA NAMERA, VOEDNO IM SE ZABLAGODARUVAM NA SITE NA  56048575 ZA RAZBIRANJETO DO SEGA, SE NADEVAM KE GO IMATE I VO IDNINA.

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #16 on: November 24, 2009, 05:59:21 AM »
Epa druze Fidan sega koga nauci" i se resi sto ti se "bendisuva "a sto ne postavi konkretno prasanje za toa sto ti prai keif i nema nikoj nisto loso da ti iskomentira. Znaci bitno e da se  znae sto se saka pa taka so predlozi .mislenja i soveti ke te usmerime kon tvojata cel ,pak ke recam "cel" koja treba da ja imas postaveno 111111 1aaaa1a1
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #17 on: November 24, 2009, 06:06:40 AM »
Fidan, na sekoe prasanje ke si dobies odgovor i tocno, nema glupi prasanja.


Samo edno ke komentiram " ednostavno gi prifakam samo tie sto mi se dopagaat, znaci si go baram stilot i mestoto vo akvaristika" TUKA SI GRESKA, akvaristikata ne hobi za dolen vesh pa ke si obleces sto sakas, postojat nekoi pravila koi treba da se zapazat, osobeno na pocetok kako sto e izrabotka na akvarium a ti i tuka solis pamet i tuka avtomatski se javuva problem.


Sto se odnesuva do ribite cuvaj si druze sto ti dusa saka, nie mozeme samo da te posovetuvame a ti napolni si slobodno akvarium so karasi papagani i ajkuli  gsdzz



Gi molam site clenovi da se vozdrzat od bespotrebni postovi i komentari, ako se postavi prasanje togas ke imate prilika da si go kazete mislenjeto

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #18 on: November 24, 2009, 12:52:21 PM »
Aj vaka gleam ja ova ke se odogovleci.. a mislam deka na Fidan mu se brza, pa zatoa imam predlog:
1. Prvo Simo neka go zalepi saglam na lice mesto.
2. Zatoa sto veke odbra brzi dinamicki i ukrasni ribi, osven nekoj malawi mix ne mi teknuva nesto ko za pocetnik taka da celo jato za prodazba ima kaj ivica74.
3. Posto odbral veke podloga, za pozadina mislam so crna samolopliva ke zavrsi rabota.

Predlogot e sleden za odredena paricna naknada na nekoj clen od tuka da mu se napravi postavkata, da mu se revidira doopremi filtermaterjal na kanisterot , prikluci, da se pomogne pri cikliranje (jas tuka ke pomognam so govna od ribi :) ) da mu se objasni menuvanje voda i sifoniranje na podloga. t.e da skratam nekoj da prevzeme inicijativa za ubrzan kurs fidan ke mu se odolzi a za ponatamu leka poleka ke se snaoga. E sega e na nego ako mu se sviga idejata da se najde clen-entuzijast a seriozen i da se zavsi rabota.

Offline fidan

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 43
  • Posts: 521
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Re: Za sto sluzi forumot?
« Reply #19 on: November 24, 2009, 02:59:17 PM »
Fala ADZI,
Samo vaka, vo petok se dogovorivme so Sime da pocneme so lepenje, ke zaglavime nekoj den moze i nedela poveke zasto sakam da pravam pozadina so stiropor.
Ke otvoram nova tema, koga ke pocneme so rabota, da ja postiram cela izrabotka, ( na ovaa i naslovot ne mi odgovara  :D ) pa togas moze da se dogovorime, inace dobra ti e idejata, me bendisuva.  gsdzz

Tags:
 

Users Online Users Online (27)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal