collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Епа вака, аквариумот ми е 50цм долг, 30цм висок и 25цм широк, и еве како изгледа: [Login or Register] сликава е уште кога го зедов така да рипчињата се некаде на земја малечки и не се гледаат + малце лош квалитет затоа што е сликано со телефон. Имам тревка која стварно некако многу расте може да видите на сликата.

Ако забележа немам капак, му реков на еден пријател да ми изработи капак нешто како во овој стил [Login or Register] каде што ќе имам и светло пошто во моментов немам светло за аквариумот  па барам совет за некое штедливо светло за аквариумов какво да земам.

Надополнување:

Eве една тазе слика од пред 15 минути им ја исчистив пумпата и го наполнив малце со вода, забележав мала боја во водата како да ми станува зелена, па така извадив мал дел од водата и наполнив со нова. Претходно тоа не го практикував поради тоа што отворен е аквариумот и испарува водата па така редовно му дотурав вода од прилика колку шољата за кафе [Login or Register] рипчињата се цихлиди мали се сеуште па не се забележуваат :).


Link

Author Topic: Аквариумот на Ацика :)  (Read 1824 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Аквариумот на Ацика :)
« on: November 24, 2011, 05:53:25 AM »
Епа вака, аквариумот ми е 50цм долг, 30цм висок и 25цм широк, и еве како изгледа: [Login or Register] сликава е уште кога го зедов така да рипчињата се некаде на земја малечки и не се гледаат + малце лош квалитет затоа што е сликано со телефон. Имам тревка која стварно некако многу расте може да видите на сликата.

Ако забележа немам капак, му реков на еден пријател да ми изработи капак нешто како во овој стил [Login or Register] каде што ќе имам и светло пошто во моментов немам светло за аквариумот  па барам совет за некое штедливо светло за аквариумов какво да земам.

Надополнување:

Eве една тазе слика од пред 15 минути им ја исчистив пумпата и го наполнив малце со вода, забележав мала боја во водата како да ми станува зелена, па така извадив мал дел од водата и наполнив со нова. Претходно тоа не го практикував поради тоа што отворен е аквариумот и испарува водата па така редовно му дотурав вода од прилика колку шољата за кафе [Login or Register] рипчињата се цихлиди мали се сеуште па не се забележуваат :).

« Last Edit: November 24, 2011, 06:00:54 AM by Acika »

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #1 on: November 24, 2011, 06:09:53 AM »
Ako si vo SK pomini vo elektrometal, imaat dosta golem izbor za osvetluvanje a i najeftini se kako sto primetiv jas.
Спијат ли рибите?

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #2 on: November 24, 2011, 06:22:23 AM »
Не сум од Скопје, да не знаеш како се движат цените? имам пријател кој редовно патува па да му дадам да ми купи...

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #3 on: November 24, 2011, 06:41:01 AM »
Na stranata: [Login or Register]  imaat ceni, samo malku loso im e napravena, mozes da si razgledas.
Спијат ли рибите?

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #4 on: November 24, 2011, 06:42:58 AM »
stavi si lokacija i godina na ragjanje vo profilot. edno od pravilata na  56048575
Спијат ли рибите?

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #5 on: November 24, 2011, 06:51:43 AM »
stavi si lokacija i godina na ragjanje vo profilot. edno od pravilata na  56048575


Ќе ставам, благодарам :).


Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #6 on: November 24, 2011, 02:03:09 PM »
Druze, ne e loso kako za pocetok. Sekako ima uste rabota. Na slikite kolku sto mozam da vidam pesokta nekako edra mi stoi. Ako imas nekakvi skolki izvadi gi. Toa rastenie e amazonka i raste +50cm :). I kazi ni kakvi ribi cuvas, ako mozes slikni gi i so sto gi hranis. Na ovie sliki jas ribi nemozam da vidam :D

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #7 on: November 24, 2011, 02:09:24 PM »
Druze, ne e loso kako za pocetok. Sekako ima uste rabota. Na slikite kolku sto mozam da vidam pesokta nekako edra mi stoi. Ako imas nekakvi skolki izvadi gi. Toa rastenie e amazonka i raste +50cm :). I kazi ni kakvi ribi cuvas, ako mozes slikni gi i so sto gi hranis. Na ovie sliki jas ribi nemozam da vidam :D

имам неколку школки, баш ме интересира зашто да ги извадам? инаку рипчињата како што кажав во постот погоре се мали, неможам да ги сликам со телефон не се познаваат ама се некој вид цихлиди кои се бели така накај жолто има слика во постот.
Имам мелен џигер некој за тие риби и TetraMin Mini Hauptfutter жолто е колку што разбрав од германскиов се за риби 1цм долги.

Ги хранам 2 пати на ден сабајле и навечер и им давам и од двете храни.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #8 on: November 24, 2011, 02:16:17 PM »
Skolkite ne se za vo slatkovoden. Plus toa ja stvrdnuvaat vodata, a i ne izgledaat prirodno. Ako se tvoite 1 santim, a beli na zolto, ciklidi, mozno e da se labidochromis caeruleus. Nikakvo hranenje so dziger. Ne samo sto ke ti ja napravi vodata kafena, ke ti pravi mrsnotii na stkloto, a i neznam kolku e ubavo da go jadat ribite...

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #9 on: November 24, 2011, 02:24:06 PM »
Skolkite ne se za vo slatkovoden. Plus toa ja stvrdnuvaat vodata, a i ne izgledaat prirodno. Ako se tvoite 1 santim, a beli na zolto, ciklidi, mozno e da se labidochromis caeruleus. Nikakvo hranenje so dziger. Ne samo sto ke ti ja napravi vodata kafena, ke ti pravi mrsnotii na stkloto, a i neznam kolku e ubavo da go jadat ribite...

Еден член во темата ми пиша дека се Archocentrus nigrofasciatus (white) ( http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6714.0 ) Школките ќе ги тргнам утре, а ова со мрснотии имам забележано некако мрсно е како да е гнасно а чисто е од надвор никој не фаќа со прсти. Што предлагаш каква храна?

Edit: сега видов на гугл не се labidochromis caeruleus.

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #10 on: November 25, 2011, 04:27:02 AM »
Фала за советот, инаку агресивни се многу. Мали рипчиња ги имам може некаде 40 па кога ќе пораснат аквариумот ќе биде премногу мал за нив па така ќе ги заменам за некои други риби, но за тоа има време :)

Offline Acika

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Гостивар
 • Age: 32
 • Posts: 14
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #11 on: December 14, 2011, 12:04:42 PM »
Луѓе имам еден проблем кој сакам брзо да го средам, како што кажав има цихлиди веќе имаат некаде сантим-два, ама имав полжав во аквариумот е сега незнам како но на почеток имав само 2 и така кога ќе се појавеа повеќе ги чистев, арно ама се појавија и на стаклата мали полжави кои неможеш да ги вадиш нонстоп и сега се намножија премногу и изгледа грдо. Имам тревка и цихлиди како што кажав, пријателов ми предложи некоја течност од која ќе изумрат но ми е страв покрај полжавите да не изумрат и рибите...

Томче ми предложи да земам Assassin Snails ама кога се направи бељава сега би сакал да земам вакво, не очекував толку да се размножат...

Дајте ми совет како да го средам ова...Рипчињата не се нешто големи па се плашам да не им се деси нешто пошто баш ми стана интересно да ги растам од мали и сега да умрат после толку време.

Фала ви однапред.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Аквариумот на Ацика :)
« Reply #12 on: December 14, 2011, 03:14:45 PM »
procitaj ja temava cela, ima interesni raboti za polzavite:

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=1991.0
Спијат ли рибите?

Tags:
 

Моите нови пријателчиња во Аквариумот !!!

Started by Ivica11

Replies: 8
Views: 1285
Last post May 27, 2014, 04:49:22 AM
by Ivica11
Users Online Users Online (23)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal