collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Можеби малку прерано ја отворив темата. Јули-Август планирам нов аквариум 110дх45шх50в со 10 стакло и сите појачувања - 247,5 литри. Риби - се разбира оскари :). Долното стакло ќе го покријам со 1-2 сантима стиродур бидејки ке има големки камења и страв ми е да не го пукнат дното. За филтрација сакам сумп, ама по се изгледа дека ќе нема место кај да го ставам, па мислам дека едина опција е top filter и сегашниот hang on кој ќе биде само со керамика. Планирам да го лепам со Soudal, и за светло ќе видам кога ќе биде готов :)

Link

Author Topic: Нов Аквариум  (Read 1267 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Нов Аквариум
« on: May 31, 2011, 02:33:24 AM »
Можеби малку прерано ја отворив темата. Јули-Август планирам нов аквариум 110дх45шх50в со 10 стакло и сите појачувања - 247,5 литри. Риби - се разбира оскари :). Долното стакло ќе го покријам со 1-2 сантима стиродур бидејки ке има големки камења и страв ми е да не го пукнат дното. За филтрација сакам сумп, ама по се изгледа дека ќе нема место кај да го ставам, па мислам дека едина опција е top filter и сегашниот hang on кој ќе биде само со керамика. Планирам да го лепам со Soudal, и за светло ќе видам кога ќе биде готов :)

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Нов Аквариум
« Reply #1 on: May 31, 2011, 02:47:02 AM »
pazi da ne ti pukne do togas  boske
so sreka za idejata pa zdravje so ke bide ke vidime

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Нов Аквариум
« Reply #2 on: May 31, 2011, 04:08:51 AM »
Smeni ja dolzinata na 125cm da ti fati neonka od 120cm.
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Fatal Error

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 345
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Нов Аквариум
« Reply #3 on: May 31, 2011, 04:23:34 AM »
Smeni ja dolzinata na 125cm da ti fati neonka od 120cm.
e ova  ti e dobar sovet zaso posle  malce se problematicni neonkite od 90 cm za naoganje so gotova armatura i slicno

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Нов Аквариум
« Reply #4 on: May 31, 2011, 05:25:22 AM »
Bravo . 250 L so oskari i hang on filter, a zaboraviv i top filter... edvaj cekam i ova da go vidam :D

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #5 on: May 31, 2011, 05:38:43 AM »
Неможе 125 должина бидејки комодата е 120 сантима. Освен оваа филтрација ќе има и еден потпоен филтер атман 650 l/h.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: Нов Аквариум
« Reply #6 on: May 31, 2011, 05:50:40 AM »
Неможе 125 должина бидејки комодата е 120 сантима. Освен оваа филтрација ќе има и еден потпоен филтер атман 650 l/h.
malce rizicno e nad 350 kila da stavis na komoda..... a potopniot filter nema da ti vrsi nikakva uloga!

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #7 on: May 31, 2011, 06:50:42 AM »
Комодата ја имам. Ќе ја размонтирам и ивериците ќе ги заштрафам на метална внатрешност.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #8 on: May 31, 2011, 06:52:05 AM »
Ќе биде метална конструкција.

Offline misajloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo
 • Age: 43
 • Posts: 429
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #9 on: June 01, 2011, 01:00:38 PM »
bravo za pocetokot a za dolzinata ako go popustis 5 sm nema da imas problem so komodata ako ti visi ili pak druga solucija ti e t5 neonki da si stavis ce imas so tie dimenzii
misajloski

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #10 on: June 01, 2011, 01:59:03 PM »
Осветлувањето иде на крај и мислам дека нема да биде проблем бидејки нема да одгледувам растенија внатре. Неколку неправилно распоредени неонки од 60 сантима мислам дека ќе завршат работа

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Нов Аквариум
« Reply #11 on: June 18, 2011, 11:23:39 AM »
Poradi nemanje soglasnost so domasnite ovaa idea se ponistuva a stariot akvarium ke bide preureden :)

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Нов Аквариум
« Reply #12 on: June 18, 2011, 12:35:29 PM »
Otruj gi domasnite  boske
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Нов Аквариум
« Reply #13 on: June 18, 2011, 12:50:29 PM »
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: Нов Аквариум
« Reply #14 on: June 18, 2011, 04:21:08 PM »
Otruj gi domasnite  boske
hahahahahahhaahah nemoj be nenad tolku im treba na denesnive deca za da posegnat i po takvo nesto.... hahahhaah :)))

Tags:
 

Разладување на аквариум за време на летото.

Started by AFROMAN

Replies: 6
Views: 1726
Last post July 18, 2010, 06:43:00 AM
by tomce
Како се поставува аквариум

Started by Damjan Apostoloski

Replies: 1
Views: 1043
Last post October 22, 2011, 02:50:50 AM
by Damjan Apostoloski
Синдром на ново формиран аквариум

Started by goch

Replies: 0
Views: 1630
Last post November 11, 2011, 08:42:24 AM
by goch
Каков тип на аквариум да избереме?

Started by AFROMAN

Replies: 18
Views: 2228
Last post April 10, 2012, 04:29:41 AM
by OscarMKD
Планирам нов аквариум!:)

Started by nertil

Replies: 15
Views: 1525
Last post August 03, 2012, 04:43:33 PM
by nertil
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal