collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После многу двоумење поради одредени причини како што се тоа кај да го ставам, немам место, ќе имам многу влага, ќе немам време, да почекам месец да соберам пари, двоумење помеѓу голем аквариум и уште поголем (:D), испадна трета опција, нано аквариум (кога двајца се тепаат треиот кориси).

И така пред 3 дена се стартуваше новиот проекАт :) Аквариумот е Hailea B30 (30 литри утре сабајле, заедно со капакот :))

Планот е да го има следново, со тоа што веќе нешто имам, нешто е на пат за Македонија, нешто треба да најдам, и 90% од тоа ќе биде завршено за 2 недели од сега. Како и да е, еве го планот:

Осветлување: ~0.9WPL со штедлива сијалица од 6500K
CO2: DIY со Rhinox 1000 diffuser
Мерачи: дигитален термометар со сонда, pH drop checker
Греач: 25W (или 50W) не сум сигурен
Филтер: внатрешен 200L/h со 2 нивоа на филтрација (ако ми зафаќа многу место и ми квари планови на уредување најверојатно ќе го сменам за надворешен)
Подлога: Tetra substrate 3кг (не планирам да ставам песок)
Хемии: Giovanni's Fertil+, Giovanni's Trace+, Easy-Life Carbo, Easy-Life FFM, Sera Aquatan, Sera Algovec...
Растенија: Hemianthus callitrichoides, Riccia fluitans, Eleocharis parvula, Pogostemon helferi, Glossostigma elatinoides, Xmas moss
Дрво: лоза во стил на дрво со крошна од Xmas moss
Камења: неколку ситни вулкански камења
Вода: планинска роса (pH 7-7.5, gH 5)
Жители: Chili Rasbora и Crystal red shrimp (не се 100% сигурни)
Друга опрема: аквариумска пинцета, црева, вентилатори за капак, тајмер

Планирам да одржувам pH 7, gH 7, CO2 1bps, 9h светло, 25C температура.

Хемиите се ставени во водата, моментално е pH 7.5, gH 5, 25C.
Денес ставив неколку коренчиња parvula, riccia, helferi и 4 chili rasbora (толку успеав да уловам од другиот AQ, се кријат во тревите - али ми се свиѓа што одма почнаа јатно да пливаат).

И чисто информативно може на некој би му дошла добра информацијата, трошок за се околу 200 евра.

Link

Author Topic: Nano AQ 20L  (Read 12109 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Nano AQ 20L
« on: November 29, 2011, 05:15:53 PM »
После многу двоумење поради одредени причини како што се тоа кај да го ставам, немам место, ќе имам многу влага, ќе немам време, да почекам месец да соберам пари, двоумење помеѓу голем аквариум и уште поголем (:D), испадна трета опција, нано аквариум (кога двајца се тепаат треиот кориси).

И така пред 3 дена се стартуваше новиот проекАт :) Аквариумот е Hailea B30 (30 литри утре сабајле, заедно со капакот :))

Планот е да го има следново, со тоа што веќе нешто имам, нешто е на пат за Македонија, нешто треба да најдам, и 90% од тоа ќе биде завршено за 2 недели од сега. Како и да е, еве го планот:

Осветлување: ~0.9WPL со штедлива сијалица од 6500K
CO2: DIY со Rhinox 1000 diffuser
Мерачи: дигитален термометар со сонда, pH drop checker
Греач: 25W (или 50W) не сум сигурен
Филтер: внатрешен 200L/h со 2 нивоа на филтрација (ако ми зафаќа многу место и ми квари планови на уредување најверојатно ќе го сменам за надворешен)
Подлога: Tetra substrate 3кг (не планирам да ставам песок)
Хемии: Giovanni's Fertil+, Giovanni's Trace+, Easy-Life Carbo, Easy-Life FFM, Sera Aquatan, Sera Algovec...
Растенија: Hemianthus callitrichoides, Riccia fluitans, Eleocharis parvula, Pogostemon helferi, Glossostigma elatinoides, Xmas moss
Дрво: лоза во стил на дрво со крошна од Xmas moss
Камења: неколку ситни вулкански камења
Вода: планинска роса (pH 7-7.5, gH 5)
Жители: Chili Rasbora и Crystal red shrimp (не се 100% сигурни)
Друга опрема: аквариумска пинцета, црева, вентилатори за капак, тајмер

Планирам да одржувам pH 7, gH 7, CO2 1bps, 9h светло, 25C температура.

Хемиите се ставени во водата, моментално е pH 7.5, gH 5, 25C.
Денес ставив неколку коренчиња parvula, riccia, helferi и 4 chili rasbora (толку успеав да уловам од другиот AQ, се кријат во тревите - али ми се свиѓа што одма почнаа јатно да пливаат).

И чисто информативно може на некој би му дошла добра информацијата, трошок за се околу 200 евра.
« Last Edit: February 14, 2012, 01:24:15 AM by Ljube »

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Nano AQ 20L
« Reply #1 on: November 29, 2011, 05:17:59 PM »
Моментална состојба:
Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Nano AQ 20L
« Reply #2 on: November 29, 2011, 09:47:55 PM »
 560855 za akvariumceto i detalniot opis.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: Nano AQ 20L
« Reply #3 on: November 29, 2011, 10:12:26 PM »
Митко супер е, само напред. :)
Goran Manevski

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Nano AQ 20L
« Reply #4 on: November 29, 2011, 10:35:04 PM »
Super pocetok  :icon_thumright:
Спијат ли рибите?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Nano AQ 20L
« Reply #5 on: November 29, 2011, 10:58:24 PM »
Аквариумчето е топ. Некако филтерот да не е прејак. 10 пати ќе ја врти водата за 1 час

vsutarov

 • Guest
Re: Nano AQ 20L
« Reply #6 on: November 29, 2011, 11:04:06 PM »
 560855 i od mene.Odlicno e.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Nano AQ 20L
« Reply #7 on: November 29, 2011, 11:09:39 PM »
Аквариумчето е топ. Некако филтерот да не е прејак. 10 пати ќе ја врти водата за 1 час

И јас мислам дека е јак. Би го сменил евентуално ако послабиот е помал и зафаќа помала површина. :)

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Nano AQ 20L
« Reply #8 on: November 30, 2011, 12:19:59 AM »
Повели 560855 Заслужи.

Are you reaching your potential?

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Nano AQ 20L
« Reply #9 on: December 01, 2011, 03:55:05 PM »
Додадени се уште 5 chili rasbora и 6 spotted rasbora, што значи вкупно 15 rasbora (9 chili, 6 spotted). Други риби не планирам да ставам засега.

Вчера е ставено HC-то, па ќе видиме како ќе се развива. CO2-то почна да фуче сабајлево :) Температурата стабилна на 25C, pH 7.5, gH 5. Од утре почнувам да ставам Easycarbo.

Него ме мачи една работа, водата има некоја бела нијанса, дали е можно тоа да се случува од подлогата (Tetra Substrate) затоа што немам песок над подлогата? Со Sera подлога немав ваков проблем. "Хемикалии" кои ги имам ставено се Aquatan, Algovec, Trace+, Fertil+. Ниедно од овие не би требало да ја прави водата бела затоа што истите ги користам и во другиот аквариум.

Чекам мислење..

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Nano AQ 20L
« Reply #10 on: December 01, 2011, 11:39:20 PM »
какво ЦО2 користиш?
Ако е квасец и шекер, да не ти пушта квасец во аквариум?

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Nano AQ 20L
« Reply #11 on: December 01, 2011, 11:41:42 PM »
Не е до тоа, вчера го купи аквариумот денес сака кристално чиста вода да има. Остај го нека циклира ќе се среди.
Are you reaching your potential?

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: Nano AQ 20L
« Reply #12 on: December 02, 2011, 12:03:38 AM »
Se slozuvam so tiggaz, bi trebalo da se sredi so vreme, no ne bi bilo loso da menuvas pocesto po pomal procent od vodata, za da gi namalis sancite da ti se krene amonijak.
p.s daj nekoja fotka stavi da vidime update :embarrass:

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Nano AQ 20L
« Reply #13 on: December 02, 2011, 01:07:32 AM »
@DimitarJ: не верувам, за ЦО2-то имам шише од 5 литра во кое има 3 литра вода. А водата иста пред да ставам ЦО2.

@latko: Ќе почнам по малку да ја менувам водата по околу 5% секој ден, па ќе видиме. Него кажи ми, со што ги хранеше rasborata ?

Да имаше песок мислам дека водата ќе беше веќе кристално чиста. Ми изгледа како прафта од подлогата да кружи низ вода, али можеби халуцинирам :) А и на стаклото како да се лепи ситна праф од почвата. Водата е ваква: [Login or Register] веќе 4 дена. (и во овој AQ има Tetra Substrate без песок). Ајде ќе видиме времето што ќе покаже, мене ми е да не заебам нешто со подлогата што не стаив песок од горе, али ете гледам на нет има и други без песок со истата подлага :)

Фотки ќе ставам утре.

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: Nano AQ 20L
« Reply #14 on: December 02, 2011, 02:11:39 AM »
Ako e od podlogata bi trebalo da e normalno, site podlogi pa duri i ADA od pocetok ja zamatuva vodata nekoj period, bi trebalo da se iscisti so vreme.
Za hranejne gi hranev so zamrznata hrana jajca od rakcijna , od kaj miki gi zedov, i so tetra diskus ama isitnet na mnogu mali parcenca.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Nano AQ 20L
« Reply #15 on: December 02, 2011, 08:18:42 AM »
Ne e dobro iscikliran, toj problem mozes da go procitas vo poveke temi vo posledno vreme.
Nisto strasno belata voda ke iscezne so tek na vreme.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Nano AQ 20L
« Reply #16 on: December 04, 2011, 02:42:46 PM »
UPDATE

Вчера и денес се готвеше и печеше (камења и дрва), и после тоа се случи следново.

Осветлувањето е зголемено на 1.2 WPL 6500K.
Водата е сменета 50%, додадена е вода планинска роса (pH 7 gH 5). Температурата се држи на 25C.
Додадено е Hemianthus callitrichoides, Pogostemon helferi (6) и Riccia fluitans (3 топки, врзана на вулкански камен).
Додадени се две гранки (што претставуваат дрва - моментално е есен :D додека не ставам moss)
Додадени се камења.
Ставено Fertil+, Trace+ и Easycarbo регуларните дози.

Еве слика како изгледа моментално после сите промени:


А еве и неколку други слики:

Распоред на камења


Избор на камења


Ставање на камењатa


Riccia, helferi и вулкански камења


Ставање на камења со riccia


Полнење вода и ствање гранки


Пред менување на светлото


После менување на светлотоСе надевам ви се допаѓа засега. Чекам ваши мислења и критики :) Поздрав.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Nano AQ 20L
« Reply #17 on: December 04, 2011, 02:49:35 PM »
 560855 за несекојдневна идеја и реализација убаво представена

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Nano AQ 20L
« Reply #18 on: December 04, 2011, 02:54:37 PM »
 560855 ke bide fantazija

vsutarov

 • Guest
Re: Nano AQ 20L
« Reply #19 on: December 04, 2011, 03:08:41 PM »
Interesno e,bravo.  560855

Tags:
 

Fidan - Nano Akvarium

Started by fidan

Replies: 219
Views: 17477
Last post February 18, 2012, 02:02:16 AM
by ivica74sk
Nano Shrimparium (12 lit.)

Started by l-jube

Replies: 15
Views: 1852
Last post May 15, 2013, 02:16:30 AM
by p
Dennerle Nano Cube 20L

Started by Gjuro

Replies: 35
Views: 3014
Last post April 26, 2012, 01:40:23 AM
by Gjuro
Nano AQ v2

Started by Dimitar

Replies: 9
Views: 2147
Last post February 22, 2013, 01:38:03 PM
by ViktorD
Nano 3,5l

Started by Ненад

Replies: 11
Views: 1554
Last post October 19, 2012, 08:22:15 AM
by Ненад
Users Online Users Online (13)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal