collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Сакам да прашам колкава е максималната димензија за аквариум со 6ка стакло. Случајно во визба си најдов доста стакло, па утре сакам да го исечам и да залепам уште еден аквариум. Во висина одам максимум до 40 (то знам), должина 75-78 (толку е стаклото) и ширина сакам 40. Мислење?  :icon_scratch:

Link

Author Topic: СОВЕТ Аквариум 6ка  (Read 1462 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
СОВЕТ Аквариум 6ка
« on: May 22, 2011, 02:39:14 PM »
Сакам да прашам колкава е максималната димензија за аквариум со 6ка стакло. Случајно во визба си најдов доста стакло, па утре сакам да го исечам и да залепам уште еден аквариум. Во висина одам максимум до 40 (то знам), должина 75-78 (толку е стаклото) и ширина сакам 40. Мислење?  :icon_scratch:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #2 on: May 22, 2011, 02:47:00 PM »
 Stavi i pojacuvanja i slobodno teraj so tie dimenzii.Samo vnimavaj da NE E OSTETENO STAKLOTO.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #3 on: May 22, 2011, 02:48:33 PM »
Не е оштетено... само не ми е јасно како се ставаат појачувања  :icon_rendeer:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #4 on: May 22, 2011, 03:00:00 PM »

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #5 on: May 22, 2011, 03:01:43 PM »
Не е оштетено... само не ми е јасно како се ставаат појачувања  :icon_rendeer:
znaci pojacuvanja se stavaat dole, na dnoto, gore i poprecno.
dolni pojacuvanja se lepat na dnoto i na prednoto staklo, od 2te strani. ako dolzinata ti e 75cm, ke iseces i edno parce 65-70cm x 6cm sirina, ke go zalepis na dnoto i prednoto staklo. istoto ke go napravis i gore, ali sea ke bide zalepeno samo na prednoto staklo. dodeka poprecni pojacuvanja se stavaat samo gore, za taa dolzina dovolno e edno na sredina. znaci ke iseces edno parce kolku sto ti e sirok aq x 6cm i ke gi spois 2te predni stakla.
eve ti i linkce kaj sto e detalno objasnet celiot proces na lepenje akvarium.
[Login or Register]

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #6 on: May 22, 2011, 03:11:13 PM »
 55655 на сите за брзиот одговор. Ќе видиме утре шо ќе напрам  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #7 on: May 22, 2011, 03:25:30 PM »
Не е оштетено... само не ми е јасно како се ставаат појачувања  :icon_rendeer:
znaci pojacuvanja se stavaat dole, na dnoto, gore i poprecno.
dolni pojacuvanja se lepat na dnoto i na prednoto staklo, od 2te strani. ako dolzinata ti e 75cm, ke iseces i edno parce 65-70cm x 6cm sirina, ke go zalepis na dnoto i prednoto staklo. istoto ke go napravis i gore, ali sea ke bide zalepeno samo na prednoto staklo. dodeka poprecni pojacuvanja se stavaat samo gore, za taa dolzina dovolno e edno na sredina. znaci ke iseces edno parce kolku sto ti e sirok aq x 6cm i ke gi spois 2te predni stakla.
eve ti i linkce kaj sto e detalno objasnet celiot proces na lepenje akvarium.
[Login or Register]
Е ова не ми е баш јасно... стаклата шо ќе бидат попречно (на предното стакло, и горе и долу) како треба да бидат залепени (завртени)? Долу треба да лежи на основата или на предното стакло? Горе целосно да лежи на предното стакло или??  :icon_scratch:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #8 on: May 22, 2011, 03:45:34 PM »
Не е оштетено... само не ми е јасно како се ставаат појачувања  :icon_rendeer:
znaci pojacuvanja se stavaat dole, na dnoto, gore i poprecno.
dolni pojacuvanja se lepat na dnoto i na prednoto staklo, od 2te strani. ako dolzinata ti e 75cm, ke iseces i edno parce 65-70cm x 6cm sirina, ke go zalepis na dnoto i prednoto staklo. istoto ke go napravis i gore, ali sea ke bide zalepeno samo na prednoto staklo. dodeka poprecni pojacuvanja se stavaat samo gore, za taa dolzina dovolno e edno na sredina. znaci ke iseces edno parce kolku sto ti e sirok aq x 6cm i ke gi spois 2te predni stakla.
eve ti i linkce kaj sto e detalno objasnet celiot proces na lepenje akvarium.
[Login or Register]
Е ова не ми е баш јасно... стаклата шо ќе бидат попречно (на предното стакло, и горе и долу) како треба да бидат залепени (завртени)? Долу треба да лежи на основата или на предното стакло? Горе целосно да лежи на предното стакло или??  :icon_scratch:

znaci vaka sea, dole, pojacuvanjeto lezi na dnoto, horizontalno po celata dolzina, a prednata strana ja dopira so negovata debelina (6mm), isto i so drugoto parce zadnoto staklo. poprecni dole ne ti treba!
dodeka GORE zalepeno e na prednoto staklo horizontalno po celata dolzina so negovata debelina, (isto i na drugata strana), dodeka so POPRECNI gi povrzuvas prednoto i zadnoto staklo tocno na sredina so dr parce koe ke go podeli prostorot gore na 2 dela... dali me svakas?!
eve ti i sliki kaj mene kako e, ke ti stane pojasno :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #9 on: May 22, 2011, 03:55:32 PM »
 55655 многу!  560855 од мене!  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: СОВЕТ Аквариум 6ка
« Reply #10 on: May 23, 2011, 04:14:22 AM »
Стаклото е штотуку исечено. Се пристапува кон лепење...  :headbang:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal