collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Во припрема ми е аквариум за крибензисите
ги оделувам оделно оти овде се што им смета корнат

аквариумот е со димензии 40x30x28 ~30л
филтер привремено ке има внатрешен сунгер филтер, па потоа некое мало hang-оn филтерче

прашањето ми е, дали да им направам пештери од камења, или да ставам дрва

Link

Author Topic: 40l Low Tech  (Read 4888 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
40l Low Tech
« on: May 18, 2011, 10:11:13 AM »
Во припрема ми е аквариум за крибензисите
ги оделувам оделно оти овде се што им смета корнат

аквариумот е со димензии 40x30x28 ~30л
филтер привремено ке има внатрешен сунгер филтер, па потоа некое мало hang-оn филтерче

прашањето ми е, дали да им направам пештери од камења, или да ставам дрва
« Last Edit: May 13, 2012, 10:59:43 PM by Aleksandar B »

Offline pajonci

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: strumica
 • Age: 41
 • Posts: 502
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: krib nest
« Reply #1 on: May 18, 2011, 10:55:13 AM »
moj predlog pesteri od kokos

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: krib nest
« Reply #2 on: June 06, 2011, 02:53:12 PM »
ajde sliki cekame :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #3 on: June 14, 2011, 07:26:19 AM »
мала измена има, тој аквариум е ептен занигде лепен не ми правеше кеф па го оставив повремено како карантин да ми биде

и си залепив ново со стакло што имав по дома
димензи 45x30x30
еве слики, неонка имам 12W T4 но да и направам некако рефлектор и поставам а точно со димензии 45цм е

дрвото има доста дупки, се надевам ке им се бендиса на крибовите,

моментално едната е со обична силица додека го полнев а другата е со диоди





Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: krib nest
« Reply #4 on: June 14, 2011, 01:37:29 PM »
Ako sakas da gi mrestis togas podobro e da stavis nekoj kokos ili kupce  ,ako nemas ni ednoto ni drugoto togas tie samite ke iskopaat dupka vo pesokot  pod drvoto i zenkata ke gi zalepi ikrite na drvoto .

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #5 on: June 24, 2011, 04:56:37 AM »
пробав да видам дали убаво ке се сместат под дрвото, ако не ке им ставев кокос, али добро е, ископаа се од сите страни, како бункер е направено

од растенија ставив 10тина млади корени мини папрат, неколку корени имам од обичен (голем) папрат, некое коренче нана (уште неколку корени нана ке треба да ставам)

светло им е 6часа дневно 16W T4, додека убаво не се разелени толку ке е, потоа може да се зголеми, останатото време е со лед диоди, убаво пригушено, доволно да се ослободат рибите и шетаат, и доволно да ги гледам :)

немам поквалитетни слики, само со апарат, али се гледа убаво







Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: krib nest
« Reply #6 on: June 24, 2011, 05:19:53 AM »
Samo jas mislam deka ke gi izraduvas i uste poubavo ke bide da im stais i kokosce :headbang: ke ti se uklopi so drvoto.Btw drvoto e top ...  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: krib nest
« Reply #7 on: June 24, 2011, 06:38:00 AM »
Zdravo Tomce,
kakva podloga imas staveno?? Mnogu mi lici na ADA. Dokolku e ADA togas ne stavaj kribenzisi!!! ADA -ta se mati samo raka da stavis vnatre, a tek koga ke se raskopaat kribenzisite!

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #8 on: June 24, 2011, 06:45:30 AM »
ке им го ставам и кокосот па нека бираат

иначе кире обичен песок е, од куманово е, после расадник, кај го мелат, доста добро исперен, и при сифонирање целиот го прокопам не ја мати водата воопшто.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #9 on: July 01, 2011, 02:59:52 PM »
што се дешава овие неколку дена

додека е упалено светлото и 2цата се под дрво, женката не ја гледам а мажјакот е на подотворено во сенка, не верувам дека толку им смета светлото

кога е угасено мажјакот е надвор а женката го мава доста често и пак си влегува, и послабо јадат


во претходниот аквариум беше обратно, мажјакот се криеше а женската шеташе и он ја маваше

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #10 on: July 09, 2011, 03:05:47 AM »
бидна и тоа, денес родителите ги изведоа на прошетка малишаните. happyy

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: krib nest
« Reply #11 on: July 09, 2011, 03:30:32 AM »
 applause Da se zivi i zdravi malite i da se mnozat vakvite mrestovi  :headbang:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: krib nest
« Reply #12 on: July 09, 2011, 03:43:35 AM »
Честито мрест, побрзо да пораснат малите... :)
Goran Manevski

vsutarov

 • Guest
Re: krib nest
« Reply #13 on: July 09, 2011, 03:45:03 AM »
Cestito i site da porasnat.

Offline zoki

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2010
 • Location: kicevo
 • Posts: 258
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: krib nest
« Reply #14 on: July 09, 2011, 08:32:42 AM »
cestitki za mrestot da prodolzat taka
a ti uzivaj vo sekoj moment pred akvarium dodeka roditelite gi setaat malite

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #15 on: July 09, 2011, 09:14:55 AM »
фала да ви се врти, иначе им спремив артемија од утре со тоа ке ги ранам
и мажјакот го тргнав оти оваа како почна до утре ке го утепа, сега помина со малку расцепкани перки и на окото има бела слузокожа.

што и бидна незнам, претходно не беше таква заедно ги шетаа малите  ebate beljata

Offline zoki

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2010
 • Location: kicevo
 • Posts: 258
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: krib nest
« Reply #16 on: July 09, 2011, 09:44:59 AM »
фала да ви се врти, иначе им спремив артемија од утре со тоа ке ги ранам
и мажјакот го тргнав оти оваа како почна до утре ке го утепа, сега помина со малку расцепкани перки и на окото има бела слузокожа.
 
што и бидна незнам, претходно не беше таква заедно ги шетаа малите  ebate beljata
e kaj mene drugar zagina mazjakot edna nedela posle mrestot.
ubavo so si go trgnal

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #17 on: September 15, 2011, 01:28:20 AM »
ај да апдејтувам, папратот и мини папратот раснат но споро, што и се очекувано
во аквариумот е само женската, со малите кои скоро се 1цм

додадено е и болбитис, го порачав и стигна во најголемите горештини здрав само со неколку листови исушени, и е ставен во позадина

папратот го измешав со винделов папрат, ке видам како ке изгледа
micranthemum umbrosum, stringy moss(што плута на површина), taiwan moss, и java moss (во топката) се привремено тука додека не ги преселам во новиот аквариум

и лоши слики, прва прилика за апарат и пуштам поквалитетни слики




п.с. морам послаба пумпа да ја сменам оваа малку е појака има поголема турбуленција, но крибовите го сакаат тоа  :icon_thumright:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: krib nest
« Reply #18 on: December 06, 2011, 03:09:00 AM »
Ај да ја освежиме малку темата иако нема нешто новост
крибовите се мрестат, се тепаат,... се живо зелено корнат и јадат, дури и папрати ако им сметаат ги корнат од дрво

и 2 видеа тигаз што снимал
!


и некоја слика од новото осветлување
10W led, доста појако осветлува од претходното (15W T4) ако би правел некоја споредба може да кажам собата ја осветлува како штедлива од 25W





малку е запуштен, му треба генералка да ги посредам папратите оти има скапани ливчиња, и то

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: krib nest
« Reply #19 on: December 06, 2011, 03:39:44 AM »
Екстра :-)
Are you reaching your potential?

Tags:
 

Aquael 30L Low Tech

Started by Boshkov97

Replies: 21
Views: 1967
Last post January 24, 2021, 12:33:15 PM
by DimitarJ
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal