collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Набавив украсни камења за во аквариумот.
 Сега ми треба еден совет- Планирам да ги извадам сите треви од аквариумот и убаво да ги наместам камењата па наново да ги засадам тревите. Прашањето е дали да го вадам песокот бидејќи корнејќи ги тревите сигурно целиот песок ќе се преврти, па наново да го ставам или само убаво да го сифонирам  бидејќи одоздола има подлога од земја за цвеќе која стои во аквариумот скоро 4 месеци

Link

Author Topic: Преуредување  (Read 1381 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Преуредување
« on: April 14, 2011, 08:19:32 AM »
Набавив украсни камења за во аквариумот.
 Сега ми треба еден совет- Планирам да ги извадам сите треви од аквариумот и убаво да ги наместам камењата па наново да ги засадам тревите. Прашањето е дали да го вадам песокот бидејќи корнејќи ги тревите сигурно целиот песок ќе се преврти, па наново да го ставам или само убаво да го сифонирам  бидејќи одоздола има подлога од земја за цвеќе која стои во аквариумот скоро 4 месеци

vsutarov

 • Guest
Re: Преуредување
« Reply #1 on: April 14, 2011, 08:27:20 AM »
Remont.Vadenje pesok,cistenje i od novo.Moj sovet.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Преуредување
« Reply #2 on: April 14, 2011, 08:29:56 AM »
Remont.Vadenje pesok,cistenje i od novo.Moj sovet.
А што со подлогата, дали истата да ја оставам бидејќи над неа имам ставено мрежа од комарци?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Преуредување
« Reply #3 on: April 14, 2011, 08:52:49 AM »
Nova podloga !ako ja razmesas ,a ke ja razmesas ke dojde do golemo narusuvanje na parametrite na vodata i ke imas INVAZIJA NA ALGAZA KRATKO VREME!
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Преуредување
« Reply #4 on: April 14, 2011, 09:08:14 AM »
nova podloga znaci povtorno ALGA!!

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Преуредување
« Reply #5 on: April 14, 2011, 09:11:33 AM »
stara izmesana  isto alga. Znaci naj arno e nad postoeckata samo da se ufrlat kamenjata
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

vsutarov

 • Guest
Re: Преуредување
« Reply #6 on: April 14, 2011, 09:42:16 AM »
Kolku vreme ja imas podlogata i koja?Ako vekje vadis sve,nova odloga,po mene.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Преуредување
« Reply #7 on: April 14, 2011, 10:00:12 AM »
Подлогата е земја флорабела и е во аквариум од стартувањето скоро 4 месеци. Имаше проблеми со алга (фузз) па зелена кончеста, моментално има малку на старите листови.
Инаку растенијата немаат некои големи корени и од растенија имам
marsilea hirusta, glosostigma, eleocharis minima, blyxa japonica, eleocharis vivipara (која сеуште не е баш добра бидејќи најмногу фаќа алга) и  малку HC кое не е засадено.
Евентуално дали може да ги оставам без подлога со ѓубрење секојдневно со CSM; PPS; Easy Carbo i DIY CO2

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Преуредување
« Reply #8 on: April 14, 2011, 10:10:58 AM »
Подлогата е земја флорабела и е во аквариум од стартувањето скоро 4 месеци. Имаше проблеми со алга (фузз) па зелена кончеста, моментално има малку на старите листови.
Инаку растенијата немаат некои големи корени и од растенија имам
marsilea hirusta, glosostigma, eleocharis minima, blyxa japonica, eleocharis vivipara (која сеуште не е баш добра бидејќи најмногу фаќа алга) и  малку HC кое не е засадено.
Евентуално дали може да ги оставам без подлога со ѓубрење секојдневно со CSM; PPS; Easy Carbo i DIY CO2

Mislam deka toa ke ti e najpametno so ogled na toa deka na tie trevi korenoviot sistem ne im e kojznae kolku razvien (osven na elecharisot). No garantirano nema da imas algi kako vo slucaj koga stavas podloga.

vsutarov

 • Guest
Re: Преуредување
« Reply #9 on: April 14, 2011, 11:23:02 AM »
Ako sakas dobar bilen hightech akvarium,a gledam deka teras natamu,togas bez podloga(po moznost namenska)tesko ke ti ide.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Преуредување
« Reply #10 on: April 15, 2011, 12:14:15 AM »
Ako popoleka gi vadis trevite i ne gi vadis celi korenja tuku poizvadi pa iseci so makazi, na kraj edno dobro sifoniranje moze da projdes taka.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal