collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Kako sto kazuva naslovot mi treba pomos posto voopsto ne se razbiram od aparti ,se odluciv da zemam kompakten aparat bidejki mene mi treba samo za slikanje na akvariumot za drugo i idotceto sto go imam mi vrsi rabota pa imam nekoi modeli pa ako nekoj saka neka pomogne castam pivo  :icon_thumright:
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
i ovoj za priblizna cena od prodavnicata mi go preporacaa ama znaes kako e kaj prodavacite sto e poskapo toa si zemi  5805
[Login or Register]

Link

Author Topic: Mi treba pomos okolu izbor na aparat  (Read 3316 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« on: January 17, 2012, 02:35:24 PM »
Kako sto kazuva naslovot mi treba pomos posto voopsto ne se razbiram od aparti ,se odluciv da zemam kompakten aparat bidejki mene mi treba samo za slikanje na akvariumot za drugo i idotceto sto go imam mi vrsi rabota pa imam nekoi modeli pa ako nekoj saka neka pomogne castam pivo  :icon_thumright:
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
i ovoj za priblizna cena od prodavnicata mi go preporacaa ama znaes kako e kaj prodavacite sto e poskapo toa si zemi  5805
[Login or Register]

Offline zlatkoreef

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: Scupi
 • Age: 52
 • Posts: 83
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #1 on: January 17, 2012, 02:48:40 PM »
Ѓуро, ова е исто како со аквариумиве треба барем нешто од нешто да прочиташ или да се инфомираш па точно да одлучиш што да земеш. Имај во прдвид и од после кога ќе земеш некој апарат потребата можеби ќе биде и за нешто дуго па тој нема да одговара и пак во круг. А од овие предлози што си ги постирал можеме само да се препираме на форумов и да се докажуваме како и што го правиме со аквариумиве а на крај одлуката е твоја секако према твојте потреби и каква фотографија сакаш да извадиш.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #2 on: January 17, 2012, 03:15:01 PM »
Mene mi e bitno dobro da slika akvarium  :embarrass: drugo ne me interesira :laugh:

Offline zlatkoreef

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: Scupi
 • Age: 52
 • Posts: 83
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #3 on: January 17, 2012, 03:23:23 PM »
Сосема те разбирам  :icon_salut: јас ти кажувам лично искуство и јас земав само да шетам по планиниве и да сликам убајни од природа ама .... после видов дека имам потреба повеќе него само за пејзажи и почнаа еврата да се одлеваат :D.Еве еден линк каде има подетално тестирања на разно разна фото опрема пред се апарати и објективи.[Login or Register] се надевам ќе ти биде од помош.

Offline zlatkoreef

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: Scupi
 • Age: 52
 • Posts: 83
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #4 on: January 17, 2012, 03:28:38 PM »
И заборавив уште нешто за аквариум да се слика треба што поширок објектив односно широкоаголен по мене тоа е 14,18,20,26 па ај и 28 мм објектив за да доловиш длабина на аквариумот иначе фотографијата ќе ти биде како рамна ќе изгледа како камењата и позадината да се во иста линија.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #5 on: January 17, 2012, 04:40:58 PM »
Blagodaram zlatko mnogu  :icon_thumright:

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #6 on: January 17, 2012, 10:49:05 PM »
Gjuro, spored ovoj bi bil dostojna zamena za DSLR,
[Login or Register]
e sega znam deka e relativno skap ali ima dobri performansi, ako ti gleda mnogu skap, baraj od drugive modeli nekoj sto slika vo RAW format. Mnogu podobar kvalitet na slika ke dobies na toj nacin.
Kako sto ti spomna Zlatko proveruvaj gi aparatite za koi si zainteresiran na dpreview.com, tamu pravat detalni analizi.
Pozdrav

Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 45
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #7 on: January 17, 2012, 11:22:09 PM »
[Login or Register] guro imam olimpus  ako si zainteresiran  10 slike  slikano

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #8 on: January 18, 2012, 01:50:58 AM »
Gjuro, од сите апарати што ги наведе јас би се размислувал помеѓу Nikon и Fuji моделите. при изборот постојат неколку гледишта за купувачот и ти ќе треба да се одлучиш која страна најдобро ќе ти одговара. значи за апаратите од овие два производители што ги наведе сите се компактни и нема некоја разлика. сите се со идентична бленда 3.1-5.8, CCD сензор (ќе беше подобро да имаат CMOS ама невозможно е во компактен апарат овој тип на сензор да се користи) и единствена работа што би можело да те мисли се пакетите што ги нудат од PixPlus:

 • [Login or Register] - 12.499 денари
 • [Login or Register]  во пакет со торба LowePro Edit 120 + 8GB SD Transcend +брз полнач Ventra со 4 synergy батерии - 16.199 денари
 • [Login or Register] во пакет со торба LowePro Edit 110 + 8GB SD Transcend +брз полнач Ventra со 4 synergy батерии - 12.699 денари

забелешка: мора да напоменам дека брз полнач на батерии побрзо ги полни батериите, но исто така и побрзо се празнат па така би препорачал да си имаш два сета на батерии без разлика дали ќе го добиеш во пакет понуда или ќе одиш да си го купиш од друго место.
зошто не би ги одбрал останатите модели? Canon моделите имаат бленда 3.4-5.6 и е послаба од оние на Nikon и Fuji и мислам дека токму поради неа ќе има разлика во фотографиите кога ќе го сликаш аквариумот или во ноќни ситуации, бидејќи апаратот е помалку осетлив на светлина и ќе треба да се користи повисоко ISO, а со тоа би се зголемил шумот и претставува мал проблем. после тоа треба да седнеш во фотошоп па преку филтри да го чистиш шумот што за мене претставува џабе губење време и работа кога тоа може претходно да се реши при изборот на апаратот. помала бројка, поголема осетливост на светлина и помал шум при користење на ISO-то.

цената на олимпусот е поголема бидејќи во него има поголем сензор сличен како кај DSRL моделите, но не CMOS туку MOS и го употребуваат Panasonic, Olimpus и Leica за нивните камери и другите производители не го имплементирале овој сензор. овој апарат може да снима и RAW формат што е достапен само кај DSLR моделите. сепак за 19.000 денари може да се одбере и некој друг модел. предноста на овој апарат е што е компактен, но со поголем сензор и тоа нормално треба да се наплати.
доколку си заинтересиран да погледнеш како одат цените во србија погледни ги овие страни и доколку имаш некој пријател таму може да ти заврши работа бидејќи таму има поголем избор и некои модели се за нијанса поефтини.ова беше моето мислење. поздрав и немој да брзаш при изборот...

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #9 on: January 18, 2012, 02:40:01 AM »
Од мое лично искуство изборот би се свел на Nikon и на Fuji. Јас моментално имам Fujifilm finepix s2000hd и сум презадоволен во однос на квалитет на слики. Можеш да видиш од сликите од мојот аквариум какви фотки вади  :D

Секако твој е изборот на крајот, и би требало исто да размислиш на варијанта доколку одиш некаде во странство на пример во Германија апаратите се поприлично поефтини и плус го добиваш назад ДДВто (барем дел од него).

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #10 on: January 18, 2012, 04:20:25 AM »
Gjuro spremi trefki Ace vika ke dojde so profiaparat ke ti go slika ( fotosesija cela )  :icon_thumright:

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #11 on: January 18, 2012, 05:16:22 AM »
Ajde sega kazetemi dali e podobro poloven socuvan aparat od prijatel Nikon D70 so objetiv 18-70 ili nov nekoj od nabrojanite.
Gjuro spremi trefki Ace vika ke dojde so profiaparat ke ti go slika ( fotosesija cela )  :icon_thumright:
Akobe nemas gajle za mesec dena najkasno dva e zavrsen akvariumot ke davam i pivo (vipo)
« Last Edit: January 18, 2012, 05:22:08 AM by Gjuro »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #12 on: January 18, 2012, 05:37:54 AM »
lugeto koga kupuvaat kompjuter si vikaat " abe ne mi treba jak kompjuter, samo za igri" ama toj za igrici e najzahtevniot i najskapiot :) isto e i so aparatite, aparat za slikanje na akvariumi e specificen i e skap, ovie idiotcinjata se vetar u magla i ako go kupuvas za akvariumi togas e frlanje na pari

BEZ MAKRO OBJEKTIV NEMA UBAVI AKVA SLIKI, e toj objektiv kosta pari. jas aparatot go zedov 800 dollari, 450 evra bese samo makro objektivot, naknadno
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #13 on: January 18, 2012, 05:40:39 AM »
A ovoj nikon objektiv 18 - 70 ne e dobar za mojata rabota (igracka)  :happy:

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #14 on: January 18, 2012, 05:41:01 AM »
A ovoj nikon objektiv 18 - 70 ne e dobar za mojata rabota (igracka)?  :happy:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #15 on: January 18, 2012, 05:53:43 AM »
55-80, 18-70, sitese toa obicni standardni objektivi koi doagaat so aparatot, kolku da ne se goli bez "gaki" :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #16 on: January 18, 2012, 06:00:27 AM »
Ako sakash mozam da ti prodadam jas profesionalen eftino :)

[Login or Register]

и објектив

[Login or Register]
Are you reaching your potential?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #17 on: January 18, 2012, 06:07:29 AM »
во комбинација со D70 може да дојде [Login or Register], добар макро објектив и има опција да го купиш половен. нов е околу 600 евра, а половен може да се најде и за 200.

се зависи и до ќесето со пари оти на крајот важи „колку пари толку музика“...

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #18 on: January 18, 2012, 06:15:01 AM »
Мое лично мислење, земи си компактен апарат, некој најобичен.. canon-че или nikon-че некое мало ефтино.. 100/150 евра. Отколку да фрлаш пари за некој си таков апарат копија на SLR а нема да го вади тоа што го имаш замислено. Направи со обично апаратче 10 000 фотографии па размислувај за SLR ако имаш потреба. Па после тоа размислувај и за објективи ако стануваш фотограф. :)
Are you reaching your potential?

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Mi treba pomos okolu izbor na aparat
« Reply #19 on: January 18, 2012, 11:22:02 AM »
Ама сте забегале, човекот кажува дека не се разбира, вие сте му завикале Макро, Никон Д3с и уште не знам што  basd


Panasonic Lumix DMC GX1 Hands On in Japan
Panasonic Lumix G X Lens Hands-on Review Video

Ова е можеби најјакото нешто што ти е потребно а е доста компактно  :icon_thumright:
Единствена можна маана е компшатибилноста и универзалноста со другите фирми на објективи ама не е дека ќе купуваш објективи секој ден во наредните 30 години.
Важно е да имаш рачна контрола на фокусот и експозицијата за да направиш јаки слики од аквариумот, убави слики со секој апарат над 150 евра ќе имаш...

Секако не е евтин моделов ама е многу добар и има многу функции  :icon_thumright:
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Tags:
 

Koi delovi na svetot treba da gi izbegnuvame

Started by Gjuro

Replies: 13
Views: 1175
Last post March 18, 2011, 12:03:48 PM
by viktor999
mi treba kapace od pumpa

Started by ladon

Replies: 1
Views: 991
Last post December 28, 2011, 01:01:42 PM
by ladon
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal