collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content


Да скршам мраз.....
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД ФОРУМОВ ГОЛЕМИ ЧЕСТИТКИ

Аквариумот е со следниве спецификации.
димeнзија: 175цм х 47.5цм х 55 цм висина, со горни долни и попречни појачувања од 10мм флот стакло
Филтрација: Два канистри врзни во серија (Јебао 818 и 815) со 2 литра сипоракс од сера и 6 литра ехеим супстрат про во фаза на циклирање со вотка метода
Осветлувања: 4 х филипс акварел од 120цм на 40ватни електронски пригушници
Греење: 1 х 300 вати ЈАГЕР греач
Декорација: 50 кила Црн Кварц и 2 мангрови дрва од 5 и 7 кила
Жители: 7 Дискуса од кој 1 пар( пижон и дајмонд) и 4 од нивни мрест. 5 Рамиреза - 4 мажјаци и 1 женка
Растенија: БИ САКАЛ УШТЕ  :DLink

Author Topic: BLACK WATER  (Read 22807 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
BLACK WATER
« on: May 28, 2008, 11:55:47 AM »


Да скршам мраз.....
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД ФОРУМОВ ГОЛЕМИ ЧЕСТИТКИ

Аквариумот е со следниве спецификации.
димeнзија: 175цм х 47.5цм х 55 цм висина, со горни долни и попречни појачувања од 10мм флот стакло
Филтрација: Два канистри врзни во серија (Јебао 818 и 815) со 2 литра сипоракс од сера и 6 литра ехеим супстрат про во фаза на циклирање со вотка метода
Осветлувања: 4 х филипс акварел од 120цм на 40ватни електронски пригушници
Греење: 1 х 300 вати ЈАГЕР греач
Декорација: 50 кила Црн Кварц и 2 мангрови дрва од 5 и 7 кила
Жители: 7 Дискуса од кој 1 пар( пижон и дајмонд) и 4 од нивни мрест. 5 Рамиреза - 4 мажјаци и 1 женка
Растенија: БИ САКАЛ УШТЕ  :D


« Last Edit: February 07, 2009, 11:05:34 AM by Admin »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: BLACK WATER
« Reply #1 on: June 02, 2008, 11:17:59 AM »
Ne znam kako sum ispustil komentar tuka, Adzi akvariumot e MRAK, bravo, ke treba mnogu rabota za da te pristignam jas tebe sega. GK.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: BLACK WATER
« Reply #2 on: June 03, 2008, 10:44:29 AM »


eve Adzi
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: BLACK WATER
« Reply #3 on: June 03, 2008, 10:55:14 AM »
eve pak ADZI !!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline WILDDISCUS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Age: 38
 • Posts: 132
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: BLACK WATER
« Reply #4 on: June 03, 2008, 03:23:58 PM »
adzio adzi tvrdoglav ja ti rekov da ne se druzis so uran ;D ke te rasipe ;D ;D so tie divite ribi :o

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: BLACK WATER
« Reply #5 on: June 04, 2008, 12:13:17 AM »
Арованите дојдоа во ТОП форма.
Да бидам искрен не очекував ниту да се аклиматизираат за 5 мин кај мене у ак. нути дека ќе имаат шампионска форма на тело.
Како поткрепа за аклиматизацијата. Денес во 7 сабајле, Почнаат да јадат телешко срце и тоа парчиња дупло поголеми од нивната глава.
Иначе вчера Имаше драма кај мене у акварим.
Двете аровани дали за територија дали за превласт, почнаат да се тепаат меѓу себе.
Едната си изеде ќутек и победничката мислеше дека ќе дели правда и на други особи кај мене у аквариум.
Па така фино лепо настрада од Мажјакот Дискус кој крволочно ја бркаше и тепаше по цел аквариум.
Тогаш им изгасив светло да не ја праат на големо, а денес арованите се во голема љубов и ептен се сакаат.

Offline WILDDISCUS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Age: 38
 • Posts: 132
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: BLACK WATER
« Reply #6 on: June 04, 2008, 12:15:47 AM »
bravo toa mi se svigja vlasta da ja drzat diskcusite ;D

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: BLACK WATER
« Reply #7 on: June 17, 2008, 12:30:43 PM »
Одличен аквариум, навистина одличен.
Јас лично би чувал само еден вид риби, или само дискуси или едно 200 - 300 кардинали (Tanichthys albonubes), но секако за вкусови не се расправа ...
anrovla

Dane

 • Guest
Re: BLACK WATER
« Reply #8 on: June 17, 2008, 01:21:23 PM »
 Е ова е веќе солидна литража.
 Аџи, уште неколку тревки не би биле на одмет.

Offline WILDDISCUS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Age: 38
 • Posts: 132
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: BLACK WATER
« Reply #9 on: June 17, 2008, 03:22:12 PM »
eve kako bi sakal da izgleda na adzi akvariumot :D

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: BLACK WATER
« Reply #10 on: June 18, 2008, 04:44:56 AM »
Убаво среден аквариум Gk :yes:
...And Justice For All

Offline Ljuki

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 33
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: BLACK WATER
« Reply #11 on: June 18, 2008, 08:59:46 AM »
Extra e akvariumov druze,mnogu dobro si go sredil.

Bravo Adzi

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: BLACK WATER
« Reply #12 on: October 01, 2008, 12:07:55 PM »


kliknete i komentirajte  :D

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: BLACK WATER
« Reply #13 on: October 01, 2008, 01:29:24 PM »
Аdzi, стварно немам зборови, дискусите се ТОП, ама стварно ТОП. ;)
...And Justice For All

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: BLACK WATER
« Reply #14 on: October 04, 2008, 09:10:04 AM »
Одличен аквариум!
Патем, немаше 2 arowani внатре ?
anrovla

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: BLACK WATER
« Reply #15 on: October 04, 2008, 11:06:52 AM »
Имаше, но се подврди правилото или 1 или 6 мин,
Така да една е во гостивар

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: BLACK WATER
« Reply #16 on: October 04, 2008, 06:14:06 PM »
Имаше, но се подврди правилото или 1 или 6 мин,
Така да една е во гостивар

Може да прашам зошто мора да се има една или 6 минимум. Што ќе се случи ако имам 4 на пример?
...And Justice For All

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: BLACK WATER
« Reply #17 on: December 29, 2008, 12:02:57 PM »
Ако си за арована, јави ми се  :crazy:
Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: BLACK WATER
« Reply #18 on: December 29, 2008, 12:17:41 PM »
Kolkavi se ovie cudovista Adzi??


Daj edna slika od akvariumot.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: BLACK WATER
« Reply #19 on: December 29, 2008, 12:26:26 PM »
Kolkavi se ovie cudovista Adzi??


Daj edna slika od akvariumot.

Ѕверои се, ќе дојдеш видиш у живо, слика од цел рано е за нова година тоа.. веќе у традиција ми помина  :yes:

Tags:
 

Users Online Users Online (20)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal