collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Да ви го представам мојот малечок аквариум, кој сега изгледа како џунгла :D
Аквариумот е почнат од пред 5 месеци, а од тогаш е 2 пати ре-стартуван, и многу пати преуредуван.

Малце подетално објаснување за аквариумот:

Спецификации:
- Димензии 48x26x36cm, 6mm стакло (има околу 40 литра вода)
- Филтрација со надворешен филтер, 600L/h со 3 нивоа на филтрација
- Внесување на CO2, со CO2 Glass Nano defuser
- Пумпа за воздух, со 2 распрскувачи на ситни меурчиња
- Осветлување околу 1WPL (44W) (неонка 10W - 6500K, неонка 8W - 5000K, аквариумска неонка 10W (red color) - 20000K, и 2 штедливи сијалици од 8W - 6500K)
- Греач (што баш не се користи во моментов) и клима во соба за да не направам рибља чорба (во план ми е да земам water chiller систем)
- pH drop checker
- Грд мерач на температура кој ќе го заменам со дигитален

Риби:
- 1 Xiphophorus helleri - ми остана од првите риби и несакам да ја отстранам
- 15 Guppy - 5 големи и 10 мали од нив (во план ми е да ги тргнам сите)
- 10 Zebra danio
- 10 Chili rasbora
- 10 Spotted gertrudae
- 3 Corydoras - мислам дека се paleatus не сум сигурен
- 1 Bicolor црн со црвено
- 1 чистач за стакло, како ли му беше името незнам :)
- 1 алар (ни овој незнам како се вика), сив со црна линија на средина
- 1 Botia, бела со црни шари
и 2-3 полжави што ботиата најверојатно ги остава намерно (незнам дали да ги извадам) ?

Растенија:
Не ги знам баш имињава, некои се гледаат на сликите, некои што ги знам ќе ги пишам:
- Vallisneria spiralis
- Vallisneria nana
- Anubias nana
- Java moss
- Амазонка класична
- Лист за намалување на pH
и има уште 8 други типови кои стварно не ги памтам..

Дрва:
- 2 поголеми мопан
- 1 мало мангрованово

Останати информации:
- Подлога од Sera за растенија
- Dajana Plant root таблети
- Кварцен песок (1mm), ситен песок (под 1mm), и друг песок (од 1mm до 4mm гранулација)
- Sera bio nitrivec
- Sera aquatan
- pH  е 7.5
- gH се движи од 11 до 15
- Осветлувањето е уклучено 10 саати во текот на 24 часа.
- Температурата се движи од 25 до 29 во летниве горештини, предходно беше на 24 цело време (а од септември ќе биде стабилна сo системoт за ладење)

И на крај еве ги сликите, и чекам ваше мислење, предлози, критики, итн :)Поздрав.

Link

Author Topic: Dimitar 40L  (Read 3265 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Dimitar 40L
« on: August 20, 2011, 10:48:45 AM »
Да ви го представам мојот малечок аквариум, кој сега изгледа како џунгла :D
Аквариумот е почнат од пред 5 месеци, а од тогаш е 2 пати ре-стартуван, и многу пати преуредуван.

Малце подетално објаснување за аквариумот:

Спецификации:
- Димензии 48x26x36cm, 6mm стакло (има околу 40 литра вода)
- Филтрација со надворешен филтер, 600L/h со 3 нивоа на филтрација
- Внесување на CO2, со CO2 Glass Nano defuser
- Пумпа за воздух, со 2 распрскувачи на ситни меурчиња
- Осветлување околу 1WPL (44W) (неонка 10W - 6500K, неонка 8W - 5000K, аквариумска неонка 10W (red color) - 20000K, и 2 штедливи сијалици од 8W - 6500K)
- Греач (што баш не се користи во моментов) и клима во соба за да не направам рибља чорба (во план ми е да земам water chiller систем)
- pH drop checker
- Грд мерач на температура кој ќе го заменам со дигитален

Риби:
- 1 Xiphophorus helleri - ми остана од првите риби и несакам да ја отстранам
- 15 Guppy - 5 големи и 10 мали од нив (во план ми е да ги тргнам сите)
- 10 Zebra danio
- 10 Chili rasbora
- 10 Spotted gertrudae
- 3 Corydoras - мислам дека се paleatus не сум сигурен
- 1 Bicolor црн со црвено
- 1 чистач за стакло, како ли му беше името незнам :)
- 1 алар (ни овој незнам како се вика), сив со црна линија на средина
- 1 Botia, бела со црни шари
и 2-3 полжави што ботиата најверојатно ги остава намерно (незнам дали да ги извадам) ?

Растенија:
Не ги знам баш имињава, некои се гледаат на сликите, некои што ги знам ќе ги пишам:
- Vallisneria spiralis
- Vallisneria nana
- Anubias nana
- Java moss
- Амазонка класична
- Лист за намалување на pH
и има уште 8 други типови кои стварно не ги памтам..

Дрва:
- 2 поголеми мопан
- 1 мало мангрованово

Останати информации:
- Подлога од Sera за растенија
- Dajana Plant root таблети
- Кварцен песок (1mm), ситен песок (под 1mm), и друг песок (од 1mm до 4mm гранулација)
- Sera bio nitrivec
- Sera aquatan
- pH  е 7.5
- gH се движи од 11 до 15
- Осветлувањето е уклучено 10 саати во текот на 24 часа.
- Температурата се движи од 25 до 29 во летниве горештини, предходно беше на 24 цело време (а од септември ќе биде стабилна сo системoт за ладење)

И на крај еве ги сликите, и чекам ваше мислење, предлози, критики, итн :)Поздрав.
« Last Edit: November 29, 2011, 09:25:53 PM by vsutarov »

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Моето аквариумче
« Reply #1 on: August 20, 2011, 11:00:52 AM »
Sekoja cest za predstavuvanjeto, bukvalno od A do Sh napisano :)  560855
Akvariumot e super, cist, se na svoe mesto :) steta sto ne e malku pogolem.
Comming soon :)

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Моето аквариумче
« Reply #2 on: August 20, 2011, 11:36:29 AM »
Ајде добро дојде :) Ќе си најдеш интересни другарчиња тука и многу повеќе ќе забегаш во акваристика. П.с. да дојдеш убаво да го сликаш и мојот аквариум да не праиме проблеми :)

Допиши ги и губривата што ги зема денес, и да ни објасни некој како се ставаат (пошто читав дека требало еден сат пред да се уклучи светлото да се стават од течните ѓубрива)

Giovanni's Fertil+
Giovani's Trace+
Are you reaching your potential?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Моето аквариумче
« Reply #3 on: August 20, 2011, 12:14:16 PM »
 560855 e edinstvenoi nesto sto mozam da dadam za vaka temelno predstavuvanje.Se gleda deka imas poznavanje na nestata i deka  iako si nov na  56048575 ne si bas pocetnik.Akvariumceto e prekrasno i se gleda deka mu obrnuvas ogromno vnimanie.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Моето аквариумче
« Reply #4 on: August 21, 2011, 02:16:53 AM »
Odlicno predstavuvanje koe ke sluzi kako primer odsega pa natamu. Akvariumot izgleda kako poster-pozadina :)

Dobar aparat!
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Моето аквариумче
« Reply #5 on: August 21, 2011, 02:38:43 AM »
Интересно аквариумче, супер изгледа.
Goran Manevski

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Моето аквариумче
« Reply #6 on: August 21, 2011, 02:56:19 AM »
Убаво аквариумче  desetka

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Моето аквариумче
« Reply #7 on: August 21, 2011, 07:45:34 AM »
Димитар овие со Никонот се сликани?
Goran Manevski

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Моето аквариумче
« Reply #8 on: August 21, 2011, 03:51:11 PM »
Фала на сите за коментарите :)


Димитар овие со Никонот се сликани?

Со Nikon-от се, само од рака без сталаг, може многу почисти да бидат :)

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 39
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Моето аквариумче
« Reply #9 on: August 22, 2011, 01:30:59 AM »
Mnogu dobro mesto si mu odbral na akvariumot, nestandardno ama interesno. 560855
« Last Edit: November 29, 2011, 09:25:08 PM by vsutarov »
Спијат ли рибите?

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Моето аквариумче
« Reply #10 on: November 26, 2011, 01:46:16 PM »
Чисто информативно, да се посмееме :)VS.
И како надоврзување на темава, денес стапи во сила нов проект: Nano 20L тревен аквариум, повеќе инфо и слики наскоро (кога ќе има нешто да се види, за сега има стакло, почва и вода - верувам тоа сте го виделе..)

Поздрав.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Моето аквариумче
« Reply #11 on: November 29, 2011, 05:00:03 PM »
Молба до администратор или модератор:

Дали може темава да се преименува во "Dimitar 40L" и да се премести во "Trevnati/zasadeni akvariumi" ?

Фала.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Dimitar 40L
« Reply #12 on: December 28, 2011, 12:51:36 AM »
Нов старт (50% задржана вода),
Сменет е песокот, позадината, распореденоста на дрвата, и жителите.

Иако многу викаат бил поубав предходно, веќе не ми е филм да ми е џунгла од растенија. :D

Дајте предлог за растенија. Од цела таа џунгла што имав предходно ги задржав само наните :) Сакам да чувам нана, глосо, хелфери и куба. Незнам како ќе се однесува наната со многу светлина ? Нека кажат поискусните.

Жители:
10 x Zebra Danio
7 x Harlequin Rasbora
3 x Ancistrus
1 x Botia
1 x Bicolor
1 x АлгарOffline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Dimitar 40L
« Reply #13 on: December 28, 2011, 03:29:27 AM »
Sega za sega akvariumot e super, ama od jakoto svetlo ke i pocrnat listovite na nanata.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Dimitar 40L
« Reply #14 on: December 28, 2011, 04:29:04 AM »
Епа ќе направам затемнување од горе во тој дел кај што е наната :)

Sega za sega akvariumot e super, ama od jakoto svetlo ke i pocrnat listovite na nanata.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Dimitar 40L
« Reply #15 on: December 28, 2011, 08:01:44 AM »
 Si odbral bilki so sosema razlicni potrebi i ke bide tesko no ne i nevozmozno site da gi zadovolis.

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Dimitar 40L
« Reply #16 on: December 28, 2011, 10:37:48 AM »
И јас се слагам со Ивица.. Ако сакаш да ти биде минималистичен аквариумот, дрвата и наната се доволни. Ако сакаш да ти биде доле глосо тепих, тогаш дрвата и папратот околу нив, криптокоруните и наната аут.
Are you reaching your potential?

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Одг: Dimitar 40L
« Reply #17 on: April 12, 2012, 05:33:35 PM »
Моментална состојба, немам време да се замарам поради тоа што се посветувам на наното :)


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Dimitar 40L
« Reply #18 on: April 13, 2012, 12:29:36 AM »
Primer kako i pregolemi bilki moze vo premal akvarium  da ne go unistat dobriot vpecatok.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Dimitar 40L
« Reply #19 on: April 13, 2012, 12:44:26 PM »
Симпатично аквариумче

Tags:
 

Users Online Users Online (49)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal