collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 happyy  happyy
Постољето е готово, има димезии 183 х 63 цм високо е 75 цм изработено е од дебелоѕидни профили 50х50 мм, на него ќе стои аквариум со димензии 175х55(висина)х60 цм. од кои 25 цм по должина ќе бидат стаклен филтер внатре во аквариумот, е сега пред да го порачам стаклото сакам да ве прашам што мислите за идеата дното на аквариумот да биде од 2 или 3 дела заради подобра амортизација и сл.?

Слушнав премногу поделени милслења околу ова па сакам да ги слушнам и вашите.

Link

Author Topic: Во припрема е нов аквариум  (Read 9504 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Во припрема е нов аквариум
« on: April 26, 2010, 04:06:47 AM »
 happyy  happyy
Постољето е готово, има димезии 183 х 63 цм високо е 75 цм изработено е од дебелоѕидни профили 50х50 мм, на него ќе стои аквариум со димензии 175х55(висина)х60 цм. од кои 25 цм по должина ќе бидат стаклен филтер внатре во аквариумот, е сега пред да го порачам стаклото сакам да ве прашам што мислите за идеата дното на аквариумот да биде од 2 или 3 дела заради подобра амортизација и сл.?

Слушнав премногу поделени милслења околу ова па сакам да ги слушнам и вашите.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #1 on: April 26, 2010, 04:19:31 AM »
Мислев на вакви 2 или 3 дела еден до друг, не еден врз друг


[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #2 on: April 26, 2010, 07:11:19 AM »
eden del
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #3 on: April 26, 2010, 07:40:34 AM »
Cvrsto postolje daska stiropor i samo edno staklo na taa dolzina e dovolno.

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #4 on: April 26, 2010, 08:47:30 AM »
Влатко на тоа постоље можеш што сакаш да ставиш така да еве ептен за да си сигурен стави 12 мм стакло за дно но сепак и 10 мм ќе завршат работа

Offline fidan

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 521
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #5 on: April 26, 2010, 09:32:33 AM »
Vlatko, Viken drugar ti mi kaza koj ke ti go lepi akvariumot, taka da nema sto da se mislis i da prasuvas. Ako si resil da mu ja doveris izrabotkata na ....... teraj, dzabe baras mislenja, ostaj na covekot da si ja sraboti rabotata i gotovo.
Inace kaj mene na 200x40x70 visina ima edno dno 15mm plus duplo dno 10mm i plus pojacuvanja od 10mm.
Ne vikam deka sum za nekoj primer ama od poveke glava ne boli, po dimenziite ke ti ispadne negde 550 litri, ne se zezaj ako imas pari butaj stakla dupli, trodupli.... ako nemas pozajmi.  ghgf

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #6 on: April 26, 2010, 10:37:03 AM »
Fidan, takvata filozofija e pogresna!!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #7 on: April 26, 2010, 10:37:50 AM »
Kazi be Vlado, koj e toj misteriozniot "lepac" ?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #8 on: April 26, 2010, 10:54:13 AM »
Kazi be Vlado, koj e toj misteriozniot "lepac" ?
Ja znam boske

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #9 on: April 26, 2010, 11:06:00 AM »
epa ajde de kazete
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #10 on: April 26, 2010, 11:14:53 AM »
Ненад е лепачот, не се сомневам дека се ќе биде изработено без грешка...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #11 on: April 26, 2010, 11:18:40 AM »
Koj nenad be, toj so bradickata kako profesor sto izgleda?? E dobar e toj, sto ne tupis so prasanja tuka be Vladko, ostavi ti na nenad, znae on sto treba.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #12 on: April 26, 2010, 11:20:34 AM »
Па админ баш негова е сугестијата за повеќеделно дно... Чисто сакав да развијам дискусија и да слушнам повеќе мислења...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #13 on: April 26, 2010, 11:25:23 AM »
E togas cekame da videme kakva e negovata zamisla, i zosto povekedelno dno!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #14 on: April 26, 2010, 12:47:11 PM »
Mislev deka e na Fidan lepacot ama aj stom e Nenad znae sto pravi.Inaku nema zijan od povekjedelno dno ama za ovaa dolzina mislam deka moze i bez toa da pomine.Opravdanosta na povekjedelno dno ja gledam kaj ekstremni dolzini nad 3 m ili pri pogolema plostina na dnoto,povekje delovi dobro ja amortiziraat eventualnata nedovolna krutost na postoljeto kade sto stoi akvariumot.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #15 on: April 26, 2010, 01:15:19 PM »
Да јас ќе бидам „лепачот“, и не само јас... и Дане ќе учествува, само да најдам време. Сепак не можам да кажам дека лепење на олкави аквариуми за мене е рутина, и добро е што не е така, затоа шт ќе му посветам целосно внимание. :) Од повеќето аквариуми кои сум ги видел и се лепени „рутински“ не сум баш задоволен.
Аквариум со повеќеделно дно лепам прв пат. Зошто повеќе делови... дефинитивно е побезбедно. Дали баш мора за оваа должина е друго прашање, но во секој случај нема да е помалку безбедно од класично лепење.
А кога ќе размислам, па и не е така мала должината.
Само да додадам дека на почеток инсистирав на подебело стакло, но Влатко инсистираше повеќе од мене, преземајќи го ризикот. Значи, дека нема да се одлепи - гарантирам, а дека нема да пукне - не!  ghgf Само за дното можам да дадам и таква гаранција.

Offline zorans83

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 837
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • cichlidsmk.com
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #16 on: April 26, 2010, 01:29:03 PM »
Jas bi lepel 170 70 55 so celo dno..... ali samo zatoa sto neznam kako da go zalepam vo delovi. ghgf

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #17 on: April 26, 2010, 01:45:39 PM »
Epa go lepis prvo so celo dno pa go mavas dnoto so tokmak i posle gi lepis parcinjata  i taka ke ti bide vo delovi  boske

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #18 on: April 26, 2010, 02:08:24 PM »
znaci ova ke bide "akvatika" still, kako morskiot na oliver, koj bese puknat ednas pa posle pak lepen vo delovi, 2cm staklo.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Во припрема е нов аквариум
« Reply #19 on: April 26, 2010, 02:22:40 PM »
Да, дното на делови „на дело“ го видов во Акватика, иако и тие го виделе од некаде (значи, не е измислено во Акватика).  ghgf

Како што и ти еднаш рече, лепење аквариум не е атомска физика. Има повеќе начини да се залепи, и има аквариуми кои се лепени и на едниот и на другиот начин пред многу време и се уште траат, така да расправиите околу тоа се беспредметни.

А „чудовиштето“ на Оливер пред пукањето го лепел Симе. :)

Tags:
 

Users Online Users Online (42)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal