collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:21:06 AM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
1. Димензии на аквариумот: 100x40x50
2. Волумен во литри: 200l.
3. Параметри на водата: Температура 28 (Мешавина од дождова и чешмова вода)
4. Осветлување: 2x 36w Phillips Cool White, 2x 18w DEGENBAO Natural Red Light for AQ.
5. Подлога: Долен слој ситен морски песок, горен слој поедар морски песок гранулација 2-3mm.
6. Позадина: Постер, темен.
7. Декорација: Гранки од винова лоза.
8. Опис на техниката: Филтрација-внатрешен филтер Atman at f-201 800l/1h. греење- грејач Atman 300w. пумпа за воздух...
9. Менаџмент на аквариумот: менување на вода 30% на две недели, вшмукување на подлогата кога менувам вода

10. Моментален попис на риби:
100x Pterophyllum Scalare (мој мрест)
8x Paracheirodon Innesi
2х Corydoras Paleatus
1x Chromobotia Macracanthus

11. Попис на растенија:
Лимон, Кабомба, Храст, Лудвига, Старграс, и уште нешто што не му ги знам имињата


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Vlatko 200l. Discus Tank  (Read 10886 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Vlatko 200l. Discus Tank
« on: December 19, 2010, 06:09:07 AM »
1. Димензии на аквариумот: 100x40x50
2. Волумен во литри: 200l.
3. Параметри на водата: Температура 28 (Мешавина од дождова и чешмова вода)
4. Осветлување: 2x 36w Phillips Cool White, 2x 18w DEGENBAO Natural Red Light for AQ.
5. Подлога: Долен слој ситен морски песок, горен слој поедар морски песок гранулација 2-3mm.
6. Позадина: Постер, темен.
7. Декорација: Гранки од винова лоза.
8. Опис на техниката: Филтрација-внатрешен филтер Atman at f-201 800l/1h. греење- грејач Atman 300w. пумпа за воздух...
9. Менаџмент на аквариумот: менување на вода 30% на две недели, вшмукување на подлогата кога менувам вода

10. Моментален попис на риби:
100x Pterophyllum Scalare (мој мрест)
8x Paracheirodon Innesi
2х Corydoras Paleatus
1x Chromobotia Macracanthus

11. Попис на растенија:
Лимон, Кабомба, Храст, Лудвига, Старграс, и уште нешто што не му ги знам имињата


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: February 26, 2016, 09:00:53 AM by Kiko »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #1 on: December 19, 2010, 06:21:14 AM »
Blagodaram za predstavuvanjeto Vlatko.


Nisto ne moze da se sporedi so akvarium kade ziteli se stotici ribi od ista vrsta  560855
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #2 on: December 19, 2010, 07:03:49 AM »
 Pokraj Malawcite i barbusite obozavam da hranam vaka golemo jato skalari.Kako samo ubavo i lakomo slapkaat koga jadat.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #3 on: December 19, 2010, 07:12:17 AM »
Да, да, многу се симпатични, кога ставам рака во аквариум како авиони сите во рој се собираат околу рака. Јас уште од малечки ги научив на рака у аквариум, и сега се галат без да се плашат. Само капак да подигнам и се собираат, шлапкаат, колку и да се прејадени  :canadian:

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #4 on: December 19, 2010, 07:14:40 AM »
Vlatko dobredojde i od mene  55655 za predstavuvanjeto. Ubavo si sredil se, osven: Filtracijata za tolkav akvarium so tolku mnogu ribi mislam deka ti e minimum! Da imas sijalicka non stop bi svetela crveno!  ghgf  Tuku treba da reagiras odma. I pesokot morski da si go zamenis so nas Makedonski odnosno kvarcen. Morskiot pesok ne e bas soodveten za slatkovodni ribi koi sakaat pomeka voda.  55655

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #5 on: December 19, 2010, 07:35:18 AM »
Ljube, имам испуштено да напишам, имам плус уште една внатрешна со проток 1200 л/ч, значи имам проток 2000 л/ч вкупно, но знам дека внатрешна пумпа не брка работа, и повеќе од јасно ми е тоа. Во најскоро време планирам надворешен филтер да правам, или да се подновам со канистер. Инаку во пумпата што е со 800 л/ч имам само керамика (биолошка филтрација), а таа што ми е 1200 л/ч е за механичка филтрација. Инаку скаларчињата ми се ставени од мерак во овој аквариум. Наскоро ќе го прераснат и ќе треба да си бараат нов дом. А што се однесува до песокот третиран ми е, не прави реакција со киселина.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #6 on: December 19, 2010, 08:03:09 AM »
Протокот е добар но количината на био-материјал што можеш да ја ставиш во тие пумпи е мала. Така да веќе си знаеш, канистер или уште поубаво надворешен стаклен филтер.  gsdzz

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #7 on: December 19, 2010, 08:17:19 AM »
Значи нема ништо подобро од надворешен, стаклен DIY филтер. Дури ни канистерот не е подобро решение? Повеќе луѓе ми имаат кажано дека иако имаат канистри дома, така им стојат неактивни, затоа што биле позадоволни со надворешните филтри. Дали држи вода ова? Ако е така зошто канистерот има многу висока цена? Сите би правеле надворешни филтри. Сепак канистер, можиш да го сместиш каде сакаш, додека стаклениот мора да е долепен до AQ. Изгледа само тоа е лоша страна на стаклениот филтер.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #8 on: December 19, 2010, 08:22:10 AM »
e sega ne e tocno deka kanistrite  ne vrsat rabota no tocno e deka staklenite se poefikasni
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #9 on: December 19, 2010, 08:25:37 AM »
Не реков дека не вршат работа, да не се сватиме погрешно. Сигурно се милион класи подобри од внатрешен или хенгон.  hgfgdfd

vsutarov

 • Guest
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #10 on: December 19, 2010, 08:59:30 AM »
Благодариме Влатко за претставувањето.Нема да се повторувам со колегите во врска со филтрацијата.Фронталните слики каде што се групно скаларите, се благодет за акваристички очи.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #11 on: December 19, 2010, 09:28:31 AM »
Благодарам за убавите зборови  :notworthy:

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #12 on: December 19, 2010, 10:13:09 AM »
ubavo izgleda pogotovo so mnogu skalari  gsdzz

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #13 on: December 21, 2010, 12:53:48 PM »
Коридорасите им обезбедија екстра масна ужинка на скаларите  boske
како редат икра така ја снемува  boske boske boske

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #14 on: December 21, 2010, 12:57:57 PM »
Не за друго, да се почастат за Нова Година  :laugh:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #15 on: January 17, 2011, 10:14:28 AM »
Да се пофалам имам нови скалари (јас си ги викам дивтаци)  :happy:


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
Имам 15 нови, има и шлаери и обични.
А во AQ сега ми е хаос од риби, мораше ксифите да ги вратам назад во украсниот, а скаларите што ми беа си најдоа нов дом  :happy:[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #16 on: January 17, 2011, 10:50:15 AM »
oddamna nemav videno ubavi ksifa, bravo  applause 560855
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #17 on: January 17, 2011, 11:06:56 AM »
 Dobri ribi. gsdxzzz Od kade gi zema?

vsutarov

 • Guest
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #18 on: January 17, 2011, 11:17:06 AM »
Mnogu ubavo izgleda jato ksifo. gsdxzzz Samo limonkite uste da gi isfrlis. ghgf

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Vlatko 200l. Pterophyllum Tank
« Reply #19 on: January 17, 2011, 12:59:07 PM »
Овие ксифи што се овде се сите од мој мрест  :happy: од две мајки, една лира и една обична.
А сите што се овде девојчиња треба да се измрестат деновиве. Така да очекувам мноооогу многу малечки, овде се околу 30-ина женки (сите трудни)

Tags:
 

Vlatko AQ

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 27
Views: 2827
Last post June 12, 2012, 04:43:43 AM
by igorMK
Users Online Users Online (21)
Members NO CARRIER
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal