collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензија: 65цм (должина) x 25цм (ширина) x 40цм (висина), ефективни ~60 литри.

Осветлување: 2x3W Power LED ~6000-6500 K

Филтрација: модифициран hang-on филтер - мало торбиче јаглен во влезната комора па преградна плоча со вата/филц за механичко чистење па микс од sera siporax со easylife symbiont позади плочата.

Греење: 100 W грејач.

Подлога: кварцен од стаклара.

Декорација:  вулкански камења, камчиња и школки + anubias congensis + valisneria.

Позадина: плава-фарбана (така го земав).

Риби: Labidochromis Caeruleus (21) + Corydoras Panda (4) + Aulonocara (Rubescens) (1m) + Aulonocara stuartgranti "Ngara Flametail" (1m).

Останато: Melanoides tuberculata.

Исхрана: Sera Flora како основа + ocean nutrition-artemia ил spirulina ко посластица.

Значи аквариумчево е земено за да го растам подмладокот таму .. пандите улетаа пошто ми праат кејф :) (башка да не биде празно коа нема мали), Flametail-от пошто му стана тесно кај школкашите и почна да ги закача, а мал е за кај малавците плус лошото искуство со рубинот пошто падна у депресија со малавците.

Инаку таман се решив да го продавам рубинот почна да се бои и сеа не го даам ако треба уште еден аквариум ке му праам за него :P

Малите коа ги сипав кај рубинот очекував да ги појаде  :'( .. дури и почна да ги брка ко храна коа ги сипав сите одеднаш .. ама виде дека бегаат и више не се замара еве више 10 тина дена нема последици .. фатија тактика на јатни риби малите као ке им дое некоја од аулонокарите :D

грнето е привремено дур не решам нешто конечно да најдам интересни камења .. да имаат пандите кај да се шмуњаат .. и тоо

[Login or Register]

сликава колку илустрација .. поубави наскоро :)

Link

Author Topic: VercinGor - Malawi (mini)  (Read 1127 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
VercinGor - Malawi (mini)
« on: February 19, 2012, 08:04:07 AM »
Димензија: 65цм (должина) x 25цм (ширина) x 40цм (висина), ефективни ~60 литри.

Осветлување: 2x3W Power LED ~6000-6500 K

Филтрација: модифициран hang-on филтер - мало торбиче јаглен во влезната комора па преградна плоча со вата/филц за механичко чистење па микс од sera siporax со easylife symbiont позади плочата.

Греење: 100 W грејач.

Подлога: кварцен од стаклара.

Декорација:  вулкански камења, камчиња и школки + anubias congensis + valisneria.

Позадина: плава-фарбана (така го земав).

Риби: Labidochromis Caeruleus (21) + Corydoras Panda (4) + Aulonocara (Rubescens) (1m) + Aulonocara stuartgranti "Ngara Flametail" (1m).

Останато: Melanoides tuberculata.

Исхрана: Sera Flora како основа + ocean nutrition-artemia ил spirulina ко посластица.

Значи аквариумчево е земено за да го растам подмладокот таму .. пандите улетаа пошто ми праат кејф :) (башка да не биде празно коа нема мали), Flametail-от пошто му стана тесно кај школкашите и почна да ги закача, а мал е за кај малавците плус лошото искуство со рубинот пошто падна у депресија со малавците.

Инаку таман се решив да го продавам рубинот почна да се бои и сеа не го даам ако треба уште еден аквариум ке му праам за него :P

Малите коа ги сипав кај рубинот очекував да ги појаде  :'( .. дури и почна да ги брка ко храна коа ги сипав сите одеднаш .. ама виде дека бегаат и више не се замара еве више 10 тина дена нема последици .. фатија тактика на јатни риби малите као ке им дое некоја од аулонокарите :D

грнето е привремено дур не решам нешто конечно да најдам интересни камења .. да имаат пандите кај да се шмуњаат .. и тоо

[Login or Register]

сликава колку илустрација .. поубави наскоро :)
« Last Edit: February 19, 2012, 09:26:01 AM by AFROMAN »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #1 on: February 19, 2012, 08:07:44 AM »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #2 on: February 19, 2012, 08:26:03 AM »
 Ubavo akvariumce  no samo za rastenje podmladok.Za vozrasni osobeno za plivaci e pre premalo.Eden sovet.Spasi im go zivotot na kutrite pandi preubavi se i greota e da umrat.I pomali Carleusi kaj mene i kaj Pirat izele ogromni Plechostomusi.Pandite e prasanje na vreme koga ke im stanat poslastica.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #3 on: February 19, 2012, 08:28:12 AM »
ги глеам секој ден рибите .. ако почнат да ги реметат ке се преселат у нечив community аквариум .. сега за сега никој не ги дира .. не ги оставам така на милост/немилост немај гајле
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #4 on: February 19, 2012, 08:29:54 AM »
Bravo ubavo akvariumce, ama kako sto kaza ivica nema da drzi uste dolgo. Ajde napravi podobra i nekoja poubava slika :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #5 on: February 19, 2012, 09:01:48 AM »
мало, едноставно средено и убаво изгледа.  :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #6 on: February 19, 2012, 09:22:56 AM »
значи ко што кажав тука нема место за возрасни риби .. само за растење на мали ми е аквариумот .. а аулонокарите се тука пошто нема каде друго во моментов .. дур да потпораснат после ќе се бара друго чаре :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

VercinGor - Malawi

Started by VercinGor

Replies: 45
Views: 4242
Last post May 19, 2013, 05:19:44 AM
by VercinGor
VercinGor - Tanganyika (mini)

Started by VercinGor

Replies: 25
Views: 4005
Last post November 12, 2013, 06:04:43 AM
by VercinGor
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal