collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:21:06 AM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Me interesira dali nekoj ima PayPal i ako ima koja e procedurata za vaganje 55655

Link

Author Topic: PayPal  (Read 3754 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
PayPal
« on: November 15, 2010, 12:13:49 PM »
Me interesira dali nekoj ima PayPal i ako ima koja e procedurata za vaganje 55655

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: PayPal
« Reply #1 on: November 15, 2010, 12:19:28 PM »
Pay Pal за Македонија нема. Можеш да користиш Easy Money или Money Bookers.
Порано знам дека правеа Pay Pal со каричкте од Тутунска Банка. Ама некогаш стигаја
нарачките а некогаш не. НБРМ неколку пати ја имаше санкционирано Тутунска заради ова.
Не знам дали сеуше функционира! Инаку со сите картички издадени во Македонија можеш да
купуваш преку горе наведените!
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: PayPal
« Reply #2 on: November 16, 2010, 10:58:38 AM »
Money Bookers  gsdzz

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: PayPal
« Reply #3 on: November 16, 2010, 01:37:15 PM »
Еве една добра вест:
[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: PayPal
« Reply #4 on: November 16, 2010, 01:41:06 PM »
odlicna vest Ugrine dve karmi  560855 560855
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: PayPal
« Reply #5 on: November 16, 2010, 02:26:58 PM »
Odlicno ke bide ova, samo kako ke funkcioniraat carinicive nasi so zgolemen broj na naracki .... neznam.

vsutarov

 • Guest
Re: PayPal
« Reply #6 on: November 17, 2010, 02:00:19 AM »
Odlicno ke bide ova, samo kako ke funkcioniraat carinicive nasi so zgolemen broj na naracki .... neznam.
Ke primat novi ghgf

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: PayPal
« Reply #7 on: November 17, 2010, 02:50:00 PM »
Од една страна прекрасно, а од друга трагично. Показател дека не не бидува сами да издејствуваме ништо, па сега ако може со комшиите добро, а ако неможе ќе си тераме како до сега.
Абе ич нејќу за политика да зборам, ама кога ќе прочитам ваква вест, ептен се нервирам. Не направија неспособни за ништо, а не сме такви.

Offline URAN2

 • Owner
 • Super clen
 • *
 • Join Date: May 2008
 • Location: Struga
 • Age: 57
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
  • AquaPark
Re: PayPal
« Reply #8 on: August 08, 2018, 01:51:34 PM »
[Login or Register]


ima nekoj preku paypal zemano do sega?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: PayPal
« Reply #9 on: August 08, 2018, 11:14:34 PM »
pojasni malku povekje sto te interesira

Offline URAN2

 • Owner
 • Super clen
 • *
 • Join Date: May 2008
 • Location: Struga
 • Age: 57
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
  • AquaPark
Re: PayPal
« Reply #10 on: August 09, 2018, 11:19:54 PM »
pa neli ne primaa makedonski karticki, dali sega toa e sredeno ili pak ima nekoj problem za otvaranje paypal smetka

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: PayPal
« Reply #11 on: August 10, 2018, 01:56:57 AM »
Муабетов е од февруари 2017. aha Инаку нема да го има пејпал кај нас како што тргнале работиве. :no:

Offline GigaWatt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2019
 • Location: Скопје, Македонија
 • Age: 38
 • Posts: 97
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
  • Македонски форум за електроника
Re: PayPal
« Reply #12 on: May 20, 2019, 06:29:24 PM »
Стара тема, но сепак ќе одговорам.

Да, може да повлекувате пари преку PayPal, ако не сте регистрирани како да ви е матична земја Македонија и ако не подесите примарна картичка, туку само withdraw картичка ;). На сличен начин може и да плаќате. Оваа „финта“ е прилично стара, но сеуште функционира ;). Ако немате ставено primary card, а немате пари на PayPal сметката, но имате ставено withdraw card, PayPal зема пари од withdraw card за да плати за готовината ;). А во withdraw card, можете да ставите било која Visa картичка од било која земја ;). Само мора да е Visa, не функционира со Maestro, Master и останатите :-\.

Се разбира, ако зборуваме само за плаќање, од ова веќе нема потреба, дозволено ни е да плаќаме од Македонија преку PayPal ;)... но, за жал, не и да бидеме платени ::).

Еве еден туториал, како плаќавме на времето преку PayPal кога не ни беше дозволено да се регистрираме преку Македонија. Јас сеуште така плаќам :D, званично PayPal account-от не ми се води како да е од Македонија :P :D.

[Login or Register]

Ако вака го направите PayPal account-от, може да повлекувате пари од него на картичка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: PayPal
« Reply #13 on: May 21, 2019, 04:59:04 AM »
Се разбира, ако зборуваме само за плаќање, од ова веќе нема потреба, дозволено ни е да плаќаме од Македонија преку PayPal ;)... но, за жал, не и да бидеме платени ::).
Овој проблем тешко може да се надмине со сегашните закони во земјава.  :dontknow:

Offline GigaWatt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2019
 • Location: Скопје, Македонија
 • Age: 38
 • Posts: 97
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
  • Македонски форум за електроника
Re: PayPal
« Reply #14 on: May 29, 2019, 11:06:17 PM »
Искрено, до сега сум немал проблеми, а ме плаќале преку PayPal и сум префрлувал пари на картичка тука во Македонија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: PayPal
« Reply #15 on: May 29, 2019, 11:13:20 PM »
Со сегашните картичкие ова веќе не е возможно да се прави... сега сите картички се мапирани со локација.
Картичката мора да биде од банка од друга земја со која Пејпал немаат законски ограничувања (како кај нас), а нашите закони не дозволуваат да имаме трансакциски сметки во други земји без регулиран престој. Пејпал ја третираат како банка, во овој случај тоа е странска банка за нас.
« Last Edit: May 29, 2019, 11:23:32 PM by pocttopus »

Offline GigaWatt

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2019
 • Location: Скопје, Македонија
 • Age: 38
 • Posts: 97
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
  • Македонски форум за електроника
Re: PayPal
« Reply #16 on: May 30, 2019, 12:19:37 AM »
Не знам како тоа „не е можно“ ???... јас имам картичка од Шпаркасе и баш лани ја имав изгубено и ја обновив и пак внесов нов број и немаше проблем. Како што имав пишано, финтава работи со било која Visa картичка, но мора да е Visa ;)... и ова не е онаа финтата со NLB, ако мислиш на тоа... мислам дека појаснив и во post-от, но сепак, прочитај го туториалот, ќе видиш дека убаво е објаснето ;). Не се става картичката како primary card, туку како withdraw card. Така ја прифаќа секоја картичка ;). Primary card ти останува празна ;).

На крајот на краиштата, ако не веруваш, пробај ;)... ништо не те кошта, нели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: PayPal
« Reply #17 on: May 30, 2019, 12:52:54 AM »
Не е проблем, ќе пробам. :happy:
Дали ќе примам после пари на профилот и дали ќе можам да ги вадам од банкомат?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: PayPal
« Reply #18 on: May 30, 2019, 01:00:51 AM »
Штом парите легнат на картичка, твои се . Што сакаш можеш да им правиш

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: PayPal
« Reply #19 on: May 30, 2019, 01:03:47 AM »
Штом парите легнат на картичка, твои се . Што сакаш можеш да им правиш
На која картичка? Пејпал или банкарска картичка? Кај нас Пејпал поради нашите закони не овозможува прием на пари на профил. :dontknow:

Tags:
 

Otvoranje na paypal account

Started by nikola

Replies: 31
Views: 3531
Last post January 04, 2010, 10:24:21 PM
by Uran
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal