collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии (Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): 30x23x23

Литража (Волумен):  ±15 литра

Карактеристики на водата (Температура, pH, kH, gH):  Планинска роса pH:7 gH:5 kH:?

Филтрација: Inside filter

Хемии: Giovanni's Fertil+, Giovanni's Trace+, Easy-Life Carbo, Easy-Life FFM

Осветлување: 2x18W 6500K / пола површина ја зафаќаат

Подлога: Tetraplant complete substract, Sera peat, Кумановски вулканит песок

Декорација: Кумановски вулкански камен

Растенија: Hemianthus callitrichoides, Eleocharis Parvula, Pogostemon Helferi, Riccia Fluitans

Жив свет: Red Cherry Shrimps

Слика:


Видео:
Link

Author Topic: Iwagumi style  (Read 8437 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Iwagumi style
« on: December 05, 2011, 11:13:40 PM »
Димензии (Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): 30x23x23

Литража (Волумен):  ±15 литра

Карактеристики на водата (Температура, pH, kH, gH):  Планинска роса pH:7 gH:5 kH:?

Филтрација: Inside filter

Хемии: Giovanni's Fertil+, Giovanni's Trace+, Easy-Life Carbo, Easy-Life FFM

Осветлување: 2x18W 6500K / пола површина ја зафаќаат

Подлога: Tetraplant complete substract, Sera peat, Кумановски вулканит песок

Декорација: Кумановски вулкански камен

Растенија: Hemianthus callitrichoides, Eleocharis Parvula, Pogostemon Helferi, Riccia Fluitans

Жив свет: Red Cherry Shrimps

Слика:


Видео:« Last Edit: February 19, 2012, 01:33:12 PM by OscarMKD »

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Iwagumi style
« Reply #1 on: December 05, 2011, 11:23:57 PM »
Е така, и помогнаф малце околу претставување. И објаснив малку околу форумот. И вети дека ќе слуша ваши совети.
Are you reaching your potential?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Iwagumi style
« Reply #2 on: December 05, 2011, 11:41:33 PM »
 Malo akvariumce no so golem potencijal.Vekje taze postaveno e ubavo a tek koga ke sozree.

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Iwagumi style
« Reply #3 on: December 06, 2011, 12:03:38 AM »
sve e ubavo samo edna mala zamerka, si trebala pesokot koj ke ti se gleda gore da go stavis i od stranite, za da ne se gledaat razlicnite sloevi na podlogata, sve da si bidne ista boja,a so ogled deka postavkata e taze ke se vozdrzam od komentari, ako veke sakame iwgumi stil, togas ke treba malce poveke kamenja  za hardskejp, barem da si drzi do stilot

Offline Damjan Apostoloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Iwagumi style
« Reply #4 on: December 06, 2011, 01:36:06 AM »
Prvo go Vidov na Facebook pa tuka prekrasno e  560855 560855 od Mene i za Maja i za Tiggaz :happy:

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Iwagumi style
« Reply #5 on: December 06, 2011, 01:49:30 AM »
Odlicno  desetka  :icon_thumright:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Iwagumi style
« Reply #6 on: December 06, 2011, 01:59:55 AM »
супер дошла песокта, патем ја проверивте да не ја стврднува водата
и како што кажа прчо ставајте уште камења, барем гледајте по ивагуми, како ги редат и секој си има име (според местоположба и големина)

и за овие димензии една штедлива сијалица ке е топ,   :icon_thumright:

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Iwagumi style
« Reply #7 on: December 06, 2011, 02:17:01 AM »
Не, не ја проверивме песокта. Не верувам дека стврднува вода ваква песок :)
Are you reaching your potential?

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Iwagumi style
« Reply #8 on: December 06, 2011, 02:44:55 AM »
abe sega tolku po golemina i ime ne mora, ama pak da licat, vaka nekako ne mi odi ic

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Iwagumi style
« Reply #9 on: December 06, 2011, 04:44:45 AM »
Maja, ако те нема на форум аквариумчето ќе ти го конфискуваме  :D

Фали уште некој камен, јес да има iwagumi и со 1 камен, али со повеќе дефинитивно изгледаат подобро.

Во врска со песокта.. не дека RCS бараат мека вода, али ќе ја измериме водата деновиве и ќе видиме како се однесува со песокта.

Осветлувањето треба да се крене повисоко, 2.4 WPL (2x18 на 15L) e .... (algae maker?) малку повеќе од пола зафаќаат (сигурно има ефективни 1.8WPL) земи крени ги едно 30 cm :)Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Iwagumi style
« Reply #10 on: December 06, 2011, 09:15:21 AM »
Може ли да ми дадете конкретен пример како да ги поставам камењата, да планирам во блиска иднина да додадам уште некој камен. Имам прашања околу осветлувањето може ли да ми дадете совет околу тоа ме интересира специфчно колку време треба да биде упалено ?, дали ми е доволно ова осветлување што го имам ставено ?.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Iwagumi style
« Reply #11 on: December 06, 2011, 09:27:08 AM »
па осветлување според мене попрактично ти е штедлива сијалица,
ке си ставиш некоја ламба (можеш и од оние кои се за работна маса)
и едно 8 часа се доволни, барем на почеток

за ивагами и распореденост на камења имаш милион варијанти
[Login or Register]

разгледувај од некој сигурно ке добиеш инспирација како да поставиш
конкретно за кај тебе уште еден поголем камен е сосема доволно

иначе топ се ракчињата  :icon_thumright: ептен и позираат,

vsutarov

 • Guest
Re: Iwagumi style
« Reply #12 on: December 06, 2011, 09:41:45 AM »
Dali ova znaci deka akvariumot ne e iscikliran i od start sve e staveno vo nego?
Inaku rugo super e.

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Iwagumi style
« Reply #13 on: December 06, 2011, 11:28:15 AM »
не аквариумот не е исциклиран се е ставено истовремено се надевам со тек на време сам ке се исциклира.  И дали штедливата сијалица да ја палам/гасам истовремено со другите неонки ?

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Iwagumi style
« Reply #14 on: December 06, 2011, 11:37:41 AM »
hahhahahhahaha

Bo замена за неонки не и штедлива и неонки... И прочитај за циклирање, да не ми цвилиш после.
Are you reaching your potential?

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Iwagumi style
« Reply #15 on: December 08, 2011, 10:28:34 AM »
Додадов каменчиња, дали ќе може некој да ми каже кај да земам повеќе куба?

Offline kire.hajba

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 294
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
  • AquaMK
Re: Iwagumi style
« Reply #16 on: December 08, 2011, 12:02:59 PM »
Маја ќе ти дадам јас куба ќе ти дадам, договори се со Мартин наредна недела да помините ;)

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Iwagumi style
« Reply #17 on: December 10, 2011, 09:02:41 AM »
Сменија оклоп шримповиве :)

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Iwagumi style
« Reply #18 on: December 10, 2011, 09:52:54 AM »
Сменија оклоп шримповиве :)

 gsdxxzzz
Спијат ли рибите?

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Iwagumi style
« Reply #19 on: December 10, 2011, 10:59:30 AM »
Утре ќе сликнеме немам апарат сега. :) Да не продава некој ракчиња?

Tags:
 

Iwagumi (beta:)

Started by latko

Replies: 19
Views: 1507
Last post May 04, 2011, 12:58:08 AM
by latko
Nano Iwagumi - [ViktorD]

Started by ViktorD

Replies: 5
Views: 1210
Last post July 04, 2013, 10:28:24 PM
by ivica74sk
iwagumi

Started by mitrevski

Replies: 0
Views: 1071
Last post July 05, 2013, 03:27:12 PM
by mitrevski
(Iwagumi) 45L [ViktorD]

Started by ViktorD

Replies: 18
Views: 1631
Last post January 04, 2014, 04:35:44 PM
by vsutarov
"Iwagumi"

Started by Буши

Replies: 40
Views: 5613
Last post February 05, 2017, 10:40:19 PM
by p
Users Online Users Online (15)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal