collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Sto i e na ribava ? Preku nok stana vakva  hgfgd
[Login or Register]

Link

Author Topic: pop eye ili povreda kaj molly?  (Read 1294 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
pop eye ili povreda kaj molly?
« on: January 07, 2011, 03:22:13 AM »
Sto i e na ribava ? Preku nok stana vakva  hgfgd
[Login or Register]
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Damjan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2010
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #1 on: January 07, 2011, 04:00:37 AM »
Sto i da e kako i da se vika jas sum lecel nekolku pati bez problem, stavi ja vo drug sad stavi edna kapsula antibiotki bilo koj i za nekolku dena ke bide kako nova, ako ne stavis za nekolku dena ke bide mrtva jas taka lecam ako nekoj ima drug sovet so kupecki preparat neka pise

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #2 on: January 07, 2011, 06:35:56 AM »
definitivno pop-eye

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #3 on: January 07, 2011, 12:48:14 PM »
I care solja?? ili ima lek? Zatoa sto znam deka mnoooogu tesko se lekuva ovaa. Se sluci ovaa bolest neposredno po menjanje na voda, pred toa mi ugina edno molly, prasuvam sto od ista cesma na diskusite stavam voda, pa moze i niv da gi vidam so ispaknati oci nekoj den  ghgfrf
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #4 on: January 07, 2011, 12:58:55 PM »
Не верувам дека е до чешмата, освен ако водата не е доволно испитана и не е за пиење. Само знам дека водата од чешма треба да отстои 2-3 часа за да испари хлорот.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #5 on: January 07, 2011, 12:59:56 PM »
Јас ништо неможам да приметам. Кажи што и е променето? Бидејки сум немал таква риба можам да забележам побелено око? hgfgd

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #6 on: January 07, 2011, 02:54:17 PM »
Babicke babicke zosto ti se golemi ocite     Prasa Crvenkapa
Za da te vidam poubavo                         I odgovori volkot      ghgf
Se izvinuvam vaka ama nemozev da ne iskometiram

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #7 on: January 07, 2011, 11:48:29 PM »
 ghgf  gsdzz
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #8 on: April 28, 2011, 07:40:57 AM »
како го реши проблемот друже или нема лек
оти денес приметив на еден рамирез му е испакнато окото


Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #9 on: April 28, 2011, 09:29:13 AM »
Тргни го во карантин. Јас еднаш земав еден оскар и другото утро дури го приметив. Првите 2 недели беше добар, ама после почна да слабее, да се крие, почна турбуленцијата на водата да го носи, т.е неможеше нормално да плива и умре. Му правев третмани со сол, ама не видов некое подобрување. Пробај со некои лекарства.
ete ti lek petpari a ti go baras  boske

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #10 on: April 28, 2011, 10:10:57 AM »
Незнам некој конкретен лек. Оваа појава ја укажува тешката состојба на рибата.

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #11 on: April 28, 2011, 11:52:05 AM »
Томче имаш за ова во табелата за болести.
Е сега таму препорачуваат производи од Sera.
Ама ке го прогуглаш Sera производот, ке видиш состав негов и ке најдиш заменски лек кај нас.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #12 on: April 28, 2011, 12:10:04 PM »
таму пишува зголемено количество на нитрати
мислам дека тука сум јас проблемот

пред 2 дена зголемив доза на ѓубрење

ja избањав рибата во раств со сол и сменив дел од водата

утре ке пројдам низ шоповите да видам што тестери имаат, оти вака ѓубрам на слепо

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #13 on: April 28, 2011, 12:50:40 PM »
таму пишува зголемено количество на нитрати
мислам дека тука сум јас проблемот

пред 2 дена зголемив доза на ѓубрење

ja избањав рибата во раств со сол и сменив дел од водата

утре ке пројдам низ шоповите да видам што тестери имаат, оти вака ѓубрам на слепо
I so testeri ke gjubris uste na poslepo  :embarrass:, samo ke se lazes osim ako ne kupis nekoj profi.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #14 on: April 28, 2011, 12:57:22 PM »
Ne e za vo temava no samo na kratko  :icon_salut:
Najdobar nacin za zamena na skapi testeri e vizuelno pratenje na rastot na bilkite.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #15 on: April 28, 2011, 01:55:33 PM »
глобално билките растат, алгата и она си расне убаво, посебно на лудвигата и старграсот (и тоа е знак)

затоа баш се мислам дали да го испразнам и ставам подлога под песокта, оти ништо немам
гледам ричиата нема корени нема алга и како луда расне, останатите со корен или споро раснат (кабомбата) или фаќаат алгаиначе рамирезот го преместив во друг аквариум со одстоена вода и дел од аквариумот ставив, оти ваму го закачаа

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: pop eye ili povreda kaj molly?
« Reply #16 on: April 29, 2011, 12:02:56 AM »
Ako go tepaat moze i od povreda da e.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal