collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Како и што најавив пред некој ден во темата за мојот аквариум 2, денес се случи фрлањето на икра од страна на моите скалари. Ова е мој прв мрест на икраши и премногу сум возбуден, едвај чекам да видам мало рипче изведено од икра. Се надевам утре ова време или нешто покасно да има веќе.

Со нови информации утре.  :happy:  :happy:  happyy

Link

Author Topic: Мрест на скалари decobt  (Read 8821 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Мрест на скалари decobt
« on: June 22, 2011, 05:52:38 AM »
Како и што најавив пред некој ден во темата за мојот аквариум 2, денес се случи фрлањето на икра од страна на моите скалари. Ова е мој прв мрест на икраши и премногу сум возбуден, едвај чекам да видам мало рипче изведено од икра. Се надевам утре ова време или нешто покасно да има веќе.

Со нови информации утре.  :happy:  :happy:  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #1 on: June 22, 2011, 06:39:47 AM »
Bravo !!!  applause applause applause applause applause
So sreka, i golemi da porasnat!!!

Offline Bolta

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Пазарджик България
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #2 on: June 22, 2011, 10:40:38 AM »
Честито и от мен!  applause
Има ли други риби в аквариума?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #3 on: June 22, 2011, 10:44:39 AM »
 applause 560855
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #4 on: June 22, 2011, 11:04:11 AM »
Честито и от мен!  applause
Има ли други риби в аквариума?
Имаше ама моментално ги извадов во друг аквариум. Сега се само парот со икрите внатре. Незнам шо да прам со пумпата, да ја исклучам не, да не ја исклучам пак не чини ќе ги шмукни малите. Дајте идеја некоја итно, пошто утре поручек најверојатно ќе прам мекици.  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Bolta

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Пазарджик България
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #5 on: June 22, 2011, 11:16:07 AM »
На лошо място е хайвера.
Прав си - може да се засмучат малките. Не знам, ако я изключиш помпата.... може да измрат бактериите във филтърните материали и да развалят водата.
Иначе, ако искаш да изкараш по-голям % от малките, трябва да приготвиш нещо изкуствено, на което Скалариите да хвърлят, което може да преместиш после в друг по-малък аквариум.
ПП: Дано да се разбира, какво искам да кажа!

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #6 on: June 22, 2011, 11:22:25 AM »
Ништо... најдобро ќе биди изгледа да ја исклучам оваа пумпа и да поставам друга на другиот крај на аквариумот...  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Bolta

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Пазарджик България
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #7 on: June 22, 2011, 11:31:22 AM »
Да, така ще е най-добре.
Пробвай, ако има начин да изкараш филтърните материали от нея, защото може да се развали водата, като умрат бактериите. Само че трябва да си много внимателен.
Успех!


Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #8 on: June 22, 2011, 11:33:34 AM »
Cestito Deco i od mene, daj boze da izlezat malite pa da si castis :) :)  560855
Comming soon :)

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #9 on: June 22, 2011, 01:06:38 PM »
Честито, па да излезат сите :D

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #10 on: June 22, 2011, 01:11:39 PM »
Со среќа. Ако за 24 часа не побели има надеж  :headbang: :headbang:

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #11 on: June 22, 2011, 01:14:47 PM »
Со среќа. Ако за 24 часа не побели има надеж  :headbang: :headbang:
Како мислиш да побели? Бели се икрите "од мајка".  :icon_scratch:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #12 on: June 22, 2011, 01:18:51 PM »
Икрата ако е успешна треба да е светло кафеава

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #13 on: June 22, 2011, 02:24:34 PM »
Икрата ако е успешна треба да е светло кафеава
Најголемиот дел се такви, баш сега видов.  :D
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #14 on: June 22, 2011, 02:48:52 PM »
Ako im e prv den, takvi se site, ke vidis od utre, zautre sto ke bide. Onie sto ke pobelat nema nisto od niv! Srekno i izvestuvaj sto se slucuva  :icon_thumright:
Comming soon :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #15 on: June 23, 2011, 03:56:05 AM »
Еве веќе поминаа 24 часа од кога се пуштени икрите. Бојата е баш како што треба, со исклучок на 5-6 икри кои беа отстранети од самите родители.  :headbang:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #16 on: June 24, 2011, 02:08:02 PM »
За жал, икрите беа изедени од родителите. Дали можеби некој знае ЗОШТО?
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #17 on: June 24, 2011, 02:35:01 PM »
Zatoa sto propadnale site ikri, verojatno vodata seuste ne ti e ok za mrest na skalari.
Comming soon :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #18 on: June 24, 2011, 03:01:41 PM »
Zatoa sto propadnale site ikri, verojatno vodata seuste ne ti e ok za mrest na skalari.
Стоп! Моја грешка! Икрите имаа извадено "опавчиња" и мрдаа, паѓаа долу на песокот, АРНО АМА сум го заборавил анциструсот внатре и еден коридорас, па најверојатно се изнајадоа!  basd за мене!  :'(
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Мрест на скалари decobt
« Reply #19 on: June 24, 2011, 11:04:27 PM »
Ne e nisto strasno, za kratko vreme povtorno ke se izmrestat. Sega znaes sto treba da napravis.

Tags:
 

Мрест на Трофеус Икола

Started by iron man

Replies: 10
Views: 1711
Last post January 04, 2009, 02:05:13 PM
by nenad66
Ancistrus Sp. Мрест

Started by spike15_mk

Replies: 42
Views: 5101
Last post June 14, 2009, 09:39:50 AM
by Ljube
Мојот прв мрест.

Started by AFROMAN

Replies: 11
Views: 1933
Last post June 16, 2011, 04:14:41 AM
by Дамјан
Мрест на Galaxy Razbora

Started by anrovla

Replies: 33
Views: 3183
Last post May 21, 2012, 11:48:49 AM
by anrovla
Мрест на неон тетри?

Started by decobt

Replies: 20
Views: 4104
Last post April 08, 2014, 01:24:32 PM
by zoran.d5
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal