collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Малку одамна имавме една тема колку троши нашиот аквариум (или аквариуми, ретко кој од нас останал со еден) дома и колку би сакале да ги тргнеме тие пари од сметката за струја (искрено ако разбере женами точно колку се ќе останам со еден аквариум и тоа со најмалиот).
Најдов на интернет некои сајтови за добивање на струја од ветерни генератори.

[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

по разгледувањето на овие и на многу други страници симнав и едно детално упатство како да направам сам генератор со неодимиумски NdFeB (појаки) магнети со кои и за помал генератор би можел да користам струја за напојување на аквариумите и на неколку светилки за по дома.
Магнетиве се тешки за наоѓање и навистина немам идеја кај би ги имало во Македонија, најблиску ги има во претставништвото на Magsy [Login or Register] vo Bugarija.
Generatorot mo\e da se iskoristi za dobivawe na struja pri mal broj na vrte\i bez poterba od [prenos(menuvawe brzini i sli;no) za veterni ili hidro sistemi, zna;i i ako imate nekoj mal potok vo blizina ...

Gi o;ekuvam va[ite komentari i pomo[ kako najubo da go naprajme ova i da [tedime pari za struja doma

Link

Author Topic: Генератор за струја за Аквариум (или за дома)  (Read 4039 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 43
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Малку одамна имавме една тема колку троши нашиот аквариум (или аквариуми, ретко кој од нас останал со еден) дома и колку би сакале да ги тргнеме тие пари од сметката за струја (искрено ако разбере женами точно колку се ќе останам со еден аквариум и тоа со најмалиот).
Најдов на интернет некои сајтови за добивање на струја од ветерни генератори.

[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

по разгледувањето на овие и на многу други страници симнав и едно детално упатство како да направам сам генератор со неодимиумски NdFeB (појаки) магнети со кои и за помал генератор би можел да користам струја за напојување на аквариумите и на неколку светилки за по дома.
Магнетиве се тешки за наоѓање и навистина немам идеја кај би ги имало во Македонија, најблиску ги има во претставништвото на Magsy [Login or Register] vo Bugarija.
Generatorot mo\e da se iskoristi za dobivawe na struja pri mal broj na vrte\i bez poterba od [prenos(menuvawe brzini i sli;no) za veterni ili hidro sistemi, zna;i i ako imate nekoj mal potok vo blizina ...

Gi o;ekuvam va[ite komentari i pomo[ kako najubo da go naprajme ova i da [tedime pari za struja doma

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Секоја чест за иницијативава, јас сум за, еве кај мене дома се прави маубет и за соларни рефлектори да се постават...
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Ideata e ok ,ko voli nek izvoli   gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline stefan_sword

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 332
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
goran neznam dali moze da ti pomogne alternator za avtomobil i toj e eden vid na generator.samo narotorot ke mora da napravis nekoj perki da gi duva veter.gledav nekade vakvo nesto napraveno samo ne moze da mi tekne kade bese

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 43
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
@Goch Соларната енергија е сеуште прескапа, цената на панелите е мноогу голема.

@stefan_sword Досега по сите дискусии на оваа тема алтернатор не доаѓа во предвид оти бара поголем број на вртежи, можно е ако имаш динамо за фичо со соодветниот пренос ... и тоа да функционира ама не верувам дека ќе добиеш доволна ватажа.

Ветерните турбини добиваат 150-350 вртежи во минута (RPM), значи треба да имаме систем кој фунјкционира со оваа сила, на пример во USA има некои Аметек 30V мотори кои даваат 5-10А струја при добар ветар значи 12Vx10A=120W што за аматерски систем вреден $150-$200 е супер.

Еве еден торент од книга која нуди најисцрпни информации како да си направите се дома ... ако имате алати се разбира :) [Login or Register]
книгата е на англиски.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Соларен систем, денешни цени во маркет.
@DimitarJ ако добро ме држи сеќавањето кај тебе имаше поставено вакво нешто или можеби грешам и колку те чинеа ако не е тајна?  :embarrass: :dontknow: 

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Ne, jas imam soncevi kolektori za sistem za topla voda.
Za struja uste go cekam zakonot. Oni go donesoa u 2013 ama evn potdmiti i odma se ukina. Sega valjda ke pomine pa ke moze sekoj doma da si proizveduva struja i da ne se sekira dali cenata ke bide poskapa i kolku ke bide. Barem tie so imaat kukja. Za zgradite ima + opcija zidni soncevi kolektori i za struja i za voda.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Тешко дека во догледно време ќе имаме двосмерни броила  како на запад.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Тешко дека во догледно време ќе имаме двосмерни броила  како на запад.

Jas toa ocekuvam da se sluci. Toa e realna i vistinska liberalizacija.
Se ostanato e biznis na drzavata ili na nekoj predlozen od "biznis zaednicata"
Ke vidime, eve ide 2018.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Ако добро ве сфатив, во куќа не е дозволено, а во зграда е дозволено?  :icon_scratch:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Европските регулативи од една страна притискаат за зголемување на  процентот на зелено произведената елерктрична енергија но од друга страна преќутно си го туркаат бизнисот и им одговара да сме увозници  на нивната  струја.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Ne Petar, sega e dozvoleno samo ako si firma i ako dobies licenca od minsterstvo.
Treba da se liberalizira i da moze sekoj poedinec da si proizveduva i da si prodava na mepso kako sto prodava evn ili eds ili koj se uste ne. i toa so zakon mepso da se obvrze da ja kupi strujata.

Ivica to sto go napisa e realnosta vo evropa i svetot. Za zal.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Влагов во тој бизнис кратко но доволно да увидам како стојат работите. Излегов но ако се донесе  чесна регулатива би се вратил.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Не сум упатен со овој закон и сега излегува да не се инвестира во соларен систем за оној што нема фирма или не е близок со министерот!?
Оф леле...

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Статусот на фирмите кои смеат да произведуваат и продаваат струја во системот се вика повластен производител и е субвенциониран со 0.12 евроценти на киловат произведена енергија.Приватно немас ограничувања за себе да направиш енергетски независен објект за разлика од Словенија на пример каде пензионер ја изгуби пензијата заради инсталиран фотоволтаичен панел.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Чекај малку, во Словенија не можат да си инсталираат приватно?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Можат веројатрно со дозвола.Овој сам си решил и останал без пензијата кутриот.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Словенци немој да жалиш, тој сигурно не бил со словенечко потекло и затоа го казниле.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
 Жалење никако.Па по мене тие се поладна нација и од Швеѓаните без ронка емоција така да и жалењето отпаѓа како емотивна форма.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Нацисти!

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal