collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:23:48 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Епа вака дечки:

Во план ми е нов аквариум, после празников стартува изработката. Прво нешто на што сакам да се посветам е постољето. Бидејки не сум во состојба финансиски да издржам еден ваков проект ќе одам на варијантата DIY, односно што се има по дома да се искористи и да чини што помалку а сепак да изгледа што е можно по привлечно...

Почнувам изработка на постоље со бетонски блокови како потпора за аквариум со димензии 150х55х60 цм.

Ова постоље треба да е скоро безпари, да изгледа привлечно и да ја издржи тежината на аквариумот. Блоковите може да се офарбаат или едноставно да се обвиткаат во некој материјал на пр. тапет со дезен на мермер или слично, или да се изработи едноставна школка од иверка околу него, се по своја желба. Предисвик ќе биде нивелирањето но мислам дека нема да биде премногу тешко, ќе видиме во текот на наредната недела. Постирам слики од веќе изработени вакви постолиња...[Login or Register]
[Login or Register]

Па повелете, вклучете се и вие во овој мој проект со сугестии, коментари, критики и т.н

Link

Author Topic: Постоље ...  (Read 1372 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Постоље ...
« on: April 04, 2010, 12:39:42 PM »
Епа вака дечки:

Во план ми е нов аквариум, после празников стартува изработката. Прво нешто на што сакам да се посветам е постољето. Бидејки не сум во состојба финансиски да издржам еден ваков проект ќе одам на варијантата DIY, односно што се има по дома да се искористи и да чини што помалку а сепак да изгледа што е можно по привлечно...

Почнувам изработка на постоље со бетонски блокови како потпора за аквариум со димензии 150х55х60 цм.

Ова постоље треба да е скоро безпари, да изгледа привлечно и да ја издржи тежината на аквариумот. Блоковите може да се офарбаат или едноставно да се обвиткаат во некој материјал на пр. тапет со дезен на мермер или слично, или да се изработи едноставна школка од иверка околу него, се по своја желба. Предисвик ќе биде нивелирањето но мислам дека нема да биде премногу тешко, ќе видиме во текот на наредната недела. Постирам слики од веќе изработени вакви постолиња...[Login or Register]
[Login or Register]

Па повелете, вклучете се и вие во овој мој проект со сугестии, коментари, критики и т.н

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Постоље ...
« Reply #1 on: April 04, 2010, 12:47:12 PM »
So sreka vlatko, interesno  gsdzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Постоље ...
« Reply #2 on: April 04, 2010, 12:56:58 PM »
Ova ke bide dosta interesno, neznam kolku poeftino ke te cini, no se nadevam deka na kraj nema da ja potvrdis onaa narodnata "Siromaviot dva pati plaka"

So sreka!  gsdzz

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Постоље ...
« Reply #3 on: April 05, 2010, 12:52:51 AM »
Top e vaka samo ovie betnski blokovi dali se kako nasive so dupki , ako se takvi nikad nema da gi niveliras od 100 komada site imaat razlicni dimenzii.. podobro vidi nesto Jtong ako moze da drzi golema tezina.. tie se site isti.

Offline WILDDISCUS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Age: 38
 • Posts: 132
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: Постоље ...
« Reply #4 on: April 05, 2010, 02:16:35 AM »
vidi vlatko od iskustvo ti kazuvam jas sum 180kg i ednas kaj eden drugar bev na negoviot plac toj pravi kukja vo momentot  i nemase stolovi sednav na tri bloka i za cudo site tri stanaa pesok pa vidi s ti kolku ke te kosta ovaa idea ke privis aq od 500liti x1.2= 600kg plus stako ??? mnogu rizikuvas. jas pred dve nedeli si napraviv postolje od zelezo 83x43x75 so profil 4x4 i me kostase so sve 1000den :icon_salut:

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Постоље ...
« Reply #5 on: April 05, 2010, 02:39:30 AM »
Лошо го поставив тој финансискиот дел како објаснување....  Највеќе ме влече факторот предизвик, инаку да овие блокови се со дупки и блоковите се свртени до дупките вертикално, аквариумот на  првата слика е 300 литарски и е  со такви блокови направен... И јас имам сомнежи околу ова, затоа постирав тука за да размениме мислења.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Постоље ...
« Reply #6 on: April 05, 2010, 08:32:51 AM »
Интересна идеја имаш. Лесно се тестира издржливоста. Стави блокови, даска врз нив и застанете неколкумина ододзгора.  gsdzz

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Постоље ...
« Reply #7 on: April 05, 2010, 08:36:29 AM »
samo nemoj dzole/wilddiscus da go zemes, dusmanot na blokovi
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Постоље ...
« Reply #8 on: April 05, 2010, 09:01:27 AM »
мое мислење е да се стрпиш малку и да си направиш нешто што е проверено кај сите акваристи. не ти посакувам момент да имаш од кој сите ние ќе научиме дека со бетонски блокови не се прави постоље.

доколку си видел некаде толкав аквариум на блокови тогаш направи си и ти, но доколку си првиот, тогаш мислам дека попаметно ти е да почекаш и да си направиш постоље со профили.

тука ќе се надоврзам и јас со мојот аквариум кој е поставен доле на земја, без постоље значи. ќе почекам колку што треба ама кога ќе му правам постоље има да го направам и да личи. од профили и во средина да е затворено со иверка или медијапан, складно со ентериерот од дневниот простор.

не е некоj стручен совет за блокови, ама тоа е мое мислење... ;)
« Last Edit: April 05, 2010, 09:02:29 AM by pocttopus »

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Постоље ...
« Reply #9 on: April 05, 2010, 09:18:13 AM »
ima aquariumi, na cigli na blokovi na sidano, na stiropor.. poentata e ako mozes da najdes betonski blokovi da vi vidis i site isti da bidat.. ova na slikite obicno se americki aquariumi i oni ko sto imame nie samo edno hubo, oni imaat od pile mleko hardware stores .. plasticni mesalki za beton na rentanje, cigli i blokovi vo prodavnica.. kas nas za zal se e 100-to razredna roba i obicno kazuam obicno od 100 betonski bloka 100 se so razlicna dimenzija.. deka ne gi pravat industriski tuku kako vo afrika na otvoreno isturaat vo kalapi od daski... inace najeftini provizorni raboti kaj nas ne funkcionitaat poradi taa pricina.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Постоље ...
« Reply #10 on: April 05, 2010, 09:57:33 AM »
Апсолутно се сложувам со сите, најмногу со Аџи за неквалитетот што се нуди кај нас... но додека не пробам нема да знам, на крај краева, ќе купам 12 блокови х 25 денари = 300 денари, ќе ги соберам комшикиве мои на еден чочек врз нив   boske  и ќе видаме што ќе излезе, сигурно нема да ставам полн аквариум на нешто вака неиспитано. Мислам дека 300 денари се премалку за да не се проба, од што мислам дека би профитирале многу други што се двоумат околу оваа идеа...

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Постоље ...
« Reply #11 on: April 05, 2010, 10:09:38 AM »
Ne se zezaj so ciglite ke te prijavi nekoj komsija.Ke te srusat ako e cvrsta gradba.Vaka vremen objekt od iverka i tenekija moze.

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 42
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: Постоље ...
« Reply #12 on: April 09, 2010, 03:33:54 PM »
Апсолутно се сложувам со сите, најмногу со Аџи за неквалитетот што се нуди кај нас... но додека не пробам нема да знам, на крај краева, ќе купам 12 блокови х 25 денари = 300 денари, ќе ги соберам комшикиве мои на еден чочек врз нив   boske  и ќе видаме што ќе излезе, сигурно нема да ставам полн аквариум на нешто вака неиспитано. Мислам дека 300 денари се премалку за да не се проба, од што мислам дека би профитирале многу други што се двоумат околу оваа идеа...
:blob9: :blob9: :blob9:  Good idea, me like it  :blob9: :blob9: :blob9:
« Last Edit: April 09, 2010, 03:34:31 PM by GoranX »

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal