collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ме интересираат вашите искуства со готови фабрички аквариуми се во едно.
Ми треба еден мал околу 50 - 60 литри за во канцеларија, билен, low-light.

Гледав Atman ARF-620, околу 8 илјади денари, се во едно и филтрер и светло и капак, само греач мислам дека требаше ...

Што има по нашиве продавници, коменари, искуства, препораки ?

Link

Author Topic: фабрички аквариум  (Read 2269 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
фабрички аквариум
« on: January 20, 2012, 09:51:46 AM »
Ме интересираат вашите искуства со готови фабрички аквариуми се во едно.
Ми треба еден мал околу 50 - 60 литри за во канцеларија, билен, low-light.

Гледав Atman ARF-620, околу 8 илјади денари, се во едно и филтрер и светло и капак, само греач мислам дека требаше ...

Што има по нашиве продавници, коменари, искуства, препораки ?
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: фабрички аквариум
« Reply #1 on: January 20, 2012, 10:46:07 AM »
Не сум имал фабрички, веројатно се добри. Имаат некои членови на форумов.
Барем убаво изгледаат, компактно и пријатно за око.

Offline voren

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: фабрички аквариум
« Reply #2 on: January 20, 2012, 10:48:06 AM »
Ubavi akvariumi ama spored mene preceneti preskapi 

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: фабрички аквариум
« Reply #3 on: January 20, 2012, 11:19:38 AM »
Јас имам AquaEl Brillux 100 литарски и сум презадоволен.

[Login or Register]

Има 2хТ5 24 W со водоотпорни држачи и рефлектирачки лим над нив.
Има мало канистерче и моторна глава од 500 л/ч.
Кај мене се е скриено под капакот, ама има многу варијанти како можи да се постават.
Изведбата е перфектна со црн силикон, капакот супер дихтова, заоблена предна страна.
Од позади има можност за секаква додатна опрема да се додади.
Има делчина шо се сечат по желба и низ нив можиш да протниш се.
Напред посебно капаче за хранење.
И то е то  :D

Кај мене исто е во канцеларија.
Компактен бесшумен аквариум.
Секој шо го видел го има пофалено.
Е сега за 50-60 литри дали ке најдиш незнам.Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: фабрички аквариум
« Reply #4 on: January 20, 2012, 11:22:16 AM »
Ме интересираат вашите искуства со готови фабрички аквариуми се во едно.
Ми треба еден мал околу 50 - 60 литри за во канцеларија, билен, low-light.

Гледав Atman ARF-620, околу 8 илјади денари, се во едно и филтрер и светло и капак, само греач мислам дека требаше ...

Што има по нашиве продавници, коменари, искуства, препораки ?
Kaj mene 50-60litra so isti karakteristiki ke te cini 4200denari

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: фабрички аквариум
« Reply #5 on: January 20, 2012, 11:26:14 AM »
arf 620 go zemav za 3000den poloven vo odlicna sostojba gledaj na oglas pazar 3 mnogu
 luge se otkazuvat mozes da zemes ubav akvarium za gabe pari.l

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: фабрички аквариум
« Reply #6 on: January 20, 2012, 11:55:11 AM »
 Reefmaxot mi e prv fabricki akvarium i mozam da recam deka sum prezadovolen.Mi gi podigna kriteriumite za estetika i kvalitet i pedantnost na izrabotka.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: фабрички аквариум
« Reply #7 on: January 20, 2012, 02:25:04 PM »
Ме интересираат вашите искуства со готови фабрички аквариуми се во едно.
Ми треба еден мал околу 50 - 60 литри за во канцеларија, билен, low-light.

Гледав Atman ARF-620, околу 8 илјади денари, се во едно и филтрер и светло и капак, само греач мислам дека требаше ...

Што има по нашиве продавници, коменари, искуства, препораки ?
Kaj mene 50-60litra so isti karakteristiki ke te cini 4200denari
Model?
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: фабрички аквариум
« Reply #8 on: January 20, 2012, 02:28:37 PM »
Јас имам AquaEl Brillux 100 литарски и сум презадоволен.

[Login or Register]

Има 2хТ5 24 W со водоотпорни држачи и рефлектирачки лим над нив.
Има мало канистерче и моторна глава од 500 л/ч.
Кај мене се е скриено под капакот, ама има многу варијанти како можи да се постават.
Изведбата е перфектна со црн силикон, капакот супер дихтова, заоблена предна страна.
Од позади има можност за секаква додатна опрема да се додади.
Има делчина шо се сечат по желба и низ нив можиш да протниш се.
Напред посебно капаче за хранење.
И то е то  :D

Кај мене исто е во канцеларија.
Компактен бесшумен аквариум.
Секој шо го видел го има пофалено.
Е сега за 50-60 литри дали ке најдиш незнам.Od kaj nas go zema? Cena?
anrovla

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: фабрички аквариум
« Reply #9 on: January 20, 2012, 03:26:03 PM »
Јас го зедов од Акватика пред 2 години  aha аууууу колку време помина
Нека кажи Боро дали има уште некое парче останато и цена.

Radevski

 • Guest
Re: фабрички аквариум
« Reply #10 on: January 21, 2012, 05:47:15 AM »
Од декспорт или така нешто,го земав пред 6 месеци,120+ литри,10 000

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 40
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: фабрички аквариум
« Reply #11 on: April 21, 2012, 12:26:32 PM »
Јас фрлив око на овој [Login or Register] - 17,700 денари, го има во Декспорт-Оаза, не сум сигурен за производителот ама лиги ми течат и морам да купам аквариум скоро пошто 2 месеци се спремам  :happy:.  Имал некој искуство со некој од овие аквариуми?
Претпоставувам дека повеќето на пазарот се кинески.. :icon_scratch:

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Одг: фабрички аквариум
« Reply #12 on: April 21, 2012, 12:59:36 PM »
jas sum zadovolen imam atman od 40 litri i od 100l osobeno od filterot sum zadovolen.
garant ti ovoj sto ke go zemes gore ima filter mora da ima a i dosta e poevtin od atmanot
ti ovoj sto ke go zemes e 278 litri i e 17 iljadi vikas atmanot vo [Login or Register]  HC-1000 | 20Wx3 / 11Wx1 | 1000x460x540 | 248 L e 22 iljadi i 500  em e pomal za 30 litri.i do sega ne sum slusnal na forumov od ovoj tip od kineskive da mu protekol edino ako ne sum procital.
 

Offline kumanovec

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 50
 • Posts: 94
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: фабрички аквариум
« Reply #13 on: April 22, 2012, 12:48:45 AM »
Javi se na VASE Br.072209145 Kumanovo toj e uvoznik za
Atman. Jas go imam zemeno od nego  AR-F980 dimenzii100/47/50 230l.
15000den. Mozes da go vidis na forumot.

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 40
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: фабрички аквариум
« Reply #14 on: April 25, 2012, 12:29:35 PM »
Набавив еден од AquaShop - http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7673.0

Порачка и испорака Штип-Битола за еден ден, мора да признам дека сум позитивно изненаден...а и изработката воопшто не изгледа "кинески" лошо :D

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Одг: фабрички аквариум
« Reply #15 on: April 25, 2012, 09:56:37 PM »
Моја препорака.. земи си за на работа 20/30 литри, фабрички убаво мало аквариумче. 50-60 литри тревнат аквариум ти е исто онолку работа колку и за 100-150 литра аквариум.
Are you reaching your potential?

Tags:
 

Рачно изработен или фабрички филтер?

Started by OscarMKD

Replies: 8
Views: 1112
Last post December 19, 2010, 05:20:48 AM
by ivica74sk
Users Online Users Online (28)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal