collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:16:57 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Koga menuvav voda vo akvariumot go podignav kokosoviot orev vnatre imase portokalovi ikri so mazjakot ancistrus toa bese pred 2-3 dena sega za ishrana sto da i stavam ili ke mozat za cicat od kokosoviot orev?

Link

Author Topic: Mrest na ancistrusi  (Read 2592 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Mrest na ancistrusi
« on: February 08, 2012, 05:31:19 AM »
Koga menuvav voda vo akvariumot go podignav kokosoviot orev vnatre imase portokalovi ikri so mazjakot ancistrus toa bese pred 2-3 dena sega za ishrana sto da i stavam ili ke mozat za cicat od kokosoviot orev?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #1 on: February 08, 2012, 06:14:47 AM »
додека не излезат малите надвор ништо не се става за јадење, ниту пак се чепка нешто.
Потоа спанаќ, крастивичка обарени.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #2 on: February 08, 2012, 06:25:31 AM »
 55655 Dimitar nema da cepkam nisto.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #3 on: February 08, 2012, 07:01:10 AM »
Slusaj go Dimitar kako glaven medicinski brat pri porodjaj na ancistrusi i nema utka da imas. Jas na moite im stavav i patlidzan taka da moze i toa plus da im stavis

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #4 on: February 21, 2012, 08:33:59 AM »
Kolku vreme odprilika im treba na malite ancistrusi za da izlezat od kokosot dekes go vidov tatkoto izlegol na kokosot stoi a mali nikade ne gledam?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #5 on: February 21, 2012, 11:10:17 AM »
15тина дена. Ако немаш во кокосот, побарај низ аквариум. Ако имаш дрвце или камче, таму се. Или недај боже ако ти рикнала икрата, нема да имаш ништо.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #6 on: February 21, 2012, 11:29:46 AM »
Sega go podignav kokosot vnatre imase okolu 2-30 mali ancistrusi so golemina okolu 0.5cm  happyy happyy happyy inaku dali mozat da bidat izedeni od drugite ribi sto se vo akvariumo ( maticni skarari ancistrusi i koridorasi i nekoi tetri)?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline l-jube

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: skopje
 • Age: 38
 • Posts: 562
 • Activity:
  0%
 • Karma: 48
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #7 on: February 21, 2012, 11:33:34 AM »
ubavo ke gi nagostis skalarite

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #8 on: February 21, 2012, 11:38:03 AM »
 aha aha Vo akvariumot ima dosta skrivalista drvja pesteri od kokosi i kamenja ke moze da opstanat pokraj skalarite ili ke treba da gi premestam vo drugo akvariumce?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #9 on: February 21, 2012, 12:12:23 PM »
Resiv ke gi premestam vo drugo akvariumce samo sega ima mnogu golem konflikt pomegu skalarite pe ke treba eden par da premestam kaj ancistrusite ke gi odvojam so staklo ili so mreza za komarci dali e dobra ideata ili nema da bide dobro?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline scalaire

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Карпош, Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 135
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #10 on: February 21, 2012, 03:00:09 PM »
Не верувам дека ако не ги одвоиш од заедничкиот аквариум ќе преживее некој мал анциструс заедно со скаларите. Кај мене во последниве 2 години имало преку 20 такви мрестови кои не сум ги приметил и малите си излегле од леглото и кога ќе ги видам е веќе касно, или пак ќе видам 1 - 2, а на скаларите стомаците им се мноооооогу надуени па ми станувало јасно колку е саат :D. Во моментов имам 2-30 комада, 1-2 см, тргнати во DIY мрестилка и денеска ги извадив од мрестилката да ја исчистам и ми паднаа 2 во аквариум. Едната ја снема за 2 секунди од едниот скалар само ја вшмука, а другата застана на стаклото едно 3-4 минути па и нејзе ја дочека истата судбина.

Од скаларите очекувај ако се повеќе парови да имаш нон стоп конфликт, ако се матични, секогаш ќе бараат и ќе чуваат територија за мрест. Ако планираш да ги париш, тргни ги, но ако ги тргаш само заради конфликтите, верувај дека со тоа што ќе ги тргнеш ќе направиш само контра ефект. Ако ги тргнеш едните, тие што ќе останат ќе станат доминантни на територијата, па кога ќе мислиш дека се е смирено и ќе ги вратиш другите, домаќиниве ќе бидат уште по доминантни и конфликтите ќе бидат од многу поголеми разметри. Така да остави ги заедно, оние кои се доминантни ќе си покажат кој е газда па ќе се подсмират.
I hate smileys.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #11 on: February 22, 2012, 03:15:12 AM »
Ke gi prefrlam vo drug akvarium samo kazetemi nekoja tehnika za fakanje bidejki se mnogu mali.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #12 on: February 22, 2012, 05:22:35 AM »
Sose kokosot

Offline scalaire

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Карпош, Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 135
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #13 on: February 22, 2012, 05:45:34 AM »
Ако не се излезени од кокосот со се кокос, а ако не, тогаш бркај ги низ аквариум.

п.с. ако немаат уште пуштено опавчиња не ги чепкај.
I hate smileys.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #14 on: February 22, 2012, 06:43:54 AM »
Veke imaat boja i opavcinja samo neznam dali ke mozam da gi prefrlam so se kokos vcera koga go dignav ancistrusite bea na dnoto.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline scalaire

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Карпош, Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 135
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #15 on: February 22, 2012, 07:55:50 AM »
Мислам дека ако се веќе тргнати од кокосот малку потешко ќе ги фатиш, ама пробај полека тргни го кокосот и стави одозгора кепче за да ги собереш, ако не ќе се разбегаат по аквариумот.
I hate smileys.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #16 on: February 22, 2012, 09:06:12 AM »
Мислам дека ако се веќе тргнати од кокосот малку потешко ќе ги фатиш, ама пробај полека тргни го кокосот и стави одозгора кепче за да ги собереш, ако не ќе се разбегаат по аквариумот.
Ke probam taka. :icon_thumright:
Lose yourself in nature and find peace.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #17 on: February 22, 2012, 12:17:32 PM »
Gotovo gi premestiv vo malo akvarimce so greac 100w samo pumpa nema eve kako gi premestiv so mezicka za fakanje na ribi popoleka go vnesuvav kokosot so se tatkoto. Sto da im davam na malite za ishrana?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #18 on: February 22, 2012, 01:01:01 PM »
додека не излезат малите надвор ништо не се става за јадење, ниту пак се чепка нешто.
Потоа спанаќ, крастивичка обарени.
Svrti prva strana

Offline scalaire

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Карпош, Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 135
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Mrest na ancistrusi
« Reply #19 on: February 22, 2012, 02:29:40 PM »
Gotovo gi premestiv vo malo akvarimce so greac 100w samo pumpa nema eve kako gi premestiv so mezicka za fakanje na ribi popoleka go vnesuvav kokosot so se tatkoto. Sto da im davam na malite za ishrana?
Пумпа мислиш филтер или воздух ??
За маливе најбитно е да имаат филтер, добра исхрана и редовно менување на вода, на 2-3 дена и многу брзо ќе пораснат.
I hate smileys.

Tags:
 

Diskusi mrest

Started by Uran

Replies: 5
Views: 2706
Last post June 17, 2008, 03:30:30 AM
by dule
Diskusi mrest (Dane)

Started by Dane

Replies: 5
Views: 2165
Last post July 03, 2008, 02:39:22 AM
by 3ky
Eretmodus mrest

Started by GokU

Replies: 10
Views: 1693
Last post May 03, 2009, 05:32:52 AM
by jufka
Mrest na Skalari (video) Artemija (video)

Started by nenad66

Replies: 9
Views: 1925
Last post May 03, 2009, 02:27:29 AM
by DimitarJ
Mrest na altispinoza

Started by Fatal Error

Replies: 24
Views: 2912
Last post June 16, 2009, 02:29:40 PM
by Fatal Error
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal