collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Проблемот е во тоа што земав канистер (имав top филтер само) и највероватно ми ја дизбалансираше водава. Во канистерот имам филц и керамика обична во две прегради а во средина филцот.

Дискусот е катастрофа нонстоп е горе ко да нема воздух, не плива туку плови. Температурата е веќе 2 дена околу 30 степена. Вчера умре една лимун тетра денес умре една црвено носе тетра. Кај и да е ми изгледа дека и дискусот ќе пушти душа.

Немам солуција и немам пари. Што да правам?

Link

Author Topic: Итно  (Read 1735 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Итно
« on: November 03, 2011, 06:16:01 AM »
Проблемот е во тоа што земав канистер (имав top филтер само) и највероватно ми ја дизбалансираше водава. Во канистерот имам филц и керамика обична во две прегради а во средина филцот.

Дискусот е катастрофа нонстоп е горе ко да нема воздух, не плива туку плови. Температурата е веќе 2 дена околу 30 степена. Вчера умре една лимун тетра денес умре една црвено носе тетра. Кај и да е ми изгледа дека и дискусот ќе пушти душа.

Немам солуција и немам пари. Што да правам?
Are you reaching your potential?

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Итно
« Reply #1 on: November 03, 2011, 06:37:33 AM »
nemas oformeno pozitivni bakterii vo noviot kanister. Stopiraj ishrana na ribite za da se namalat otpadocite i smeni 30-40% voda. Ako stavas gjubriva za trevite stopiraj i toa. Ne trebalo da go isklucuvas vednas top filterot, trebalo da gi ostavis da rabotat paralelno nedela-dve, dodeka da ti se oformi noviot.
Спијат ли рибите?

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Итно
« Reply #2 on: November 03, 2011, 07:00:43 AM »
ко што рече zalxov .. што направи со топ филтерот ? го тргна скроз ? од него префли у канистерот медиа ил ново е се у канистер ?
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Итно
« Reply #3 on: November 03, 2011, 07:17:38 AM »
Toj filterot raboti paralelno so noviot kanister. Vo kanisterot sve e novo.. a i nema neshto mnogu filc od sera toj shto e najgust i keramika u sredna pregrada najobichna.
Are you reaching your potential?

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Итно
« Reply #4 on: November 03, 2011, 07:27:34 AM »
Моја препорака е, да намалиш со хранење, да промениш вода и да не го рчкаш воопшто аквариумот и ако си во можност да дозираш Easy Life FFM.
Goran Manevski

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Итно
« Reply #5 on: November 03, 2011, 11:19:33 AM »
Smeni 30% voda, i pusti puma za vozduh neka raboti non stop.

Da ne imas premnogu turbulencija od kanisterot?? da ne gi zamoruva diskusite premnogu??

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Итно
« Reply #6 on: November 03, 2011, 11:44:02 AM »
Нов канистер со нов филтер материјал и паралелна работа на стариот филтер не е проблемот кај тебе.
Едноставно си донел зараза во аквариумот со некоја риба или растение. Канистерот ако е јак можел само да придонесе за побрзо ширење на заразата, но никако не е и причината.
Дали водата е заматена?
Моја препорака е да си земеш вогле. Ако немаш пари пробај со сол 1 грам на еден литар вода или најнепосакуваната варијанта - формалин.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Итно
« Reply #7 on: November 03, 2011, 02:10:06 PM »
 Jas ne ja gledam pricinata vo noviot kanister osobeno ako raboti i vekje postoeckiot filter.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Итно
« Reply #8 on: November 03, 2011, 02:12:19 PM »
 Ako problemite pocnaa so noviot filter togas proveri so instrument da ne imas struja vo vodata.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Итно
« Reply #9 on: November 03, 2011, 09:11:06 PM »
Подобро да не додава сол, има доста растенија во аквариумот и коридораси.
Voogle, да.
Goran Manevski

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Итно
« Reply #10 on: November 03, 2011, 09:35:10 PM »
Вака значи од вчера до денес не превземав ништо, денес гледам ситуацијава подобра ми е за разлика од вчера. Пуштена е нонстоп пумпата за воздух, пуштен е и топ филтерот, пуштен е и канистерот.

Турбуленција за разлика од без канистер има, али што знам дали е многу. Вода ми рекоа да не менувам затоа пред да го ставам канистерот сменив 40% вода, откако го уклучив канистерот додадов уште нова вода но ладна и тоа е изгледа причината зашто се деси целава хаварија. 100% сум дизбалансирал се.

Значи денес ем подобра ситуација ем имам пари.

Ајде како да оправиме работата.
Are you reaching your potential?

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Итно
« Reply #11 on: November 03, 2011, 09:48:22 PM »
Еее 40% и плус канистерот што собира некои 5-10л си направил ти дизбаланс како мене, јас еве две недели неможам да ја оправам водата и тоа со два канистера, но при крај сум и тоа ќе биде.

Ако ти прави турбуленции канистерот, ако приметиш дека рибите цело време се напнати и седат во некој ќош, сврти го спреј барот накај ѕидот и ќе се намалат.
Goran Manevski

Tags:
 

Users Online Users Online (26)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal