collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:15 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
no comment!пс-фала богу почнале да размислуваат поинаку за ваквиот однос кон животните и затоа не сакам циркус и зоолошка!

на чуварот му се заканува казна од 20.000 фунти и една година затвор. во моментов британија размислува со закон да забрани животните да се користат во циркуси.

Link

Author Topic: Циркусот на Боби Робертс! :-(  (Read 4073 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Циркусот на Боби Робертс! :-(
« on: March 29, 2011, 01:14:07 AM »
no comment!пс-фала богу почнале да размислуваат поинаку за ваквиот однос кон животните и затоа не сакам циркус и зоолошка!

на чуварот му се заканува казна од 20.000 фунти и една година затвор. во моментов британија размислува со закон да забрани животните да се користат во циркуси.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #1 on: March 29, 2011, 06:59:44 AM »
Za ovj 20 godini zatvor e malku - i toa zatvor plus  basd sekoj den

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #2 on: March 29, 2011, 07:25:00 AM »
За греота животните :'(. Треба во затвор и секој ден да го тепаат со греблото да види како е.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #3 on: March 29, 2011, 08:29:11 AM »
 P.cka im mat.r nenormalna ova ne treba zatvor tuku linc.I posle koga ke poludi od kjotek slonot i ko ke izgazi nevini lugjekoj e kriv?

vsutarov

 • Guest
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #4 on: March 29, 2011, 10:51:36 AM »
Dobro e sto ova izleglo vo javnost.Kojznae kolku godini nanazad se slucuvaat ovakvi raboti.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #5 on: March 29, 2011, 01:30:03 PM »
приметив дека видеото е тргнато од страна на корисникот. затоа еве го уште еднаш
сега се прашувам како им е на животните во нашата зоолошка градина и дали навистина ни е неопходно да имаме слон и жирафа?
« Last Edit: March 29, 2011, 01:34:40 PM by pocttopus »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #6 on: March 29, 2011, 01:44:05 PM »
 Ako se obezbedat dobri uslovi vo sto ne se somnevam i ako se cuvaat so mnogu ljubov mislam deka i ke bidat srekjni.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #7 on: March 29, 2011, 02:20:32 PM »
нашава земја во многу насоки заостанува и од тука се сомневам дека ќе биде така. они 2 години го праат патот охрид - кичево, а камо ли да му обезбедат услови за живот на тие животни па згора на тоа и среќни да биле!? не верувам во тоа. и јапонија попрво ќе се опорави со толку земјотреси зад себе отколку ние.

Ako se obezbedat dobri uslovi vo sto ne se somnevam i ako se cuvaat so mnogu ljubov mislam deka i ke bidat srekjni.

Offline fidan

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 521
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #8 on: March 30, 2011, 02:20:37 AM »
нашава земја во многу насоки заостанува и од тука се сомневам дека ќе биде така. они 2 години го праат патот охрид - кичево, а камо ли да му обезбедат услови за живот на тие животни па згора на тоа и среќни да биле!? не верувам во тоа. и јапонија попрво ќе се опорави со толку земјотреси зад себе отколку ние.

Ako se obezbedat dobri uslovi vo sto ne se somnevam i ako se cuvaat so mnogu ljubov mislam deka i ke bidat srekjni.

Si bil vo zooloska poslednava godina?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #9 on: March 30, 2011, 03:35:46 AM »
да, бев. минатиот викенд! и како што можеш да видиш на сликата, на нилскиот коњ постојано му течеа солзи. истата слика беше и кај другиот. и двата се наоѓаа во ќош и не мрдаа. што мислиш, среќни ли се?
:(лавовите пак беа позади што подалеку од луѓето. да не можеш ниту да ги фотографираш. а тие нели важат за ѕверки во природата!


Si bil vo zooloska poslednava godina?
« Last Edit: March 30, 2011, 03:39:09 AM by pocttopus »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #10 on: March 30, 2011, 10:12:59 AM »
Za zal, se dodeka za zivotnite ne se grizat ljubiteli na zivotni vaka ke bide od sekogas!!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 43
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #11 on: March 30, 2011, 01:48:38 PM »
Ima luge dzverovi i pravat nekoi nezamislivi raboti.
Jas nesakam ili ne sum ljubitel na macki ama nikogas ne bi im nastetil a poznavam covek sto mackite gi faka na jadica i otkako ke gi fati gi ostava da visat po cel den a toj uziva kako se macat od bolki (bolest). Kaj nas zdruzenieto Srna raboti ama ocigledno ne e vo mok da ja pokrije cela Makedonija.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #12 on: March 30, 2011, 10:10:33 PM »
а зошто не го пријавиш во полиција? нели имаше еден случај кај нас кога еден уби едно куче кое претходниот ден му ја нападнало фамилијата па сега му се заканува казна затвор! а колку често мачките ги напаѓаат луѓето? да не се бранел и тој од неа? уживањето во убивање животни не е нормална работа!

Ima luge dzverovi i pravat nekoi nezamislivi raboti.
Jas nesakam ili ne sum ljubitel na macki ama nikogas ne bi im nastetil a poznavam covek sto mackite gi faka na jadica i otkako ke gi fati gi ostava da visat po cel den a toj uziva kako se macat od bolki (bolest). Kaj nas zdruzenieto Srna raboti ama ocigledno ne e vo mok da ja pokrije cela Makedonija.
« Last Edit: March 30, 2011, 10:13:45 PM by pocttopus »

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #13 on: March 31, 2011, 07:12:00 AM »
Neodam kontra so muabetov da ne me svatite pogresno ama ima eden kup luge sto cuvaat kucinja a treba da im se odzemat.Kucinjata stvarno napagaat i jas vo takva situacija bi go ubil vo samoodbrana.Jas imam belg od kuce - meso mi otkorna, a imase vo Ohrid lani mislam bese ripnalo preku ograda i go napadnalo malo detence i majkava nemozela da go odbrani, deteto na plasticna operacija, a sestrickata i majkata na lecenje traumi.Taka da jas vo toj moment mozebi bi go ubil i gazdata pa kolku saka neka e ljubitel na zivotni.
Decki treba zakon i golemi kazni za tie sto setaat kucinja pusteni po ulica i ti vikaat ne se plasi nekasa.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #14 on: March 31, 2011, 07:24:18 AM »
не е одење контра туку ова што го наведе ти е сосема друга ситуација што во потполност се сложувам! но, муабетот малку погоре беше за некој што уживал да убива мачки. јас не сум сретнал некој да бил нападнат од мачка за на крајот така да се осветува на нив. и да било така, тоа не е оправдување!

а конкретно за ситуацијата што ја опиша, како викаат старите - каков газда, такво куче.

Neodam kontra so muabetov da ne me svatite pogresno ama ima eden kup luge sto cuvaat kucinja a treba da im se odzemat.Kucinjata stvarno napagaat i jas vo takva situacija bi go ubil vo samoodbrana.Jas imam belg od kuce - meso mi otkorna, a imase vo Ohrid lani mislam bese ripnalo preku ograda i go napadnalo malo detence i majkava nemozela da go odbrani, deteto na plasticna operacija, a sestrickata i majkata na lecenje traumi.Taka da jas vo toj moment mozebi bi go ubil i gazdata pa kolku saka neka e ljubitel na zivotni.
Decki treba zakon i golemi kazni za tie sto setaat kucinja pusteni po ulica i ti vikaat ne se plasi nekasa.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #15 on: March 31, 2011, 07:30:18 AM »
 :icon_thumright: :headbang:

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 43
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #16 on: March 31, 2011, 07:43:57 AM »
а зошто не го пријавиш во полиција?
  :icon_scratch: Neznam za ova dali e nadlezna policija, a posebno nasata kumanovska ke ti ispratat Alfi ti dodeka im objasnis sto kako tie tebe ke te natepaat  basd  boske, ama kako i da e mora nekako da se reagira.
A da se nadovrzam na muabetot na Stole deka e 100% vo pravo ,kaj nas ima decista po 15 godimi pa nagore setaat kucinja da kazam od pokrvolocnite rasi i toa na nekakvo si tenko lance sto moze i pudlica da go skine a za zastitni maski nemaat ni slusnato, a sto e najtragicno nikoj neprezema nisto za ova. Koga ke se sluci nesto ke se digne galama po mediumite den dva i si odtanuva na isto.
 

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #17 on: March 31, 2011, 08:04:55 AM »
пријави во скопје или прати некоја порака до некој медиум па белким тие како погласни ќе бидат слушнати од некоја институција.

и да не заборавам, името на темава ќе ја поврзам со носењето на слон и жирафа во нашата зоолошка. јас сум против тоа носење. животните во нашата зоолошка не се среќни и нема потреба од нови. а децата можат слонот и жирафата да ги видат на интернет. на пример, не сум видел жирафа во живо, но знам кое животно е. фала богу има интернет! како што сум научил јас така можат и другите. никој не е паднат од марс тука.

а зошто не го пријавиш во полиција?
 :icon_scratch: Neznam za ova dali e nadlezna policija, a posebno nasata kumanovska ke ti ispratat Alfi ti dodeka im objasnis sto kako tie tebe ke te natepaat  basd  boske, ama kako i da e mora nekako da se reagira.
A da se nadovrzam na muabetot na Stole deka e 100% vo pravo ,kaj nas ima decista po 15 godimi pa nagore setaat kucinja da kazam od pokrvolocnite rasi i toa na nekakvo si tenko lance sto moze i pudlica da go skine a za zastitni maski nemaat ni slusnato, a sto e najtragicno nikoj neprezema nisto za ova. Koga ke se sluci nesto ke se digne galama po mediumite den dva i si odtanuva na isto.
 
« Last Edit: March 31, 2011, 08:08:53 AM by pocttopus »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #18 on: March 31, 2011, 09:48:07 AM »
 Jas sum za  zbogatuvanje na zooloskata no i za postroga kontrola na nacinot na cuvanje i tretiranje na zivotnite vo nea.Sega barem so videomonitoringot i golemite kazni moze da se prevenira losoto odnesuvanje kon zivotnite.
 Sto se odnesuva do odnosot kon ulicnite zivotni i nacinot na cuvanje na domasnite milenici postoi zakon koj sto e odlicen i prepisan od modeli od zemji kade sto uspesno funkcionira samo sto nivoto na svest treba da se podigne na nivo da toj i kaj nas stane funkcionalen.
 Znaci slobodno prijavuvajte brutalen tretman kon zivotnite kako i nepravilno cuvanje na istite i taka ke pomognete ovoj zakon da zazivee.Ako nadleznite ne postapat ima i koj niv gi kontrolira.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Циркусот на Боби Робертс! :-(
« Reply #19 on: March 31, 2011, 10:11:00 AM »
Јас бев во зоолошката пред едно 4 години сега незнам како е?

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal