collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Сакам да прашам дали овој канистер Neo 501, 980l/h ( мислам дека е кинеско производство ) би бил доволен за аквариум со димензии 140*35*65... Аквариумот е веке порачан, се спрема   :happy: е сега полека сакам и опремата да ја комплетирам... Воедно сакам да прашам и за осветлувањето? ( се извинувам што тука го поставувам ова прашање ) Како да ја комплетирам 150w светлина веке нели кога знам дека на 1l е потребно 1w светлина? И ако е можно кажете ми и каква марка и што да земам за осветлување на овој аквариум...

Поздрав до сите и благодарам однапред...

Ps: А ако не измислам постолје Admin ке поразговараме за да измајсториш едно  :headbang: ( се надевам не сум разбрал погрешка, дека ти ги изработуваш )

Link

Author Topic: Neo 501  (Read 1070 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kir4o77

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Струмица
 • Age: 35
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Neo 501
« on: February 20, 2011, 09:03:44 AM »
Сакам да прашам дали овој канистер Neo 501, 980l/h ( мислам дека е кинеско производство ) би бил доволен за аквариум со димензии 140*35*65... Аквариумот е веке порачан, се спрема   :happy: е сега полека сакам и опремата да ја комплетирам... Воедно сакам да прашам и за осветлувањето? ( се извинувам што тука го поставувам ова прашање ) Како да ја комплетирам 150w светлина веке нели кога знам дека на 1l е потребно 1w светлина? И ако е можно кажете ми и каква марка и што да земам за осветлување на овој аквариум...

Поздрав до сите и благодарам однапред...

Ps: А ако не измислам постолје Admin ке поразговараме за да измајсториш едно  :headbang: ( се надевам не сум разбрал погрешка, дека ти ги изработуваш )
"Peace man, take a hug"

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Neo 501
« Reply #1 on: February 20, 2011, 09:22:27 AM »
кирчо за филтрација да знаеш најточно и сл, мора горе доле да знаеш какви риби и количина ке чуваш, за нешто ова може да ти е сосема доволно, но за нешто и премалку

истото важи и за осветлување

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Neo 501
« Reply #2 on: February 20, 2011, 09:28:35 AM »
кирчо за филтрација да знаеш најточно и сл, мора горе доле да знаеш какви риби и количина ке чуваш, за нешто ова може да ти е сосема доволно, но за нешто и премалку

истото важи и за осветлување
Potpisuvam
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Neo 501
« Reply #3 on: February 20, 2011, 10:29:48 AM »
 Kazi za sto go planiras akvariumot za da moze da se dadat  objektivni preporaki.Ako 65 e visinata a sakas bilki togas treba osven litrazata da ja zemes predvid i golemata visina.

Offline Kir4o77

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Струмица
 • Age: 35
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Neo 501
« Reply #4 on: February 20, 2011, 10:57:47 AM »
Е така сега, земав некој пример од постираните слики од аквариуми од колегите, сакам нешто вакво да биде... И исклучиво ке чувам циклиди..... Но прво ке се припремам Full со потребната опрема за да почнам со пуштањето во употреба... Тој процес може да потрае подолго. За тоа сакам да ве потпрашам поискусните за кога ке одам да земам да знам што отприлика да барам... Моментално се ми е измешано во главата и не знам како ке излезе сето тоа на крај...

Ете такво нешто сакам да изведам:

[Login or Register][Login or Register]
"Peace man, take a hug"

vsutarov

 • Guest
Re: Neo 501
« Reply #5 on: February 20, 2011, 11:18:03 AM »
Ponizok ke treba,tesko da go osvetlis do dole.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Neo 501
« Reply #6 on: February 20, 2011, 11:37:24 AM »
Ova 65 cm si preteral, neznam kako ke sadis vakvi niski i sitni trevi na 65 cm  :no: a da nezboram za osvetluvanje

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Neo 501
« Reply #7 on: February 20, 2011, 11:41:00 AM »
Кои циклиди планираш да ги чуваш?

Offline Kir4o77

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Струмица
 • Age: 35
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Neo 501
« Reply #8 on: February 20, 2011, 12:20:17 PM »
Уште на старт грешка... Сакајки да направам нешто, на крајот ништо, ама тоа ти е... Ако, човек од грешките се учи... Се надевам оти може во тие 65cm. висина да се искомбинира нешто друго... На пример, што најмногу ке одговара да се направи а да изгледа убаво и привлечно...

Е сега сакам да чувам и имам уште на старт на располагање тука во Струмица: Amatitlania (Ex Cryptoheros) Nigrofasciatus, Astronotus Ocellatus, Archocentrus Centrarchus. Е сега ако грешам и тука нешто кажете и тука совет...
Благодарам на сите...
"Peace man, take a hug"

Offline viktor999

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 952
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Neo 501
« Reply #9 on: February 20, 2011, 12:35:04 PM »
moj predlog e da go napravish 150 dolzina  45 visina 40 sirina so 10ka staklo, kako sto gledam si naumil da pravish golem akvarium 300lit taka da imaj vo plan deka treba mnogu svetlo i jaka filtracija.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Neo 501
« Reply #10 on: February 20, 2011, 12:52:56 PM »
 So ribite koi gi nabroja tesko ke mozes da go odrzis ubaviot trevnat ambient i 24 casa.No ima i ciklidi koi sto nema da ja cepnat trevata i na koi ke im odgovara takov biotop.Ramirez,Kribenzis,pa ako ti e merak i golem del Tanganjikanci.Jato Leptosomi bi izgledalo prekrasno i bezopasno vo treven akvarium.No sepak ke moras da razmislis za pojaka filtracija za tolkav akvarium.I podobro bi bilo sirina 65 a visina 45.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Neo 501
« Reply #11 on: February 20, 2011, 12:53:53 PM »
Ako moze ja malku da pomognam. Ne znam kaj si se zbrkal ama aj po red. Ako sakas da gi cuvas ribite sto gi pisa, slikite od akvariumite sto gi postirase ovde se izlisni. Za ciklidi ke ti treba duplo pojak filter. I duplo poslabo svetlo 0,5 w na L e sosema dovolno za ciklidi. Ne znam dali procita ubavo sto za sto treba , zasto ovde imas informacii za sve.  Ubavo nabuldaj se so informacii pa posle ako ima nesto neiasno ke se potrudime da se razjasnime. Ppzdrav

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Neo 501
« Reply #12 on: February 20, 2011, 01:26:04 PM »
So ribite koi gi nabroja tesko ke mozes da go odrzis ubaviot trevnat ambient i 24 casa.No ima i ciklidi koi sto nema da ja cepnat trevata i na koi ke im odgovara takov biotop.Ramirez,Kribenzis,pa ako ti e merak i golem del Tanganjikanci.Jato Leptosomi bi izgledalo prekrasno i bezopasno vo treven akvarium.No sepak ke moras da razmislis za pojaka filtracija za tolkav akvarium.I podobro bi bilo sirina 65 a visina 45.

па и крибензисите корнат, нонстоп буричкаат по песокта, мака мачам роталата да ми се прифати убаво, додека рамирезите се мирни

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Neo 501
« Reply #13 on: February 21, 2011, 12:59:15 PM »
Богами за крибензисиве човек да се замисли дали се чистачи или не.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Neo 501
« Reply #14 on: February 21, 2011, 01:01:29 PM »
Ако сакаш трева и циклиди, една од успешните комбинации со трева се и дискусите. Со денешнава понуда на дискуси и препарати за тревата и рибите како easy life ништо не е недостижно.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Neo 501
« Reply #15 on: February 21, 2011, 02:17:49 PM »
Drugar, ako cuvas ciklidi mora da se znae kakvi ribi ke cuvas, pa da se odredi podloga, treva i tie takvi raboti.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal