collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:15 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Конечно денес повторно стартувавме.  Еве и повеќе информации:
Димензии-40*25*30(д*ш*в)
Волумен-30литри (24ефективни+12лит.надворешен филтер)
Температура- 24*с
Филтрирање-надворешен стаклен филтер (40*10*30) со потопна пумпа 500лит./час исполнет со биокугли, керамички прстени и 2-3вреќи
Греач-200W
Осветлување-2 штедливи сијалици од 18w
Подлога-земја florabella изварена 10-15 мин.
Песок-црна ризла 2-4мм
Позадина темноплава самолеплива фолија
ЦО2-во изработка од квасец
Капак-diy(од дома што се нашло) комструкција од летвички на кои се прицврстени сијалиците,сето обложено со алу-фолија,па лесонит и од надвор сива самолеплива фолиија.Моментално се циклира со вода и бактерии од созреан аквариум и за неколку дена треба да се населат и првите жители за почеток (paracheirodon inessi, red chery shrimp, ancistrus), а понатаму здравје.
Наното сакаме да биде уредено по iwaqumi, меѓутоа моментално сме во барање на соодветни камења и растенија. Кога сме кај растенијата моментално по аква шоповите е тапа со ситнолисни ниски растенија па доколку некој знае каде може да се најдат нека не упати, или пак некој да продава или ако има вишок нешто (glosso,cuba,eleocharis,richia fluitans ) или нешто слично па може и некоја мов за почеток.
Сликите ке бидат поставени за некој ден.

Link

Author Topic: нашиот нано 30 литри  (Read 5083 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
нашиот нано 30 литри
« on: December 21, 2010, 03:10:00 PM »
Конечно денес повторно стартувавме.  Еве и повеќе информации:
Димензии-40*25*30(д*ш*в)
Волумен-30литри (24ефективни+12лит.надворешен филтер)
Температура- 24*с
Филтрирање-надворешен стаклен филтер (40*10*30) со потопна пумпа 500лит./час исполнет со биокугли, керамички прстени и 2-3вреќи
Греач-200W
Осветлување-2 штедливи сијалици од 18w
Подлога-земја florabella изварена 10-15 мин.
Песок-црна ризла 2-4мм
Позадина темноплава самолеплива фолија
ЦО2-во изработка од квасец
Капак-diy(од дома што се нашло) комструкција од летвички на кои се прицврстени сијалиците,сето обложено со алу-фолија,па лесонит и од надвор сива самолеплива фолиија.Моментално се циклира со вода и бактерии од созреан аквариум и за неколку дена треба да се населат и првите жители за почеток (paracheirodon inessi, red chery shrimp, ancistrus), а понатаму здравје.
Наното сакаме да биде уредено по iwaqumi, меѓутоа моментално сме во барање на соодветни камења и растенија. Кога сме кај растенијата моментално по аква шоповите е тапа со ситнолисни ниски растенија па доколку некој знае каде може да се најдат нека не упати, или пак некој да продава или ако има вишок нешто (glosso,cuba,eleocharis,richia fluitans ) или нешто слично па може и некоја мов за почеток.
Сликите ке бидат поставени за некој ден.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #1 on: December 21, 2010, 03:13:27 PM »
 gsdxzzz gsdxzzz

srekno neka e startot, cekame  gsdxxzzz

Aquashop Nemo denes dobi pratka na rastenia
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

vsutarov

 • Guest
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #2 on: December 21, 2010, 10:38:43 PM »
Благодариме на претставувањето и со среќа нека е стартот.


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #3 on: December 21, 2010, 11:20:38 PM »
 Mislam deka Iwaqumi ne treba da se mesa so bilen i holanski tip po brojnosta na vidovite.Nekolku vidovi sitni rastenija vo pogolem broj se dovolni.A za knajsoodvetni kamenja obratete se kaj Nenad vo Akvatika.On kakvi kamenja znae da izvadi toa e ludilo.Mali a koga gi gledas na slika imaat takva tekstura sto izgledaat kako da se ogromni karpetini.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #4 on: January 02, 2011, 05:05:50 AM »
Неколку слики од аквариумот. Се уште е премногу далеку од iwagumi, али имаме желба за тоа.За сега нема ни камења во него, сеуште бараме соодветни, а на пролет може да се излезе во природа и да се побара негде.
[Login or Register]

[Login or Register]
Еве го и анциструсот
[Login or Register]
и новите жители шримпови
[Login or Register]

[Login or Register]
Знам дека елеохарисот треба да оди во заден план ама таму песокот е покрупен,па малку го ставив напред во поситниот песок, малку да му се подразвие коренот, па после ќе оди назад.
За сега успеав да ги најдам само овие билки (не им го знам ниту името), али понатаму како ќе наоѓам од тие што ми требаат ќе ги заменувам.
Сите критики се добредојдени бидејќи сме почетници.Ми треба совет од кога треба да се почне со прихрана на растенијата и конкретно со што и колкава количина. Приметувам како малку листовите да почнуваат да бледеат, повеќе им се познава структурата и како да стануваат поприѕирни.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #5 on: January 02, 2011, 05:19:22 AM »
Може веднаш да се започне со прихрана на растенијата. Можеби со 1/2 доза од пропишаното за почеток. Потоа стандардно. Промени на вода обавезно.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #6 on: January 02, 2011, 05:38:36 AM »
vaka od ovie sliki i ne moze da se dade nekoj komentar, posto nisto ne se "gleda", dali ke e iwagumi ili bilen ic ne e vazno, vazno e tebe da ti se svigja i estetski da izgleda dobro,  a za mesanje stilovi ic da ne ti e  gajle... ako moze edna frontalna slika za da vidime sto i kako e stvarno gsdzz

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #7 on: January 02, 2011, 06:16:01 AM »
Ke go bide, samo poleka :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #8 on: January 02, 2011, 09:18:42 AM »
So sreca neka e startot. A za iwagumi ureduvanjeto imas na forumov tema kade mozes da se informiras za se kako toa treba da se sredi i izgleda.
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

vsutarov

 • Guest
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #9 on: January 02, 2011, 10:18:54 AM »
Menuvaj pocesto voda na pocetok.Mozes sekoj vtor po 20%.Ako e svetloto dovolno jako,a bi trebalo 2x18w da e dovolno(zavisi i na koja visina od vodata e)mozes da pocnes vednas so prihrana po malku,na pr. Dimitar kako sto ti predlaga polovina doza.CO2 isto taka treba.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #10 on: January 17, 2011, 03:44:11 AM »
Неколку слики од вчера колку за споредба со сликите пред 2 недели.
[Login or Register]

[Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #11 on: January 17, 2011, 05:10:37 AM »
Napreduva ubavo  gsdxzzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #12 on: January 17, 2011, 05:54:01 AM »
Jas bi go smenil limonot so nekoe rastenie so positni listovi, drugo e super  gsdzz

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #13 on: January 17, 2011, 08:52:19 AM »
Лимонот сигурно нема уште долго да биде во аквариумот, само за почеток ми требаа повеќе растенија па ставив се што најдов.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #14 on: January 17, 2011, 09:15:57 AM »
Taka e,i treba sto poveke "brzorastecki" trevki za da go koristat visokot na materii i so toa da se namali moznosta algata da napreduva,a posle eden period na stabilizacija  ke menuvas
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #15 on: January 17, 2011, 11:47:59 AM »
Наместо лимонката, можеш да ставиш нкој вид од лудвига или creeping jenny. има убаво да се вклопи.
Елеохарисот високиот посади го позади и гледај да да го посадиш позбиено.
Инаку аквариумот е супер
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #16 on: February 20, 2011, 03:42:26 AM »
Сегашна состојба на аквариумот. Ја извадив лимонката бидејќи веќе беше преголема за во аквариумот и да можат другите тревки да се шират. Се уште имам проблем со алгата и моментално третирам со PROTALON_707 антиалген препарат од Боро од Акватика.
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #17 on: February 20, 2011, 03:45:15 AM »
Колку анциструси имаш?

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #18 on: February 20, 2011, 03:54:40 AM »
2 анциструси ама сега нешто обледеа дури се бели, и порано му се случуваше на поголемиот да ја изгуби црната боја и по 1-2 дена повторно ќе сменеше боја шарен како змија и така стално има различни нијанси (купен е од Акватика па Боро сигурно знае точно за каков се работи). Помалиот кога го купив беше шарен како со жолти дамки долго време, а сега веќе 1 недела и двата се скоро бели па баш мислев да прашувам да не е некоја болест? Нормално се движат и чистат. Имам и 1 отоцинклус кој е многу вреден, ама оваа алга никој не ја сака. Од риби имам 7 неон тетри (од кога е стартуван аквариумот), 10 разбори (од пред 1 недела) и 10 црвени шримпови.

vsutarov

 • Guest
Re: нашиот нано 30 литри
« Reply #19 on: February 20, 2011, 04:04:43 AM »
Jas seuste mislam deka e do podlogata.Moze po nekoe vreme ke se stabilizira.I da znaes,kombinacija na eleocharis i glosso,ne ide,sigurno megju niv dobivas alga.Jas morav cel trevnik da go izvadam,pa otposle procitav deka ne treba da se kombiniraat na ista povrsina.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal