collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Na pangaziusot sluznicata na ocite mu se zdebeluva ili stanuva mnogu bela toa se siri po celoto oko. Bolest li e?

Link

Author Topic: Bolest ili ...  (Read 2494 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Bolest ili ...
« on: May 16, 2011, 05:32:01 AM »
Na pangaziusot sluznicata na ocite mu se zdebeluva ili stanuva mnogu bela toa se siri po celoto oko. Bolest li e?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline l-jube

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: skopje
 • Age: 39
 • Posts: 562
 • Activity:
  0%
 • Karma: 48
Re: Bolest ili ...
« Reply #1 on: May 16, 2011, 05:49:58 AM »
probaj da go sliknes da se vidi ubavo zasto vaka samo od pamet moze da se zbori nikoj tocno nema da znae za sto stanuva zbor

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #2 on: May 16, 2011, 05:50:58 AM »
Ke probam no sepak premnogu brza e!
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Bolest ili ...
« Reply #3 on: May 16, 2011, 08:35:47 AM »
Прави му третманчиња со солче и види како ќе реагира на нив...

Offline l-jube

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: skopje
 • Age: 39
 • Posts: 562
 • Activity:
  0%
 • Karma: 48
Re: Bolest ili ...
« Reply #4 on: May 16, 2011, 09:14:58 AM »
Oscar, abe ti uste ne nauci deka solta ne e lek a???

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Bolest ili ...
« Reply #5 on: May 16, 2011, 09:32:48 AM »
OSKAR јавно кажувам дека го спушташ нивото на форум по квалитет.
ако нешто незнеш не пишувај, или насочи го кај да побара (или отиди дома кај него и кажи му)

не е ова само на оваа тема туку гледам и на други


со ова што го пиша може му и одмагаш не помагаш
не летај по квантитет него по квалитет на постови
афроман сликај или види во табелата со слики што ја има тука со болести дали нешто е слично
и прогуглај за popeye може тоа ти е

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #6 on: May 16, 2011, 09:52:03 AM »
Pop eye e sega gledam i ocite i nababrile. Da ja vadam od akvarium?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #7 on: May 16, 2011, 09:57:25 AM »
Pop eye e sega gledam i ocite i nababrile. Da ja vadam od akvarium?
Od cel akvarium samo taa ima pop eye.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 44
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Bolest ili ...
« Reply #8 on: May 16, 2011, 10:39:21 AM »

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Bolest ili ...
« Reply #9 on: May 16, 2011, 11:42:49 AM »
Сега вие мене ме заебавате? Ако се појави нешто кај рибата или чудно се однесува ми викате да и правам третман со сол. Солта е корисен лек за повеќето болести што може да се појават кај слатководните риби. Таа истотака помага во лекување на повреди, репродукција на лигавиот слој на рибата, ја подобрува жабрената функција, се намалува нивото на нитрити и е ефикасна против некои паразити. Солта не треба да се користи во украсен аквариум, бидете свесни дека некои некои видови растенија и риби не може да толерираат сол, па затоа мора да се користи во карантински аквариум. Со други зборови, солта е нож со две острици.
Паразити - Многу паразити може ефективно да се отстранат со користење на сол.
Фамилијата Scaleless -особено Cordydoras, се многу чувствителни на сол. Дури и мала количина може да им наштети. Тетрите исто така се многу чувствителни на сол.
Растенијата - избегнувајте користење на сол во аквариум со растенија. Растенијата можат да се оштетат со релативно мала доза на сол, ова е една од главните причини за тоа да се третираат болните риби во карантински аквариум наместо во украсниот.Количество на сол
Количеството ќе зависи од тоа за што се користи. Кратко изложување е корисно за искоренување на паразитите. Во раствор од 3% се чува рибата до половина час.

Лекување од паразити
Кога лекувате од паразити, се додава целосно вода од аквариумот во карантинот и на секој литар се додава по една лажица сол, се меша се додека не се раствори убаво. Откако солта потполно ќе се раствори, рибата се става од 5 до 30минути. Внимавајте на однесувањето на рибата, ако има било какви знаци на неволја, вратете ја веднаш рибата во аквариумот.


Лекување на стресот и труење од нитрити
Ова лекување е идеално, кога се прави ова лекување карантинот е чист од нитрити и се намалува стресот.
За лекување на стресот, мерка по 1 лажичка сол на 4л вода. Користејќи мал сад, се раствара солта според онаа која е потребна за карантинот (пр: 60волумен : 4л = 15 лажици сол). Откако ќе се раствори целосно, полека додадете го во карантинот каде што се наоѓа рибата.


Третман и превенција на труење од нитрити, мерка 3 лажички сол на 4л вода. Користејќи мал сад, се раствара солта според онаа која е потребна за карантинот (пр: 60волумен : 4л = 15 * 3 = 45 лажици сол). Откако ќе се раствори целосно, полека додадете го во карантинот.
Третманот трае една недела.
Дозата е мерена според кафени лажички.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Bolest ili ...
« Reply #10 on: May 16, 2011, 12:33:26 PM »
камо да постираш линк од кај го превзема текстот
( од горан маневски а.к.а. goch кој го превел и преработил )

иначе не се фаќај за лек со сол како слепец за стап
па што и да и е на рибата ти одма со сол да третираш

прво да се види што и е потоа третман

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Bolest ili ...
« Reply #11 on: May 16, 2011, 12:36:13 PM »
Kade vo ovoj tekst pisuva deka so sol se leci pop eye?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Bolest ili ...
« Reply #12 on: May 16, 2011, 02:45:14 PM »
Не пишува никаде, ама ај види ја темата: Оскар со pop-eye. Прашав дали може третман со сол и добив позитивен одговор, секако да го повторувам третманот доколку има подобрување. А текстот го презедов од goch, и според вас не е точен. Вие викате дека солта не е лек, а goch уште во првата реченица вика "Солта е корисен лек за повеќето болести што може да се појават кај слатководните риби. ". Сега некој греши, ама кој?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #13 on: May 17, 2011, 08:13:53 AM »
Ne ja lekuvam 2-ta pangaziusi otidoa vo prodavnica happyy happyy happyy
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Bolest ili ...
« Reply #14 on: May 17, 2011, 08:20:18 AM »
 Ke se usrekji nekoj drug. 5805

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #15 on: May 17, 2011, 09:34:43 AM »
Ke se usrekji nekoj drug. 5805
Taka ke da e i odozgora mu zemav i 11 zebri  boske boske happyy
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #16 on: May 18, 2011, 03:22:29 AM »
Koga se razbudiv sabaljevo sto da vidam site zebri u cevkata na HANG-ON-ot. Samo 2 -3 zivi ima ostanato plivat nekontrolirano! Sto moze da e?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Bolest ili ...
« Reply #17 on: May 18, 2011, 03:53:00 AM »
 Kletva od toj sto ja zemal ajkulata  boske

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #18 on: May 18, 2011, 03:53:55 AM »
Kletva od toj sto ja zemal ajkulata  boske
boske boske boske Stoi uste  vo prodavnica. ima uste 3 zivi od koi ednata e bez oko.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Bolest ili ...
« Reply #19 on: May 18, 2011, 03:56:03 AM »
Ako bese truenje nemase samo tie da umrat.
Lose yourself in nature and find peace.

Tags:
 

Bolest

Started by Lena

Replies: 3
Views: 2572
Last post May 29, 2016, 12:54:32 PM
by Uran
bolest ili nesto drugo?

Started by Goce

Replies: 13
Views: 1658
Last post May 17, 2012, 05:47:01 AM
by ivica74sk
Bolest ili ???????...

Started by AFROMAN

Replies: 14
Views: 1761
Last post January 05, 2011, 02:17:18 PM
by Ogi
Users Online Users Online (26)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal