collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Оскарите потпораснаа доволно големи и веќе јадат дождовни црви долги по 4 сантиметри. Всушност денес бев на викендицата и под дрвата најдов еден куп црви и ги земав, и убаво го миев секој посебно. Сега ги ставив во една пластична чашка со пластична фолија одгоре да не бегаат. Кога ќе пуштам црв веднаш го раскинуваат на два дела и го јаде кој прв ќе стигне. Исто така најдов и мали полжави, кои што сеуште немаат развиено школка, ама незнам дали ќе се погодни за да ги хранам рибите со нив? А дождовните црвци ги миев само од земја. Но за разлија од белите, дождовните црвци копаат на тој начин што преку предната страна навлегува земја, во телото ги зимаат хранливите материи од неа, и преку задната страна земјата пак се исфрла. Е сега таа земја што е во нив еможам да ја исчистам. Сакам да знам дали е штетно тоа за оскарите и дали да продолжам да ги хранам со дождовни црви? А и дали може да ги хранам и со мали полжави исто така?

Link

Author Topic: Црви  (Read 2597 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Црви
« on: February 24, 2011, 02:04:16 PM »
Оскарите потпораснаа доволно големи и веќе јадат дождовни црви долги по 4 сантиметри. Всушност денес бев на викендицата и под дрвата најдов еден куп црви и ги земав, и убаво го миев секој посебно. Сега ги ставив во една пластична чашка со пластична фолија одгоре да не бегаат. Кога ќе пуштам црв веднаш го раскинуваат на два дела и го јаде кој прв ќе стигне. Исто така најдов и мали полжави, кои што сеуште немаат развиено школка, ама незнам дали ќе се погодни за да ги хранам рибите со нив? А дождовните црвци ги миев само од земја. Но за разлија од белите, дождовните црвци копаат на тој начин што преку предната страна навлегува земја, во телото ги зимаат хранливите материи од неа, и преку задната страна земјата пак се исфрла. Е сега таа земја што е во нив еможам да ја исчистам. Сакам да знам дали е штетно тоа за оскарите и дали да продолжам да ги хранам со дождовни црви? А и дали може да ги хранам и со мали полжави исто така?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Црви
« Reply #1 on: February 24, 2011, 02:06:25 PM »
 Jas mislam deka ne im steti nisto od dozdovniot crv.A i mali goli polzavcinja ne bi trebalo.Moze samo pobrzo da ti porasnat.

vsutarov

 • Guest
Re: Црви
« Reply #2 on: February 24, 2011, 02:16:44 PM »
Mozes da gi procisstis nekolku dena so druga hrana,so varena sargarepa mislam i slicno.Ima drugi sto poveke znaat za ova.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Црви
« Reply #3 on: February 24, 2011, 02:19:53 PM »
Vo kutivceto so crvi se stavaat parcinja vlazna toaletna hartija. Ja jadat hartijata i se cistat so nea.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Црви
« Reply #4 on: February 24, 2011, 02:20:55 PM »
Tokmu taka kako sto kaza Viktor. Varen morkov, a i nemora da bide varen samo go izrendaj na sitni parcinja i daj im na crvite.
U edna kofa 10 kg stavi dovolno zemja i samo dodavaj crvi. Najdobra hrana za oskari.

Nego sto koga ke porasnat ?  :embarrass: :embarrass:
Comming soon :)

Offline burda

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 48
 • Posts: 266
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Re: Црви
« Reply #5 on: February 24, 2011, 02:55:25 PM »
koga ke porasnat doagame so trskite  boske

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Црви
« Reply #6 on: February 25, 2011, 03:21:32 AM »
 55655 многу на сите. Се надевам дека нема да им штетат неколкуте црви што им ги дадов. Кога ќе пораснат нов аквариум голем. А незнам дали може полжави?

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Црви
« Reply #7 on: February 25, 2011, 03:57:24 AM »

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Црви
« Reply #8 on: February 25, 2011, 07:04:35 AM »
Сега со оскарите ме потсетивте на една случка пред 10-тина години  aha Еден мој тетин чуваше два оскари огромни по 30-тина cm. Ги хранеше со салама  boske Над вода ќе им покаже парче и овие скокаа и јадеа, но еднаш му го раскрвавија и прстот  boske
Како и да е оскарот е ѕверка која си има свој шарм  :icon_thumright:

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Црви
« Reply #9 on: February 25, 2011, 07:08:51 AM »
Сега со оскарите ме потсетивте на една случка пред 10-тина години  aha Еден мој тетин чуваше два оскари огромни по 30-тина cm. Ги хранеше со салама  boske Над вода ќе им покаже парче и овие скокаа и јадеа, но еднаш му го раскрвавија и прстот  boske
Како и да е оскарот е ѕверка која си има свој шарм  :icon_thumright:

Najelenganti ciklidi od site sto sum gi imal do sega. Black mafia se vo akvarium :) 55655 многу на сите. Се надевам дека нема да им штетат неколкуте црви што им ги дадов. Кога ќе пораснат нов аквариум голем. А незнам дали може полжави?

Ke gi jadat polzavite koga ke porasnat.
Comming soon :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Црви
« Reply #10 on: February 25, 2011, 09:43:23 AM »
Ogi, тоа се мали полжави, помали од црвите. Сеуште немаат развиено ни оклоп. За еден месец што се кај мене пораснаа околу 1ипол-2 сантиметри, а ем без да ги хранам со жива храна.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Црви
« Reply #11 on: February 25, 2011, 01:51:29 PM »
Сакав да кажам оскарите дека се пораснати, не полжавите :D

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Црви
« Reply #12 on: February 25, 2011, 05:39:26 PM »
Kakvi saka neka se ke gi jadat, pa i onie golemi zolti sto se.
Oskarot e strvna riba i grablivec i sekogas e vo potraga po hrana. Da ti bese pogolem akvariumot do sega ke bea i 2-3cm pogolemi.
Nemora da znaci deka sama ishranata vlijae na rastot na ribite.
Comming soon :)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Црви
« Reply #13 on: February 26, 2011, 11:43:51 AM »
Па јас несакам ни ептен брзо да пораснат. А за полжавите изгледа не ме разбра. Тие што ги имам мали се земјени полжави не водни. Сакав да прашам дали ќе бидат погодни за да ги хранам рибите со нив. А исто така имам црно-кафеав Pomacea полжав, стар е повеќе од 2 години и досега немам никаков проблем со него бидејки е малку помал од тениско топче. Мислам дека нема ни да има проблем поната бидејки расте доста голем.
[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Црви
« Reply #14 on: February 26, 2011, 11:59:13 AM »
Kaj gi naogas ovie raboti be Gligore, kojznae sto imas pod pernica navecer!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

vsutarov

 • Guest
Re: Црви
« Reply #15 on: February 26, 2011, 12:02:40 PM »
Od ova kakov specijalitet se pravi...

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Црви
« Reply #16 on: February 26, 2011, 01:42:04 PM »
Абе ова е воден аквариумски полжав како што имам јас. Ги има секаде само најчесто се жолти. А тие што прашувам дали се добри за да ги хранам оскарите со нив се мали по 1 сантиметар и не земјени полжави кои сеуште не развиле оклоп.

Offline Дамјан

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2011
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Црви
« Reply #17 on: June 16, 2011, 02:12:51 AM »
Dali moze da hranam drugi ribi so dozdovni crvi ???

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Црви
« Reply #18 on: July 24, 2011, 04:02:03 PM »
Dali moze da hranam drugi ribi so dozdovni crvi ???

Кај мене торакатумот како шпагета ги цеди...

Tags:
 

Земјени црви

Started by baxter

Replies: 28
Views: 5168
Last post March 24, 2012, 10:25:15 AM
by Aquaman
[барам] микро црви

Started by toni-sestic

Replies: 8
Views: 2262
Last post April 02, 2013, 08:50:30 AM
by toni-sestic
Users Online Users Online (19)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal