collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Kolega ima problem so co2diy izrabotka mu prefrlilo kvasec vo aq. prasuva sto ponataka

Link

Author Topic: Kvasec vo akvarium  (Read 1712 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Kvasec vo akvarium
« on: November 20, 2011, 03:40:30 AM »
Kolega ima problem so co2diy izrabotka mu prefrlilo kvasec vo aq. prasuva sto ponataka

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #1 on: November 20, 2011, 03:49:54 AM »
Прашува дали и колку е опасно за рибите и растениата? и што да прави ?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #2 on: November 20, 2011, 04:17:00 AM »
нека го отвори шишето и испразни, и нареден пат нека го полни помалку, ако е 2литри нека полни 1,5л
а од аквариумот нека смени вода, едно 50% и нека набљудува дали уште ке е матна водата од квасецот.

се зависи колку од квасецот отишло во аквариумот

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #3 on: November 20, 2011, 04:34:34 AM »
нормално дека е опасно бидејќи во смесата има квасец и шеќер што е спротивно од потребите на рибите и растенијата.

се зависи колкаво количество од смесата влегло во колку литри на аквариум. доколку може, нека менува вода секој ден по малку со што дејството на смесата би се намалила. или да ги извади рибите и да ги префрли во некој друг аквариум заедно со растенијата со цел да го среди оној во кој му се случил немилиот настан.

исто така треба да се земе во предвид какви риби има во аквариумот. доколку се африканци мислам дека ќе издржат и во комплетно нова вода, додека ако се некои амазонски риби тогаш ќе имаат поголеми шокови при префрлањето.

доколку е влезено поголемо количество на смеса, тогаш најдобро е да се исчисти добро аквариумот. ако е нешто помало количество (неколку капки), тогаш со менување вода не би требало да има проблем.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #4 on: November 20, 2011, 05:23:55 AM »
ДА ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРАМ ВО НЕГОВО ИМЕ...како казува , не било голема количина ,ставил нови растенија и сакал да направи ЦО2   :D, ама не го направил како треба па настанал КУРШЛУС ...и ја го советував исто да смени вода и да прати ...инаку од риби има скалари ,ботии и уште некои...аквариум од некои 70л....сега било ок ,заменил 50% од водата.... пак го преврзал системот и продолжува со (рчкање мечка...)...епа сега тоа е тоа....

Offline Damjan Apostoloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #5 on: November 20, 2011, 05:37:08 AM »
A toj tvojkolega zosto ne se ZACLENI na  56048575 predlozi mu   :happy:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #6 on: November 20, 2011, 05:43:42 AM »
предложено му е ...моментално е без интернет ...во план му  е наредниот месец  ..и обавезно се зачленува...знае за  56048575 му препорачав одамна...знаејќи ,испаничен ми вика дај прашај таму шо да праам  :D

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #7 on: November 20, 2011, 01:25:12 PM »
neka ne se sekira, nema da bide nisto sem matna voda

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Kvasec vo akvarium
« Reply #8 on: November 28, 2011, 11:50:05 PM »
Мене ми се случи еднаш такво нешто, од некоја причина не излегуваше ништо низ CO2 diffuser-от, и при отварање на шишето нагло почна да пени и да прска по ѕид, и го стегнав одма. Епа немаше кај да иде течноста и си влезе малце во аквариумот. Ниту риба има умрено, ниту пак растение се има исушено. А колку што ми текнува, ако воошто сум сменил вода, сигурно не било повеќе од 30% затоа што никогаш не ни имам сменето повеќе.

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal