collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ај вака едно прашање ван стандардните теми: Некој да не имал некое искуство со Alfa Romeo 156 (konkretno: 1.9 JTD)?  Ме интересира дали се скапи за одржување, потрошувачка...
Разгледувам автомобили на старо, сакам да го менувам реното па во мисла сум за една алфа.

Link

Author Topic: Искуства со Алфа Ромео  (Read 2838 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Искуства со Алфа Ромео
« on: January 19, 2012, 08:36:13 AM »
Ај вака едно прашање ван стандардните теми: Некој да не имал некое искуство со Alfa Romeo 156 (konkretno: 1.9 JTD)?  Ме интересира дали се скапи за одржување, потрошувачка...
Разгледувам автомобили на старо, сакам да го менувам реното па во мисла сум за една алфа.
Спијат ли рибите?

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #1 on: January 19, 2012, 09:30:05 AM »
TOP!!
Imam nekolku drugari so toj motor, prezadovolni, so malce kvarovi a cenite za odrzuvanje ne se poskapi od Golf IV.
Neznam dali znaes deka rabotam so avtodelovi ako te interesira nekoja cena pisi.
Za rabotna raka mozes da go prasas nasiot clen burda, no se na se ne e skapa za odrzuvanje a e odlicno  vozilo.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #2 on: January 19, 2012, 09:41:35 AM »
ОК Љубе, ти работиш со автоделови па твоето мислење ми е најмеродавно. И мене многу ми се допаѓаат само гледам дека не држат цена па затоа малку ми беа сомнителни. Исто имам слушнато (од луѓе кои немале директно искуство со оваа кола туку слушнале од некаде) дека многу се расипувале и многу трошеле.
Ако е така како што викаш Љубе да го шитнам кампусот и одма зимам една :)
Спијат ли рибите?

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #3 on: January 19, 2012, 10:27:50 AM »
Некој друг коментар?
Спијат ли рибите?

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #4 on: January 19, 2012, 01:56:40 PM »
Pa eve od mene kometar sto i da si kupis so zdravje i sreka da si go gozis   :icon_thumright: a drugo nemam kometar ne se razbiram od koli jas kupam i vozam   :happy:.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #5 on: January 19, 2012, 01:57:38 PM »
 :icon_thumright:
Pa eve od mene kometar sto i da si kupis so zdravje i sreka da si go gozis   :icon_thumright:
Спијат ли рибите?

Offline burda

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 48
 • Posts: 266
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #6 on: January 19, 2012, 02:18:25 PM »
ako veke si resen za alfa samo JTD da gleas ali obavezno dobar pregled pred da ja kupis,so sreka

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #7 on: January 19, 2012, 11:58:49 PM »
Да ти го поздравам изборот  :icon_thumright:

Јас возам Ланчиа Либра 2,4јтд, ептен сум задоволен, пак кога би требало да купувам пак Либра би купил, ееееј те излажав - Делта би купил  :happy:

Муабетот е за јтд, ако не си знаел првиот комон реил мотор.
Одличен мотор, 2,4јтд со 5 луѓе по 100кг на плетвар со петта до 160кмх качува. ќе качи и повеќе ама иде кривина   :D 270,000км има мојата Либра, нема црн чад за лек, ни на 6000рпм, проверено во Опел сервис кај Маршер во СК.
При оваа вожња и 120-160 кмх од кавадарци накај Битола (после плетвар) 2,4 троши просек 6,9-7,3л на 100км, мерено по борд но исто излегува и по долевање. Волку троши пошто има пауер бокс чип и е 170кс. градска стига и до 9-10л ама у Кавадарци нема каде градска да возиш побрзо од 30км/х тргни застани е и макс втора возиш, за споредба пасатот на шура ми 1,9тди 12л му троши у Кавадарци.

Доста се фалев,
1,9 јтд би требало да е уште поекономичен, за квалитетен е сигурно, мораш да пазиш и убаво да провериш, скоро секој ЈТД има протечено уље, силни се и ги вози клиентела што сака да стисне.
Делови има секаде, половни уште повеќе, поевтини се од пасат и голф за одржавање, нека не те фарба никој, ако ти каже дека голф е поевтин, прашај го прво дали вози комон реил мотор, кај комон реил скапи се ињекторите 250 евра е 1, ама скапи се кај секој комон реил не како што комунистите кажуваат дека само кај алфа се скапи.

Деловите се скоро унифицирани кај сите 1,9јтд и 2,4јтд и кај фиат мареа, алфа и ланчиа, се наоѓаат лесно и пасуваат, има многи узведби и класи на сила кај било кој ЈТД, кај ламелите има разлики, можда и кај неколку други делови.

До 2000г 1,9јтд е 105кс, 2001+ е 116кс, барај 116кс, побрз е исто троши.

Мене Либрата ми е многу забавна за возење, верувам е и алфата.
Да си купиш Алфа а комунистичките муабети да ги баталиш.

Не сум се пофалил со слики од мојата кола тука па сега ќе ти пратам линк.

Среќно  happyy
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #8 on: January 20, 2012, 12:03:07 AM »
Dechkomi Vozi 145 a ti taa shto ja barash 156 e poskapa za odrzhavanje delovi .. Ke ti troshi 12 litri na Gradska vozhnja i na avtopat 9 litri pa sea vidi dali mozhesh da si dozvolish so ovie ceni na goriva i Skapi delovi :D !!!

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #9 on: January 20, 2012, 12:07:22 AM »
Dechkomi Vozi 145 a ti taa shto ja barash 156 e poskapa za odrzhavanje delovi .. Ke ti troshi 12 litri na Gradska vozhnja i na avtopat 9 litri pa sea vidi dali mozhesh da si dozvolish so ovie ceni na goriva i Skapi delovi :D !!!
Maja grska si :) ocigledno nekoj ti dal lazni informacii.

Alfa 156 1.9 Jtd ima moj prv bratuced od Belgrad i bese za nova godina kaj mene.
Blegrad Skopje Belgrad prosek potrosnja 6 litri. Tie muabeti 9L-12L se na lugje sto nikad ne sednale vo takva kola a kamoli da se povozale.

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #10 on: January 20, 2012, 12:09:31 AM »
Dechkomi Vozi 145 a ti taa shto ja barash 156 e poskapa za odrzhavanje delovi .. Ke ti troshi 12 litri na Gradska vozhnja i na avtopat 9 litri pa sea vidi dali mozhesh da si dozvolish so ovie ceni na goriva i Skapi delovi :D !!!
Маја,
Коментирај во границите на твоите искуства и познавања!

Баш 145 е многу поскпа за одржавање од 156.

Ти не кажа ни дали дечко ти вози бензинец или дизел, ни кубикажа на мотор но сила на мотор.

Јас сум сигурен во едно - Алфиста жената ќе си ја продаде попрво од алфата  :D
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #11 on: January 20, 2012, 12:27:57 AM »
Безразлика што сум женско  гледам математиката не ти иде оди едуцирај се малце за алфа ромео или други типови на коли .

145 ка 1.4 бензинец 100 коња 96 година и троши од 10 -11 на градска ; 7-8 на автопат... деловите провери во секој алфа салон или каде што има сервиси за алфи и прашај колку е цената на делови за алфа 145 и за алфа 156  бензинци ... Па ќе го наставиме муабетов !!

И срамота е девојче да те едуцира за коли :D

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #12 on: January 20, 2012, 12:44:34 AM »
Еден ако ти каже дека си грешка ок е ама двајца или повеќе треба да се презапрашаш...

Не ми е срам, не знаеш дека тоа е стандард потрошња за таков мотор од тоа време. демонстрирај кој 1,4 од истото годиште троши помалку, мене службено твинго градска и над 12 ми трошеше а 1,2 мотор, или на шура ми најекономичниот дизел имно време град 12л...

Ти лупаш со глава у зид дека троши многу а дечко ти ја вози упорно, не ти е малку чудно тоа??? Што не ја продаде???

Маж + кола е неразбирлива конекција за многу жени, за тебе ти си знаеш.
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #13 on: January 20, 2012, 12:47:31 AM »
Dechkomi Vozi 145 a ti taa shto ja barash 156 e poskapa za odrzhavanje delovi .. Ke ti troshi 12 litri na Gradska vozhnja i na avtopat 9 litri pa sea vidi dali mozhesh da si dozvolish so ovie ceni na goriva i Skapi delovi :D !!!
А па и ова 12л градска и 9 на автопат за ЈТД ти е ептен јако, кога ќе се уклучат сите ќе се шинат од смеа  boske
Јас пишам горе дека ја возам 2,4јтд со 5 цилиндри и 170кс и на автопат со газење ми троши 7л а накај Скопје 6,5л а град 10 макс а ти од никаде вадиш некој фарса потрошња...  boske
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #14 on: January 20, 2012, 12:48:45 AM »
Zalxov,

Повели линк друже, купи си алфа 1,9јтд и кулирај ЗЕН  :headbang:

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5455.msg113886;topicseen#new
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #15 on: January 20, 2012, 01:02:31 AM »
Maja ORGOMNA GRESKA si, nekoj te izlazal.  :dontknow:

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #16 on: January 20, 2012, 02:13:12 AM »
Kupi si Jugo Gospod da te vidi :D  ... se shalam !

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #17 on: January 20, 2012, 02:16:51 AM »
 MERCEDES na prvo, pa pet prazni mesta pa sedmo go delat BMW i AUDI pa uste pet prazni i ostanatoto se e gjubre.

Offline maja

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 101
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #18 on: January 20, 2012, 02:19:58 AM »
[Login or Register]  Ova Pa 50 mesta pa posle Mercedes i ostali :)))

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Искуства со Алфа Ромео
« Reply #19 on: January 20, 2012, 02:38:23 AM »
 Jas mislev na realnosta sto mozeme da si ja dozvolime odnosno na visokoseriski i komercijalni vozila.Ova e egzotika vo koja ne sum se vozel i za zal ne mozam da dadam objektivna ocenka.

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal