collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Татко ми купил едно 20 гупи, направив аквариум 70 литри сакав да ми иде тревен аквариум со гупи. Кога ги ставав гупите, во кесичката ми остана некакво животинче, ми личеше на козица и го ставив. Беше бело накај проѕирно и имаше ноџиња и опашка како на козица, ама беше помало. Не успеав да го сликам  :( . После отидов на одмор, се враќам и кога татко ми ми вика има само 2 риби останато (плус 3 чистачи). Аквариумот има hang on филтер, грејачот привремено работеше, има константна температура од 27 степени. Што би можело да биде?!  :dontknow:

Link

Author Topic: Помор на риби  (Read 1844 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Помор на риби
« on: July 19, 2011, 03:40:42 AM »
Татко ми купил едно 20 гупи, направив аквариум 70 литри сакав да ми иде тревен аквариум со гупи. Кога ги ставав гупите, во кесичката ми остана некакво животинче, ми личеше на козица и го ставив. Беше бело накај проѕирно и имаше ноџиња и опашка како на козица, ама беше помало. Не успеав да го сликам  :( . После отидов на одмор, се враќам и кога татко ми ми вика има само 2 риби останато (плус 3 чистачи). Аквариумот има hang on филтер, грејачот привремено работеше, има константна температура од 27 степени. Што би можело да биде?!  :dontknow:

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помор на риби
« Reply #1 on: July 19, 2011, 08:06:39 AM »
Tolku malo zivotince nemoze da gi izelo Gupite  :embarrass:  Sigurno bile bolni ili se razbolele a ti ne si bil tuka da primetis i toa e toa. Ke si kupis drugi  :icon_thumright:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Помор на риби
« Reply #2 on: July 19, 2011, 08:24:28 AM »
дали ти е отворен горе аквариумот, да не ти изрипале,

провери по песокот и филтерот да нема отпадоци од риби, убаво е да ги извадиш ако ги најдеш, додека не се распаднале целосно.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Помор на риби
« Reply #3 on: July 19, 2011, 08:26:32 AM »
Сега ништо не можи да се направи... тоа е тоа. Ако сакаш можам да ти дадам 10-15 гупи, друго незнам.   :D
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Помор на риби
« Reply #4 on: July 19, 2011, 11:15:49 AM »
Па зборот за животното ми беше да не е некакво животно ко бактерија нешто не дека ги изело  :D А за друго мал проблем!

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Помор на риби
« Reply #5 on: July 19, 2011, 11:42:05 AM »
Бактеријата неможиш да ја видиш со голо око, така да друга е причината. :)
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Помор на риби
« Reply #6 on: July 19, 2011, 01:56:24 PM »
Бактеријата неможиш да ја видиш со голо око, така да друга е причината. :)

Знам дека неможам да ја видам бактеријата со голо око, пишав ко бактерија, мислев да не е некое животно отровно нешо такво  :D

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 37
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Помор на риби
« Reply #7 on: July 19, 2011, 02:16:38 PM »
Се мислам оти не ти бил исциклиран аквариумот и затоа ти умреле..

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Помор на риби
« Reply #8 on: July 19, 2011, 02:17:31 PM »
Се мислам оти не ти бил исциклиран аквариумот и затоа ти умреле..
Ми се циклираше 1 ипол недела.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Помор на риби
« Reply #9 on: July 19, 2011, 02:36:53 PM »
Друже имаш милион причини од што може да ти умре риба, и плус тоа не си бил дома кога ти се десило тоа, можеш само да си нагаѓаш шо било и како било, најпрво исчитај повеќе теми на форумов за тоа како да стартуваш аквариум, карактеристики на вода и слично, потоа купи си нови Гупи и фрли му пепел на веќе починатите. Тоа е тоа  :dontknow:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Помор на риби
« Reply #10 on: July 19, 2011, 02:52:29 PM »
 Dodeka ne si doma dovolno e samo edna da umre od bilo kakva pricina i potoa ako nema koj da ja izvadi se se odviva so geometriska progresija.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Помор на риби
« Reply #11 on: July 19, 2011, 02:58:19 PM »
Т.Е.
На квадрат, на куб па се така до ЕН-ти степен  boske
Туку остај јас што се зезам, имаш среќа у несреќа што не си имал некои поскапи риби  :dontknow:
На форумов има луѓе на кои им изумреле екстра дискуси, ама тоа се десило од хаварија а не од незнаење, така да не му се коси многу.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal