collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Вака имав избор на Т5 13W, и Т4 16W(уште потенка) и двете се од 45цм

ставив од T4 со електронска пригушница од 4-20W

али приметив дека е повруќа од нормалните Т8 неонки
скоро едвај да се држи со прсти


дали е тоа нормално или ?

Link

Author Topic: греење на Т4 неонка  (Read 1127 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
греење на Т4 неонка
« on: June 22, 2011, 09:43:27 AM »
Вака имав избор на Т5 13W, и Т4 16W(уште потенка) и двете се од 45цм

ставив од T4 со електронска пригушница од 4-20W

али приметив дека е повруќа од нормалните Т8 неонки
скоро едвај да се држи со прсти


дали е тоа нормално или ?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #1 on: June 26, 2011, 08:11:22 AM »
bump

некој да не знае, гугл не ми е многу на помош, не најдов температура на која работат

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #2 on: June 26, 2011, 09:43:48 AM »
Jas mislam deka e normalno.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #3 on: June 26, 2011, 10:42:29 AM »
Па зависи, кај мене и Т8-ците кога добро ќе се загреат не се држат со рака, така што и јас мислам дека е нормално да е загреана, пс: ако нешто не е во ред ќе прегори...
Goran Manevski

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #4 on: June 27, 2011, 12:29:38 AM »
Normalno e da bide tolku zagreana...Ako ne i odgovara napojuvanjeto ke pregorela do sega.I kaj mene istata ne se dopira posle saat vreme rabota pa sveti veke nad godina dena.Pozdrav
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline misajloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo
 • Age: 43
 • Posts: 429
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #5 on: June 29, 2011, 11:35:42 AM »
ne se sekiraj ja gi koristim t5 i se zagrevaat povece od t8 narocito na kraevite toa e normalno za niv taka da stavi si vo letniot period ventiolatorce i nema da imas problem a vo zima pozitivno ce ti ja gree vodata
sto znaci pomalu stpuja
misajloski

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: греење на Т4 неонка
« Reply #6 on: June 29, 2011, 11:47:56 AM »
не му се секирам толку за греење на аквариумот, туку ми беше цел дали е нормално повисока температура. оти се до сега сум користел само Т8-ки

фала ви на одговорите

Tags:
 

Users Online Users Online (45)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal