collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имам некои јајца на тревата како што може да се види и скаларите се вртат цело време колу нив, дали се од нив и шо да му правам?
Однапред фала на информацијата.

[Login or Register]

Link

Author Topic: Јајца  (Read 1624 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Јајца
« on: November 14, 2011, 12:53:11 PM »
Имам некои јајца на тревата како што може да се види и скаларите се вртат цело време колу нив, дали се од нив и шо да му правам?
Однапред фала на информацијата.

[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Јајца
« Reply #1 on: November 14, 2011, 01:03:19 PM »
НАјдов јајца биле
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6167.0 е вакви се

Да ја преместам тревата во малиот аквариум со се двата скалари или само тревата?

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Јајца
« Reply #2 on: November 14, 2011, 01:10:11 PM »
Незнам дали добро сум видел, ама мислам дека икрата е побелена, па и да ја тргнеш ништо нема да излезе од неа. Ти треба мека вода за да се изведат личинки од икрата.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 51
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Јајца
« Reply #3 on: November 14, 2011, 01:15:56 PM »
Pobelena e, ne ja biva  :no:

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Јајца
« Reply #4 on: November 14, 2011, 01:17:21 PM »
Не е цела побелена, ја трганв веќе па ако испадне нешто арно :)
Скаларите да ги ставам ли со икрата или не?

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Јајца
« Reply #5 on: November 14, 2011, 01:23:28 PM »
Ima i po svetli jajca ne se poznavat na slikata 70% e samo pobelena

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Јајца
« Reply #6 on: November 14, 2011, 01:27:16 PM »
Ako ti se samo skalarite vo akvariumot nemalo potreba da ja trgnuvas. Koga veke imalo eden mrest, ke ima i sleden. Samo treba da im napravis uslovi vo mresten akvarium. Vidi vo temata za mrestovi sto i kako treba  da im napravis. Samo neznam kako bese so skalarite dali samo zenkata se ostavase ili parot.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Јајца
« Reply #7 on: November 14, 2011, 01:28:05 PM »
 Stom frlile ednas nabrgu sigurno ke frlat povtorno a ti trudi se vo narednite nekolku dena postepeno da im ja omeknes vodata so menuvanje na mal del sekoj den i negova zamena so RO voda.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Јајца
« Reply #8 on: November 14, 2011, 01:37:40 PM »
Ќе треба да си набавам друг аквариум за наредниот пат oти сега во филтерот ги ставив, не се само скаларите имам ногу риби унатре за тоа ги преместив, ај ќе видам ако не побелат сите за 24 часа белки ќе испадне нешто, ако не наредниот пат повеќе среќа :)

[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Јајца
« Reply #9 on: November 14, 2011, 01:52:53 PM »
Барем 50-60 литри аквариум за да се чуствуваат убаво , а и да обезбедиш постабилни параметри.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Јајца
« Reply #10 on: November 14, 2011, 01:55:08 PM »
ovaa pesok tamu ti stoese ili od akvariumot izvadi?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Јајца
« Reply #11 on: November 14, 2011, 01:55:55 PM »
И во иднина немој да пишуваш ЈАЈЦА - туку ИКРИ

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Јајца
« Reply #12 on: November 14, 2011, 01:57:12 PM »
ovaa pesok tamu ti stoese ili od akvariumot izvadi?
Тоа воопшто не е важно сега, и онака е доцна за оваа икра.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Јајца
« Reply #13 on: November 14, 2011, 02:00:54 PM »
За колку врме пак ќе фрлат икра да знам да обезбедам аквариум :)
Иначе уште еднаш фала на инфомарциите и ќе се поправам за наредниот пат нема да пишам јајца :))

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Јајца
« Reply #14 on: November 15, 2011, 08:20:08 AM »
Во период од 10 до 20 дена

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal